Aktuální vydání

Číslo 5/2021 vyšlo tiskem 5. 5. 2021. V elektronické verzi na webu 31. 5. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v roce 2021; Software pro projektování a řízení

Hlavní článek
Jak postupovat po zrušení řazení prostor z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem a jak se vypořádat s vnějšími vlivy

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Chirurgická náplast inspirovaná origami

3. 2. 2021 | MIT | www.mit.edu

Chirurgické zákroky jsou dnes častokrát prováděny pomocí minimálně invazivních metod, při nichž chirurgové provedou malý řez a vpraví do těla miniaturní kameru nebo chirurgický nástroj pro odstranění nádorů nebo opravení poškozených tkání a orgánů. Tento postup má za následek snížení pooperačních bolestí a zkrácení doby zotavení.

Zatímco tímto způsobem může být vyřešeno mnoho procedur, chirurgové mohou čelit výzvám v důležitém kroku celého procesu: uzavření rány nebo místa řezu. Řešením tohoto problému může být lékařská náplast vyvinutá inženýry z MIT, kterou lze snadno ovinout kolem chirurgických nástrojů používaných při minimálně invazivních metodách a dopravit ji na určené místo v těle za účelem ošetření vnitřních zranění. Náplast se při běžném pohledu podobá obyčejnému papíru, ale po kontaktu s tkáněmi nebo orgány se rázem promění na natahovací gel podobný kontaktním čočkám, který ihned přilne na poškozené místo.

Chirurgická náplast

Na rozdíl od chirurgických lepidel je náplast navržena tak, aby odolala kontaminaci po vystavení bakteriím nebo tělním tekutinám. Po nějakém čase se náplast rozloží a zbytky jsou vyplaveny z těla. Výzkumníci momentálně spolupracují s klinickými lékaři a chirurgy na optimalizaci designu pro chirurgické použití. Náplast je možno zavádět ručně nebo prostřednictvím lékařských robotů.

Celý článek na MIT

Image Credit: Felice Frankel

-jk-