Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Více aktualit

Evropští odborníci na chytrá města se sjedou do Brna na veletrh URBIS Smart City Fair

04.06.2019 | Veletrhy Brno, a.s. | www.bvv.cz

Brno se první červnový týden opět stane centrem inovací. Po loňském úspěchu veletrhu URBIS Smart City Fair přivítá areál brněnského výstaviště jeho druhý ročník. Během 5. a 6. června se na osmi stagích představí více než 50 řečníků z celé Evropy. Stěžejními tématy veletrhu jsou letos digitální město, voda, energetická politika, chytré městské čtvrtě a udržitelná doprava. Chytrá řešení v praxi si mohou návštěvníci prohlédnout v nové CityOne Areně nebo přímo u stánku dodavatelů.

Veletrh URBIS otevírá stále aktuálnější problematiku chytrých měst a odborníkům i široké veřejnosti nabízí největší konferenci na toto téma v regionu. Po loňském ročníku, kterého se účastnila více než padesátka evropských měst a přes šest desítek firem, letos svůj záběr ještě rozšíří. „Brno je na špici rozvoje v rámci agendy Smart City ve středoevropském regionu, což dokazuje řada ocenění pro naše chytrá řešení v podobě Brno iD nebo datového portálu města Brna. Agenda Smart City však není o soutěži, ale o sdílení dobré a někdy i špatné praxe, diskuzi a spolupráci. Proto jsme se pustili do ambiciózního cíle vytvořit veletrh, který by se stal bránou do středoevropského regionu v oblasti Smart City. Věřím, že představený program jde tímto směrem a přinese odbornou diskuzi po oba dva dny veletrhu“ řekl Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna pro oblast participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Snahu města při tom oceňuje i Evropská komise. Ta veletrh URBIS zařadila mezi významné akce roku 2019 v oblasti digitalizace, eGovernmentu a interoperability.

Program veletrhu je letos rozšířen do dvou pavilonů – G1 a G2. V rámci dvou dnů jsou zde připraveny panelové diskuze, konference, přednášky i workshopy věnující se hlavním tematickým celkům. Své zkušenosti bude prezentovat více než 50 řečníků, mezi které patří zástupci evropských projektů, zahraničních univerzit, ministerstev i významných organizací řídících zavádění inovativních technologií. K hvězdám programu patří například ředitel energetického výzkumu rakouské Akademie věd Michael Ornetzeder nebo Andres de Leon, provozní ředitel Hyperloop Transportation Technologies.

Nosná témata veletrhu jsou pevně dána, návštěvníci na ně ale budou mít možnost pohlédnout z různých úhlů. Zatímco první den veletrhu patří Evropské dobré praxi, druhý den se věnuje té středoevropské. „Ve středu jsme připravili například replikační workshop, během něhož pokročilá evropská město jako Rotterdam představí své inovativní projekty a podělí se o nástrahy s jejich implementací. Paralelně budou po celý den probíhat dílčí konference, každý návštěvník si určitě vybere,“ popsal David Bárta, ze CityOne, spolupořadatel URBIS. Hlavním programem druhého dne je podle něj Smart City Summit V4+, jehož cílem je sdílení zkušeností a dobré praxe jak na úrovni ministerské, tak velkých a malých měst. „Konference se zúčastní zástupci měst nejen ze zemí Visegrádské čtyřky. Potvrzena je například účast Vídně, Poznaně, Gdyně, Prešova či ukrajinského Nemishaeve,“ dodal Bárta. Vstupné na oba konferenční dny činí 990 korun.

Novinkou letošního ročníku veletrhu je CityOne Arena koncipovaná jako prezentačně-pracovní prostor pro ukázku nových, inovativních konceptů chytrého města. Demonstrační zóna představí například koncept digitální knihovny nebo chytrou zastávku, o jejíž konečné podobě může díky vyhlášení soutěže rozhodnout i veřejnost na iCityPoint.eu. Na společenském večeru v CityOne Arena budou oceněny osobnosti V4 za významné počiny ve Smart City cenou smartONE Innovative people.

