Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2019 vyšlo tiskem 4. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 4. 1. 2020. 

Téma: Měřicí přístroje, metody měření a dálkové měření

Hlavní článek
Inovativní postupy při diagnostice částečných výbojů při AC a DC napětí

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Chystaná digitalizace stavebnictví pomůže zkvalitnit budovy a ušetřit miliardy Od roku 2022 bude muset být u všech nadlimitních veřejných zakázek v českém stavebnictví…

Více aktualit

DC stykače Schaltbau spínají obousměrně až do 500 A

11.10.2019 | NANOFUTURE, s. r. o. | www.schaltbau.cz

Nové vysokonapěťové stykače C310 firmy Schaltbau byly vyvinuty pro náročné aplikace v systémech ukládání energie a pro nabíjecí systémy. Kompaktní přístroje přepínají stejnosměrné proudy v obou směrech do 500 A a spolehlivě odpojí až 1 500 V DC.

Modulární stykač – kompaktní design

Stykače C310 pracují se zhášením oblouku pomocí permanentních magnetů, a proto nevzniká problém s izolačním plynem. Díky tomu lze zmenšit požadovaný prostor a hmotnost. Modulární koncept umožňuje použití zhášecí komory pro 60, 1 000 nebo 1 500 V na stejné základní jednotce. Zhášecí komory lze jednoduše odejmout tak, aby bylo možné během údržby snadno kontrolovat kontakty.

Bezpečné spínání proudů v obou směrech

Nové stykače C310 pracují obousměrně – mohou bezpečně spínat proudy bez ohledu na jejich směr. Stykače jsou proto ideální pro všechny aplikace s rekuperací energie. Jejich užití je velmi vhodné v řešeních pro vozidla na elektrický pohon s bateriemi, v dobíjecích stanicích nebo ve fotovoltaických systémech. Vyznačují se vysokou spínací a vypínací kapacitou a velkým krátkodobým jmenovitým proudem, což je důležitý předpoklad vysoké provozní spolehlivosti. První typy nové řady jsou určeny pro jmenovité proudy 150, 300 a 500 A.

Spolehlivý, robustní, ekonomický

Stejnosměrné stykače řady C310 díky regulaci proudu cívky pracují spolehlivě bez ohledu na okolní teplotu. Stykače v monostabilním provedení mají v zapnutém stavu velmi nízkou spotřebu. Využitím této koncepce nespotřebovává bistabilní varianta energii v obou koncových polohách.

Vzhledem k tomu, že stykače byly vyvinuty také pro stejnosměrné pohony ve vozidlech a mobilních strojích, kladou konstruktéři velký důraz na dlouhou životnost i při zatížení rázem a vibracemi. Řada C310 splňuje kromě jiného i vysoké požadavky normy ISO 12405/16750-1 (Elektricky poháněná silniční vozidla).

Řešení pro náročné aplikace

S novými DC stykači přichází společnost Schaltbau s inovativním řešením, které výrazně zjednodušuje aplikace v technologii přepínání stejnosměrného proudu. Oba směry proudu jsou bezpečně zvládnuty, proto jsou tyto stykače ideální pro všechny aplikace s využitím v energetice. Typickým příkladem je akumulace energie, kdy jsou baterie znovu nabity a vybity. Mezi další způsoby užití patří regenerační systémy, stejnosměrné nabíjecí stanice a fotovoltaické systémy. U vozidel poháněných bateriemi a hybridních vozidel mohou být prvky řady C310 použity jako hlavní stykač v jednotce BDU (Battery Disconnect Unit). Spolehlivě zajišťují oddělení obou pólů od vozidla při zkratu.

info@schaltbau.cz
www.schaltbau.cz


Vyšlo v časopise Elektro č. 10/2019 na straně 31. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.