Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Ford začne vyrábět autodíly z odpadního materiálu, který vzniká při 3D tisku

30. 3. 2021 | Tech Xplore | www.techxplore.com

Automobilka Ford oznámila spolupráci s nadnárodní společností Hewlett-Packard, která se zabývá informačními technologiemi. HP se stane dodavatelem odpadního materiálu z 3D tisku, který poslouží k výrobě náhradních autodílů. Výsledkem vzájemné spolupráce bude lepší udržitelnost na poli automobilového průmyslu.

Zbytkové materiály vznikající při 3D tisku, které by jinak přišly vniveč, tak poslouží dobrému účelu. Autodíly vyrobené z těchto materiálů jsou šetrnější k životnímu prostředí a vykazují stejnou odolnost jako díly vyráběné z tradičních materiálů. Tím však výčet jejich výhod nekončí, právě naopak. Dle vyjádření Fordu jsou recyklované autodíly lehčí, odolnější vůči vlhkosti a chemikáliím a stlačí náklady na výrobu až o 10 %.

Výroba autodílů

A protože 3D tiskárny jsou během tisku schopny využít téměř beze zbytku všechen tiskací materiál, nové řešení je příslibem budoucnosti, kde při 3D tisku nebude vznikat žádný odpad. Automobilka Ford nezahálí a již začala vyrábět rozličné materiály a vyvíjet procesy pro 3D tisk. Výsledkem je nákup 60 3D tiskáren HP, které každodenně vyrobí přes 40 000 součástek.

Celý článek na Tech Xplore

Image Credit: Ford Media Center

-jk-