Konkrétní produkty si mohou návštěvníci v praxi prohlédnout také na stáncích jednotlivých vystavovatelů. Svá řešení budou prezentovat desítky společností napříč obory, mezi které patří například životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, nebo odpadové hospodářství. „Veletrh je unikátní šíří svého záběru. Inspiraci zde najdou zástupci veřejné správy na úrovni krajů, měst, větších i menších obcí nebo mikroregionů. Vítaní jsou také odborníci z univerzit, inovačních firem i aktivní občané se zájmem o budoucí rozvoj svého města či obce. Rád bych zdůraznil právě prostor pro malé obce, protože ty také řeší problémy třeba s odpadovým hospodářstvím, veřejným osvětlením nebo s informacemi a prodejem jízdenek v dopravě. Veletrh ukáže chytrá řešení, která usnadní občanům život, ať žijí kdekoliv,“ vysvětlil ředitel veletrhu Martin Videczký. Nejlepší z vystavovaných produktů pak získá Zlatou medaili, kterou uděluje odborná porota. Oceněn bude také nejlepší start-up. Právě začínajícím projektům a jejich prezentaci chtějí dát letos organizátoři veletrhu větší prostor. 


TIPY na přednášky: 

Sabith Gatea Khisaf (5. 6.; hlavní pódium, 13:30 - 14h)
Zástupce firmy Hyperloop Transportation Technologies představí nejnovější vývoj této futuristické vize mobility.

Název přednášky: Jak HyperloopTT mění budoucnost dopravy 

Inovativní, přizpůsobená potřebám lidí, udržitelná – taková je budoucnost dopravy. Představte si, že levitujete v tubusu, v němž je téměř vakuum, a pohybujete se rychlostí zvuku. Tato budoucnost se děje právě teď díky průlomové technologii zvané Hyperloop. Potřeba nových a ekologických způsobů dopravy je větší než kdy předtím, zejména řeší-li globální problémy, jako je dopravní přetížení, škodlivé emise, nebezpečné nehody a nedostatečná nabídka bydlení. Jakožto první světový ekosystém založený na dobrovolné spolupráci, oceněný Světovým ekonomickým fórem jako technologický průkopník, utváří HyperlopTT budoucnost práce a mění dosavadní modely dopravy. Je nás 800 po celém světě, stále však hledáme talenty, kterým nechybí vášeň a zanícení a kteří nám chtějí pomoci dosáhnout našeho cíle.

 

Jean Paul de Baets (5. 6.; hlavní pódium, 14 - 14:45h)
Projektový manager Join-Up (DG Informatics, ISA2)
Interoperability veřejné správy aneb propojit nepropojené informační systémy na evropské úrovni.

Název přednášky: Kontext evropské interoperability a platforma JoinUp.

Program ISA2 Evropské komise podporuje rozvoj digitálních řešení, která umožňují veřejným správám, společnostem a občanům v Evropě těžit z interoperabilních přeshraničních a meziodvětvových veřejných služeb. Ve svém projevu vysvětlí programový manažer Jean-Paul De Baets, proč je interoperabilita při budování digitálních měst klíčová, a představí způsob, jakým mohou řešení programu ISA2 pomoci obcím v procesu digitalizace

 

Richard Stallman (6. 6. ; pódium Digitální město, 10 - 11h)

-        stál u zrodu operačního systému Linux, na kterém dnes běží všechny mobilní telefony s operačním systémem Android.
-        spoluzakladatel CEO Free Software Foundation

Název přednášky: Počítače, svoboda a soukromí
Cesta, kterou se ubírají digitální technologie, ohrožuje naši svobodu - v našich počítačích a na internetu. Jaké jsou hrozby? Co musíme změnit?

Více informací k programu neleznete zde.

Tiskové materiály Veletrhy Brno