Aktuální vydání

Číslo 10/2021 vyšlo tiskem 1. 10. 2021. V elektronické verzi na webu 1. 11. 2021. 

Téma: Elektroenergetika; Kvalita elektřiny; Obnovitelné zdroje energie

Hlavní článek
Lokální specifika Jihočeského kraje s ohledem na využívání automobilů s alternativními druhy paliv

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Intel představil druhou generaci svého neuromorfního čipu

6. 10. 2021 | IEEE Spectrum | spectrum.ieee.org

Spousta systémů umělé inteligence se spoléhá na výpočetní modely zvané neuronové sítě, jejichž vzorem je chování odpovídajících biologických struktur. Intel experimentuje s počítači napodobujícími funkci lidského mozku již několik let. Obzvláště obdivuhodných výsledků dosahuje se svým neuromorfním čipem Loihi, který se nyní dočkal druhé generace.

Díky využití výrobního procesu zvaného Intel 4 – který není dosud k dispozici pro komerční čipy – se inženýrům podařilo dostat až 8krát více umělých neuronů na čip dosahující poloviční velikosti předchozí generace. Systémy se zabudovanými čipy Loihi dosud využívá na 250 výzkumných partnerů Intelu například k ovládání dronů nebo robotů, optimalizaci vlakových jízdních řádů, prohledávání databází a rozpoznávání rozdílných vůní. Tyto experimenty však zároveň poukazují na nedostatky čipu, které se inženýři pokusili odstranit.

Neuromorfní čip Intel

Jednou z vylepšených nedokonalostí předchozí generace je zvýšení rychlosti předávání informací mezi jednotlivými neurony, výsledkem čehož je zlepšení přesnosti výpočtů. Mezi další vylepšení patří vyšší efektivita při vzájemné komunikaci mezi více čipy a lepší integrace s tradičními počítači. Loihi 2 tyto problémy řeší prostřednictvím stejné základní architektury obsahující navíc sadu okruhů navržených zcela od základů.

Celý článek na IEEE Spectrum

Image Credit: Intel

-jk-