Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem 6. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Trh, obchod, podnikání
BOOBA v novém showroomu, který předčil veškerá očekávání
Rozhovor s předsedou představenstva Technologií hlavního města Prahy

Denní světlo
Diagram zastínění pro 21. březen
Moderní metody získávání dat pro zpracování světelnětechnických posudků

Dvě nové akumulátorové leštičky od FLEX pro maximální mobilitu

31. 5. 2018 | FLEX Elektronářadí, s. r. o. | www.flex-tools.com

FLEX-Elektrowerkzeuge představuje akumulátorovou leštičku PE150 18.0-EC (obr. 1) a excentrickou orbitální akumulátorovou leštičku XFE 15 150 18.0-EC (obr. 2) pro maximální výkon při opravách automobilů a péči o ně.


Obr. 1. Aku rotační leštička

„Jsme první výrobce elektrického nářadí na světě, který dodává své akumulátorové leštičky se dvěma různými druhy leštění – rotačním a excentricky orbitálním,“ říká Oliver Gnann-Geiger, vedoucí marketingu ve FLEX-Elektrowerzeuge GmbH. Kromě silného, velmi výkonného motoru inovativní leštičky uživatele přesvědčí nízkým hlukem při maximálních rychlostech a bezproblémovým chodem při nízkých vibracích. Design leštiček, zaměřený na práci s nimi, umožňuje uživateli hladké a přesné leštění i v těžko dostupných místech: v lakovnách, při restaurování barvy nebo při tzv. Smart Repair. Dále je lze využít např. v leteckém průmyslu, při stavbě lodí nebo opracování akrylátového skla (plexiskla). „Dosáhli jsme obřího skoku na cestě k nezávislosti na elektrických zásuvkách. S novými akumulátorovými leštičkami od FLEX poskytujeme našim zákazníkům neskutečnou flexibilitu a mobilitu. Automobilní trh, opravny aut i automobiloví nadšenci již dlouho na akumulátorovou leštičku čekali,“ zdůrazňuje Oliver Gnann-Geiger.


Obr. 2. Aku excentrická leštička

Důraz je kladen na velký výkon a jednoduché ovládání s nízkými vibracemi

Byla použita osvědčená převodová technika leštiček PE 14-1/14-2 FLEX a současně převodová technika leštiček XFE 7-15. „To z nás dělá jediného výrobce na světě, který má k dispozici akumulátorovou excentrickou orbitální leštičku s patnáctimilimetrovým lešticím záběrem,“ potvrzuje Oliver Gnann-Geiger.

„Naše výkonné akumulátorové leštičky dosahují stejných výsledků jako ty napájené ze sítě.“

Přednosti: velký točivý moment, hladký chod, velmi efektivní a odolný EC (elektronicky komutovaný) motor a inteligentní Electronic Management System. Co se týče ergonomiky a ovládání, v porovnání s klasickými leštičkami nevykazují žádné nevýhody. Optimální podpora je zajištěna známou ergonomicky zakřivenou rukojetí s tzv. SoftGripem, která uživateli umožňuje naprosto přesně navádět lešticí nástroj. Přední rukojeť je identická s rukojetí klasických leštiček, stejně tak je tomu s pozicí zapínání, se zacházením a odezvou nářadí. Zadní rukojeť byla přepracována a upravena pro lepší zacházení. Potenciometr uprostřed je čitelný jak pro praváky, tak pro leváky (obr. 3). Optimální umístění dobíjecích baterií s promyšleným rozvržením hmotnosti dává uživateli volnost pohybu a jistotu ve vedení nástroje.


Obr. 3. Zcela přepracovaná zadní rukojeť

Výkonné 18V baterie pro větší výkon a delší výdrž

Nové akumulátorové leštičky jsou vybaveny dvěma výkonnými bateriemi s dlouhou životností a krátkou dobou nabíjení. „Největší výkon již nutně neznamená potřebu kabelu. Kombinace nejnovější techniky EC motoru a inteligentních baterií znamená, že uživatel může pracovat se dvěma 5,0A·h bateriemi téměř bez přerušení,“ potvrzuje Oliver Gnann-Geiger. Dobrý výkon akumulátorového nářadí od firmy FLEX je založen na inovativní koncepci baterií, která používá různé komponenty k dosažení velkého výkonu a delší doby výdrže. Osmnáctivoltové baterie jsou dostupné
ve verzích 2,5 A·h nebo 5,0 A·h.

Originální doplňky od FLEX

Leštičky jsou k dostání v těchto třech variantách:
– samotná leštička bez dobíjecí baterie a nabíječky,
– sada leštičky s baterií a nabíječkou,
– P-set se širokým spektrem doplňků.

Společnost FLEX dodává množství různých doplňků, zahrnujících systémové a spotřební doplňky pro celou škálu použití (obr. 4). Sortiment doplňují mikrovláknové lešticí hadříky a bezkřemičité abrazivní laky. Uživatel si může pro jejich uložení vybrat mezi taškou přes rameno a kufříkem na nářadí L-BOXX.

Leštičky PE 150 18.0-EC a XFE 15 150 18.0-EC jsou dostupné od konce března 2018.


Obr. 4. Oba stroje jsou dostupné i jako sada

O firmě FLEX

Řemeslník je pro FLEX-Elektrowerzeuge GmbH, firmu sídlící v Steinheimu an der Murr, na prvním místě. Proto tento známý výrobce nářadí už 90 let jezdí na místa, kde se toto nářadí používá – stavby, dílny a továrny. Nepřestávající dialog a mnoho let zkušeností znamenají, že FLEX neustále přichází s novými a inovativními řešeními, která zajišťují lepší a ekonomičtější práci. Produkty firmy FLEX získaly již mnoho ocenění, včetně ocenění Designpreis Deutschland 2011, IF product design award 2011, Red Dot Design Award 2014 a Plus X Award 2014. FLEX v současné době zaměstnává 240 lidí a své produkty prodává prostřednictvím globální sítě obchodníků. Více informací je k dispozici na: www.flex-tools.com/cz