Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2019 vyšlo tiskem 4. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 4. 1. 2020. 

Téma: Měřicí přístroje, metody měření a dálkové měření

Hlavní článek
Inovativní postupy při diagnostice částečných výbojů při AC a DC napětí

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Více aktualit

Foxtrot v rozváděčích chytrých budov

12.11.2018 | Ing. Klaban Jaromír | Teco, a. s. | www.tecomat.cz

V letošních číslech časopisu ELEKTRO již bylo zmíněno, že se firma Teco, a. s., přestěhovala do nových prostor a že budovu, kde se vyrábějí systémy Tecomat Foxtrot, Foxtroty také řídí. A to kompletně od vytápění a chlazení, přes přístupový a zabezpečovací systém, žaluzie po celém obvodu budovy až po poslední vypínač a zásuvku. Budova se tak stala jedním velkým showroomem, kde lze na vlastní oči vidět celý řízený komplex v akci, za plného výrobního a kancelářského provozu. Kde lze zažít, třeba v létě, skutečně účinné chlazení radiačními stropy přímo vodou z vrtů.


Obr. 1. Nová výrobně administrativní budova Teco, a. s., byla postavena v Kolíně na zelené louce. Provozně je také „zelená“. Nemá jedinou klimatizaci a v létě potřebovala na kompletní chlazení pouze 300 W na čerpadla pro oběh vody mezi chladicími stropy a 125 m hlubokými vrty na vlastním pozemku. V zimě na vytápění celé budovy stačí při –20 °C dokoupit 17 kW elektrické energie pro dvě tepelná čerpadla.

Zářijový For Arch potvrdil masivnější nástup lehké automatizace do e-shopů, a to do rubrik nazvaných smart nebo smart house. Jeden takový tu měl i svůj stánek plný designových interiérových sensorů, aktorů, komunikačních bran a centrálních jednotek, které si jistě každý sám podle návodu propojí se svojí mobilní aplikací a má o všem konečně přehled a na dálku si může ovládat, co potřebuje. Vše samozřejmě bezdrátově. Nastává soumrak kabelované elektroinstalace v rozváděčích a kabelovaných sběrnicových systémů již nyní?


Obr. 2. Rozváděče pro systémové instalace velkých budov i rodinných domů jsou vystrojovány podle projektu v dílnách elektromontážních firem a teprve na stavbě se připojí všechny aktory a senzory přes připojovací svorkovnice většinou v horní části. Bez projektu to dnes ani v budoucnu již nepůjde. Zde v Teco rozváděče montovala firma Elektrika Brno podle projektu firmy Tecont z Pardubic. Na obrázku je montáž centrálního rozváděče celé budovy umístěného v energocentru.

Právě na příkladu budovy firmy Teco chceme ukázat, že tomu tak není. V okamžiku, kdy je míněno řízení budovy vážně, to jinak nejde a instalace řídicího systému v centrálním a podružných rozváděčích je na místě.

Budova firmy Teco, a. s., je dvoupodlažní, rozdělená centrálním komunikačním prostorem na čtyři části. Každá z nich má svůj podružný rozváděč, kam jsou svedeny všechny silové okruhy světel a zásuvek. Zde jsou společně s jističi a chrániči také všechny reléové spínací moduly ze stavebnice Foxtrot, připojené k centrálnímu Foxtrotu dvouvodičovým kabelem po sběrnici CIB – Common Installation Bus®.


Obr. 3. Podružný rozváděč se všemi silovými okruhy v jedné čtvrtině budovy. Je tu na 80 okruhů spínaných přes dvouvodičovou sběrnici, která je přivedena spolu se silovými kabely do rozváděče shora.


Obr. 4. Výsledná podoba hlavního rozváděče budovy v energocentru se třemi základními moduly Foxtrot propojenými v síti LAN. Je tu celkem deset rozšiřujících modulů pro přímé připojení čidel a akčních členů v energocentru a jsou tu i mastery sběrnice CIB celkem 24 větví pro celkem až 768 modulů. Na CIB jsou tu integrovány i tři rychlé elektroměry pro měření celkem dvanácti fází/okruhů. A samozřejmě i napájecí zdroje 24 V, jističe, chrániče i přepěťové ochrany.

Motory venkovních žaluzií, které jsou na oknech po celém obvodu budovy v obou patrech, jsou spínány malými aktory umístěnými v instalačních krabicích u každého motoru zvlášť. Jsou také propojeny dvouvodičově sběrnicí CIB. Na tyto sběrnice rozvedené po celé budově jsou připojeny další stovky senzorů. V každé místnosti se měří teplota interiéru, vytápěné podlahy, chladicího stropu, jsou tu čidla kondenzace a v některých místnostech i čidla CO2 a termostaty. Mezi tyto senzory patří i všechny nástěnné vypínače. Dalšími výstupy připojenými přes CIB sběrnici jsou ventily podlahových a stropních okruhů.


Obr. 5. Po dvoudrátové sběrnici je připojena i tato nástěnná kombinace termostatu, měření vlhkosti, ovládání žaluzie a dvou světelných okruhů.

Závěrem už jenom zmiňme samozřejmost, že Foxtroty tu v sobě nesou kompletní logiku autonomního chování celé budovy a všech souvisejících vazeb. Budova nemá specializovaný trvale obsazený dispečink ani energetika. Vše běží samo na pozadí rušného každodenního provozu i klidového stavu v noci a o víkendech.


Vyšlo v časopise Elektro č. 11/2018 na straně 42.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.