Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2019 vyšlo tiskem 4. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 4. 1. 2020. 

Téma: Měřicí přístroje, metody měření a dálkové měření

Hlavní článek
Inovativní postupy při diagnostice částečných výbojů při AC a DC napětí

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem 16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Chystaná digitalizace stavebnictví pomůže zkvalitnit budovy a ušetřit miliardy Od roku 2022 bude muset být u všech nadlimitních veřejných zakázek v českém stavebnictví…

Více aktualit

Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu

27.09.2018 | Siemens, s. r. o. | www.siemens.cz

Letošní expozice společnosti Siemens na jubilejním 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu nese motto: Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu. Siemens představí na konkrétních příkladech, jak s pomocí digitálního dvojčete výrobku, stroje, ale i celé výrobní linky lze simulovat a analyzovat životní cyklus produktu a jednotlivé kroky realizovat co nejefektivněji. Na stánku Siemens (P019) si budete moci prohlédnout dva různé stroje s jejich virtuálními dvojníky, ale i opravdové křídlo vozu Bugatti Chiron vyrobené aditivní technologií.

Komplexní portfolio řešení pro celý životní cyklus produktu představí Siemens na montážním stroji pro chytré telefony. Tento stroj před nedávnem vznikl v Číně, a protože jej výrobce potřeboval uvést do provozu v extrémně krátké době, pomohlo mu s jeho konstrukcí a oživováním digitální dvojče, které mezitím paralelně vyvíjeli softwaroví odborníci ze společnosti Siemens v Německu. Odzkoušení všech funkcí stroje a výrobního taktu linky nanečisto ve virtuální podobě společně s novými funkcemi prostředí TIA Portal ušetřilo více než 30 % času oproti standardnímu postupu. Výrobce stroje, firma Bozhon, tak mohl svou montážní buňku předat zákazníkovi dříve, než by to zvládla konkurence, a podpořit i jeho konkurenceschopnost v dodávání zbrusu nových mobilních telefonů na trh.

Digitální dvojče ověří funkce stroje

S novými řešeními Siemens pro CNC stroje se letos budou moci návštěvníci veletrhu seznámit prostřednictvím horizontální vyvrtávačky HCW 4S od společnosti Škoda Machine Tool, na unikátním funkčním modelu stroje zmenšeném v poměru 1 : 15 a jeho digitálním dvojčeti. Reálný stroj, model i digitální dvojče totiž ovládá stejný řídicí systém Sinumerik 840D sl. Virtuální podoba stroje má stejné funkce, jako jeho reálné dvojče, a navíc lze jeho prostřednictvím předvést návštěvníkům více možností a aplikací. Velmi výhodný je tento způsob prezentace i pro samotné výrobce obráběcích stojů, kteří tak mohou díky virtuálnímu dvojčeti velmi dobře prezentovat svá zařízení zákazníkům a pomoci jim vybrat ideální stroj pro jejich výrobní aplikace. Ve virtuálním prostředí lze i dokázat a ověřit, zda stroj bude vyhovovat svými parametry a zvládat požadovanou rychlost a kvalitu výroby.

Také na příběhu stroje HCW 4S představí Siemens pět kroků životního cyklu výrobku a řešení, která pro ně Siemens nabízí. I zde umožňuje komplexní portfolio nástrojů usnadnit a zefektivnit všechny fáze hodnotového řetězce stroje – od jeho návrhu pomocí programu NX Teamcenter a Mechatronics Concept Designer od Siemens PLM Software, přes virtuální zprovoznění pomocí Simulation Unit až po simulaci výroby se zapojením reálného ovládacího panelu stroje s reálným řídicím systémem a technologickým výrobním programem. Digitální dvojče se tak stává nejen dokonalou prezentací všech možností, co stroj nabízí, ale také budoucností průmyslu a odborných veletrhů.

Jak se tiskne Bugatti Chiron

Siemens představí také nejnovější řešení pro aditivní obrábění neboli 3D tisk a jeho virtuální přípravu (výpočty, simulace), a to v podobě speciálně upraveného zadního dílu sportovního vozu Bugatti Chiron. Nové křídlo vozů Bugatti Chiron je o polovinu lehčí než dřív a zároveň stejně pevné. A to jen díky simulačním programům od Siemens PLM Software, titanovým komponentům z 3D tiskárny a vyztuženým trubicím z karbonových vláken.

Servis budoucnosti
Úspěšným uvedením do provozu však příběh stroje nekončí. Pro jeho efektivní fungování je zapotřebí také kvalitní servis. Nebudou proto chybět novinky z oblasti údržby strojních zařízení a především ukázka modulární aplikace Condition monitoring, díky které můžete minimalizovat náklady na údržbu. Tato aplikace umožňuje sledovat celou výrobní halu bez ohledu na to, od jakého výrobce stroje pocházejí, a to jak stroje nové, tak staršího data výroby.

MindSphere – řešení pro internet věcí

Žhavou veletržní novinkou bude představení otevřeného operačního systému pro průmyslový internet věcí (IIoT) MindSphere, který dokáže využívat vaše vlastní data k optimalizaci procesů, snižování nákladů a zvyšování efektivity a produktivity. Siemens prostřednictvím platformy MindSphere buduje otevřený ekosystém kooperujících společností, který bude zákazníkům při sběru a využití dat přinášet komplexní řešení s co největší přidanou hodnotu.

Více zajímavostí najdete na: www.siemens.cz/msv


Vyšlo v časopise Elektro č. 10/2018 na straně 36.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.