Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2019 vyšlo tiskem 2. 10. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroenergetika; Zařízení pro přenos a distribuci elektřiny

Hlavní článek
Problematika a měření na invertorových svařovacích zdrojích z hlediska odebíraného proudu

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem 16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Druhý ročník e-SALON bude větší a plný premiér čisté mobility Na úspěšnou premiéru e-SALON v roce 2018 naváže na výstavišti PVA v Praze Letňanech jeho…

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

Více aktualit

CZECHBUS 2014 ve znamení českých premiér

14.11.2014 | |

Na Výstavišti v pražských Holešovicích proběhne od 19. do 21. 11. již čtvrtý ročník Středoevropského veletrhu autobusové dopravy CZECHBUS 2014. Na tomto jediném specializovaném veletrhu autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky CZECHBUS 2014 bude k vidění více než 60 autobusů, z toho 15 českých premiér. Na výstavní ploše 10 000 m2 se bude prezentovat 18 značek autobusů od předních domácích i světových výrobců. Představeny budou autobusy všech velikostních kategorií od minibusů až po luxusní coache, historické busy nevyjímaje. Pořadatelem veletrhu je opět společnost Incheba Praha.

Letošní 4. ročník veletrhu CZECHBUS bude větší, než kterýkoliv z předcházejících. Autobusy zaplní Pravé křídlo a Střední halu Průmyslového paláce a také prostranství před palácem. Komponenty pro autobusy, garážová a servisní technika se objeví částečně ve Střední hale a zaplní téměř vůbec poprvé i Levé křídlo. Veletrh zaznamenal nárůst o celou jednu třetinu výstavní plochy oproti roku 2013. A o tom, že opravdu bude stát za to přijít se od středy 19. 11. do pátku 21.11. na veletrh podívat, svědčí jen stručný výčet novinek, které se objeví v expozicích jednotlivých značek, většinou záhy po světové premiéře v říjnu v Hannoveru.

Pokud jde o producenty autobusů, zúčastní se tyto firmy: Iveco Bus, Solaris, Škoda Electric, SOR Libchavy, Scania, MAN, Volvo, EvoBus, Turancar-ISUZU, SKD Trade, KHMC, Buzola Bus Design, Rošero, SprintCarBus, BusPlan a Mave. Řada typů busů těchto značek se na českém i středoevropském trhu představí vůbec poprvé.

Společnost EvoBus Česká republika představí novinku pro linkovou dopravu. Nová SetraA MultiClass LE business kombinuje jako typ Low Entry nízkopodlažní i vysokopodlažní techniku a formuje rostoucí, vysoce atraktivní tržní segment. Spojuje bezbariérový přístup v přední části vozu s ekonomicky výhodnou, dobře udržovatelnou a komfortní vysokou podlahou na zádi. Nový autobus bude dodáván ve dvou délkách – 12,33 m a 13,04 m.

Solaris Bus & Coach uvede na český trh novou koncepci autobusu (Urbino 12 a Urbino 18). Má lehčí, odolnější konstrukci a nabízí atraktivní design. Ve srovnání se současnou verzí Urbina je konstrukce skeletu nového autobusu lehčí, tužší a současně pevnější. Značné snížení vlastní hmotnosti vozidla má vliv na redukci spotřeby paliva, což jistě s potěšením uvítají provozovatelé. Zcela novým řešením je sjednocení podoby plně nízkopodlažních a nízkovstupových autobusů a také sjednocení s jednotlivými elementy vybavení tramvají. Novou konstrukcí a způsobem výroby karosérie došlo i ke snížení hlukové hladiny a vibrací. Hluková hladina nepřekračuje 74,8 dB. Nový Solaris byl vyroben s cílem jeho využití pro všechny typy vozidel. Je připraven k montáži motorů splňující emisní normu spalin Euro 6, motorů poháněných stlačeným zemním plynem, může být poháněn hybridním nebo elektrickým pohonem a konstrukce může být dokonce použita k výrobě trolejbusu. Trumfem nového Solarisu je nepochybně navýšení počtu sedadel dostupných z plně nízké podlahy (až 16 míst u verze dvanácti metrové, až 24 míst u verze článkové). Další prostor byl získán umístěním palivových nádrží nad podběhy nápravy.

