Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Budoucnost nehmotného skladování energie na dosah ruky

24. 3. 2021 | Popular Mechanics | www.popularmechanics.com

Průlomový výzkum švédských odborníků z University of Technology a KTH Royal Institute of Technology umožnil výrobu strukturální baterie s 10násobnou účinností oproti předchozí generaci.

Co je strukturální baterie a proč je kolem ní tolik povyku? Tento termín označuje zařízení pro skladování energie schopné nést váhu v rámci konstrukčního řešení, jehož je součástí. V praxi se může jednat například o zeď domu vyrobenou z těchto baterií. Dle vyjádření výzkumníků jsou strukturální baterie určeny především pro elektromobily, jež pohání velké množství malých akumulátorů. Při designu elektromobilu tedy konstruktéři musí počítat s celkovou hmotností akumulátorů.

Nehmotná baterie

Co kdyby však bylo možné z baterií vyrobit samotnou karoserii automobilu? Při výrobě strukturální baterie výzkumníci nejprve vložili skleněná textilní vlákna mezi pozitivní a negativní elektrodu, kterou následně ponořili do supermoderního polymerního elektrolytu a nakonec vše zapekli ve speciální peci. Výsledkem je odolný plochý bateriový článek s výbornou vodivostí a skvělými výsledky v tahové zkoušce do všech směrů.

Celý článek na Popular Mechanics

Image Credit: Getty Images

-jk-