Aktuální vydání

Číslo 1/2021 vyšlo tiskem 20. 1. 2021. V elektronické verzi na webu 10. 2. 2021. 

Téma: Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Elektroinstalační materiál

Hlavní článek
Univerzální bezdrátové nabíjení elektromobilů

Číslo 6/2020 vyšlo tiskem 14. 12. 2020. V elektronické verzi na webu 18. 12. 2020.

Veletrhy a výstavy
Ohlédnutí za dvacátým druhým ročníkem Designbloku
Soutěž časopisu Světlo na veletrhu FOR ARCH a FOR GARDEN 2020

Architekturní a scénické osvětlení
Světelný design v kostce – Část 48
Světelný design pro show Vivaldianno
Světlík – dílna se světlem a o světle pro děti

Cement inspirovaný přírodním dřevem vykazuje vynikající vlastnosti

6. 1. 2021 | Phys.org | www.phys.org

Příroda je hlavní inspirací vědního oboru zvaného biomimetika, který zkoumá řešení živých organismů a jejich využití k vývoji nových technologií a materiálů. Týmu čínských vědců se nyní podařilo vyvinout nový druh cementu na bázi jednosměrných porézních struktur, které napodobují přírodní dřevo.

Výsledný cementový materiál vykazuje vyšší pevnost při stejné hustotě a multifunkční vlastnosti, jako například vysoce účinnou tepelnou izolaci, schopnost propouštět vodu a hydrofobní vlastnosti. Vysoká pevnost a multifunkční vlastnosti nového materiálu mohou v budoucnu nahradit dřevo jakožto stavební materiál. Výzkumníci současně představili jednoduchý výrobní postup za účelem maximální účinnosti masové produkce a případného rozšíření výrobního procesu pro další materiály inspirované přírodou.

Cement na bázi dřeva

Porézní materiály na bázi cementu se vyznačují nízkou tepelnou vodivostí pro tepelnou izolaci, vysokou účinností absorpce hluku a vynikající propustností vzduchu a vody při zachování lehké váhy a odolnosti vůči ohni. Během experimentování s biomimetickým materiál výzkumníci vytvořili jednosměrnou porézní strukturu pomocí metody dvousměrného mražení. Tento proces umožňuje vytvářet přemostění mezi nosnými prvky struktury, přičemž po roztání ledu dochází k vytvrdnutí cementu.

Celý článek na Phys.org

Image Credit: Advanced Science

-jk-