Iveco Czech Republic má k dispozici největší výstavní plochu, o celou čtvrtinu větší, než v roce minulém. A také podle zatímních informací se pod značkou IVECO Bus bude prezetovat největší počet autobusů. Na kryté i volné ploše to budou tyto typy: URBANWAY 12m T7; CRW LOW ENTRY LINE 12M, MAGELYS PRO 12,2m C9; CROSSWAY PRO 12M C9 a CROSSWAY LE CITY 12m T7. Není ovšem vyloučeno, že nás čeká ještě nějaké další překvapení…

Scania Czech Republic připravila pro pražský veletrh hned tři základní typy autobusů – pro městský, meziměstský a dálkový provoz. V expozici v Průmyslovém paláci to bude Scania Citywide LF (low-floor) o délce 11,9 m. Meziměstský autobus bude reprezentovat Scania OmniExpress 3,40, (class 2), o délce 12,8 m. Na ploše před palácem bude vystaven dálkový autobus Scania Touring HD12.

MAN Truck & Bus Czech Republic jako přímý příbuzný autobusu oceněného na letošním veletrhu IAA Nutzfahrzeuge v Hannoveru titulem „Bus of the Year 2015“ ve 12metrovém provedení, MAN Lion´s City CNG, bude reprezentovat kompetenci MAN v oblasti pohonu na CNG. Vystavený autobus je vhodný pro městský a příměstský provoz. Plynový pohon je alternativou ke konvenčnímu naftovému pohonu, který zcela bez jakýckoliv dodatečných filtrů či přídavných látek s rezervou plní aktuálně nejpřísnější emisní předpis. Bez dalších technických modifikací může být autobus poháněn, neutrálně z hlediska CO2, rovněž upraveným bioplynem. Vysoká míra komfortu společně s nadstandardní bezpečnostní výbavou charakterizují také téměř 14 m dlouhý zájezdový autobus MAN Lion's Coach L, který bude k vidění v této expozici. Jeho hospodárný šestiválcový motor o výkonu 480 k v provedení Euro 6 dokáže dopravit do cíle všechny cestující s maximální efektivitou. Ve spolupráci s automatizovanou 12stupňovou převodovkou MAN TipMatic s funkcí EasyStart garantují nízkou spotřebu pohonných hmot a vynikající jízdní vlastnosti. S výbavou pro dálkové linky proběhne každá jízda jako v letadle.Přístroj Espresso Point, konferenční uspořádání sedadel spolu s prvotřídní zábavní elektronikou promění cestování v zážitek. Hodně místa pro nohy, dostatečné odkládací prostory pro zavazadla a vysoce kvalitní interiér poskytují prvotřídní komfort, na který jsou zákazníci MAN zvyklí. Elektronické asistenční systémy podporují řidiče v jeho odpovědné činnosti a výrazně snižují riziko nehody.

SOR Libchavy již tradičně vystavuje na veletrhu Czechbus některé významné novinky ze svého výrobního programu. Nebude tomu jinak ani letos. Městský elektrobus o délce 11 m, prodloužená verze nízkopodlažního příměstského autobusu SOR CN 12, a výrazné změny v interiéru meziměstských vozidel budou k vidění v expozici společnosti SOR.

Volvo Group Czech Republic - představí ve své expozici v Pravém křídle další novinku: kloubový nízkopodlažní Volvo 7900 Articulated hybrid EU6 o délce 18 m.

Turancar CZ a jeho úplná novinka Anadolu ISUZU - VISIGO EURO VI. Jedná se o nejnovější model turistického autobusu střední velikosti s maximální kapacitou až 41 cestujících. Vyznačuje se zbrusu novou koncepcí konstrukce karosérie. Výrobce poprvé v historii upouští od osvědčených tradičních postupů výroby autobusů s pevným rámem.

Kompletní informace včetně předregistrace odborných návštěvníků na www.czechbus.eu