Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Automatizace: jednoduché konfigurační řešení pro každého

14. 3. 2017 | EPLAN | www.eplan.cz

Na veletrhu AMPER 2017 bude mít svou premiéru revoluční řešení pro automatizaci EPLAN Cogineer, které bude v Brně poprvé představeno coby doplněk systému EPLAN Electric P8. Kompletně nově vyvinutý software pro automatické generování schémat elektrického a fluidního zapojení přináší dvě hlavní výhody: rychlou implementaci a působivé výsledky jediným stisknutím tlačítka. Uživatelé přitom mají do aplikace přímý vstup. Tento software, plně integrovaný do platformy EPLAN, nabízí maximální jednoduchost a pohodlné ovládání. A vůbec přitom nejsou nutné hluboké odborné znalosti ohledně konfigurace nebo správy variant – stačí jen standardní vědomosti o tvorbě maker.

Na letošním veletrhu AMPER rozhodně nebude chybět nové řešení pro automatizaci EPLAN Cogineer, které je plně integrováno do platformy EPLAN. Jedná se o inovativní, kompletně nově vyvinutý software, s jehož pomocí mohou uživatelé konfigurovat schémata elektrického a fluidního zapojení pouhým jediným stisknutím tlačítka.

EPLAN CogineerEPLAN Cogineer – nové automatizační řešení plně integrované do platformy EPLAN

EPLAN tak vyvinul unikátní řešení, díky němuž může každý uživatel platformy EPLAN začít používat automatizační software na bázi konfigurace okamžitě, bez jakýchkoliv překážek, bez časově náročného zaškolování – zato s velmi rychlými výsledky.

Těchto rychlých výsledků je v aplikaci EPLAN Cogineer dosaženo díky dvěma funkčním oblastem: V nástroji Designer se definují pravidla a nástroj Project Builder poskytuje automaticky vytvořená uživatelská rozhraní pro konfiguraci a automatické vytváření projektů. Project Builder je vhodný i pro uživatele s nulovými znalostmi o platformě EPLAN.

Jednodušší znamená lepší

Dieter Pesch, vedoucí úseku Řízení výrobků a vývoje ve firmě EPLAN, vysvětluje: „Vyvinuli jsme řešení, které se vyznačuje mimořádně snadným ovládáním a zároveň má velmi inovativní funkce.“ Hlavní výhodou aplikace je její jednoduchost. Mechatronická pravidla a konfigurační rozhraní lze jednoduše a rychle vytvořit bez znalostí vyššího programovacího jazyka. Další odborné znalosti ohledně použití externího softwaru, například znalosti aplikací Excel, VBA nebo HTML, nejsou nutné. Stačí jen základní zkušenosti z oblasti tvorby maker.  

Makra pro stanovení pravidel

Heslo „makra“: Právě makra anebo též existující vzorové projekty slouží jako základ pro vytváření pravidel. K tomu se používá jednoduchá technika proměnných a jednoduché logické operátory, například pro generování dílčích funkcí obvodu, takzvané minikonfigurace, nebo pro kompletní projekty s různými variantami či bez nich. Přitom nehraje vůbec žádnou roli, zda jsou schémata zapojení uspořádána podle funkčních struktur, nebo vytvořena ze specificky výrobního pohledu. EPLAN Cogineer spolupracuje s každým uživatelem přesně tam, kde se uživatel nachází, a nevyžaduje změnu způsobu projektování.

Praktický příklad

Dobrým příkladem může být řízení motoru. Při „klasickém“ projektování se kompletní řízení vloží buď manuálně jako makro, nebo se zkopíruje a vloží ze vzorového projektu pomocí funkcí Kopírovat a Vložit. Uživatel poté ručně upraví, respekt. vypočítá, všechny informace specifické pro příslušný projekt, data konstrukčních částí a průřezy vodičů. Zde se jedná o náročné pracovní kroky, při nichž lze snadno udělat chybu, pokud se na něco zapomene.


Prostřednictvím minikonfigurátorů, zde na příkladu řízení motoru, vybere uživatel odpovídající parametry a EPLAN Cogineer vygeneruje to správné řízení

EPLAN Cogineer nabízí pro řízení motoru minikonfigurátor. Ve velmi jednoduchém uživatelském rozhraní uživatel vybere všechny důležité parametry a EPLAN Cogineer poté vygeneruje správné řízení, které se objeví ve schématu zapojení. Uživatel se již nemusí trápit výběrem spouštěče motoru nebo dimenzováním kabelů. Obojí za něj udělá nový automatizační software na základě uložených pravidel. Zbývající dokumentace pak už může proběhnout opět „klasickým způsobem“. Mimochodem: Zobrazené konfigurační rozhraní pro řízení motoru vzniká podle definovaných pravidel. Změní-li se toto pravidlo, změní se na pozadí automaticky také konfigurační rozhraní. EPLAN Cogineer se tak sám přizpůsobí požadovanému způsobu práce.

Funkční oblast Project Builder v aplikaci EPLAN Cogineer se odvíjí od normy nástroje Designer

Na druhou stranu je software EPLAN Cogineer také schopen vytvořit jediným stisknutím tlačítka kompletní projektové dokumentace. Na vyobrazeném příkladu se kompletní dokumentace brusky vygeneruje na základě všech možných variant stroje (volitelných provedení), protože v aplikaci EPLAN Cogineer jsou již veškeré detaily uloženy.

I pracovníci bez znalostí aplikace EPLAN tak mohou pomocí nástroje Project Builder ze softwaru EPLAN Cogineer například ve fázi zpracování nabídky vytvořit podrobnou předběžnou dokumentaci stroje nebo zařízení. Nabídka působí výrazně kvalitnějším dojmem a odlišuje se od nabídek konkurence.


U projektu brusky se zobrazuje kompletní funkční struktura. Úplnou projektovou dokumentaci lze vytvořit jediným stisknutím tlačítka na základě všech možných variant stroje

Podpora norem a standardů
EPLAN Cogineer nabízí absolutní konzistentnost dat od strukturování výrobků až po konkrétní realizaci projektu a je pomocníkem při dodržování norem a standardů. Tím je zajištěna nejvyšší možná přesnost a maximální účinnost. Uživatel profituje ze dvou rozhodujících výhod. Zaprvé: Z bezchybné realizace definovaných pravidel a struktur, a tím i vysoké kvality výsledku konfigurace. Zadruhé: Za stejnou dobu lze vytvořit podstatně více projektů, než jak tomu bývalo pomocí kopírování a vkládání stránek a maker.

Rychlé výsledky

První projekt je vytvořen během velmi krátké doby, také díky intuitivně ovládanému rozhraní. EPLAN Cogineer je totiž velmi jednoduchým automatizačním nástrojem pro vytváření projektů jak pro příležitostné, tak i pro pokročilé uživatele. Bez ohledu na to, zda jsou stroje/zařízení strukturovány již podle funkčních aspektů, nebo hierarchicky uspořádány způsobem specifickým pro dané zařízení. Také co se týká zvolené pracovní metodiky, používá toto řešení modulární konfigurační postupy: Smíšené klasické pracovní metody a konfigurace, například s manuálními a konfigurovatelnými dílčími projekty, lze kombinovat dle potřeby.

EPLAN Cogineer se hodí pro použití ve firmách všech velikostí i všech oborů. Ať už se jedná o výrobce strojů či zařízení, poskytovatele služeb nebo dodavatele energií: Tento software se stane pro každého uživatele univerzálním automatizačním nástrojem, který mu přinese úsporu času a zvýšení kvality při projektování. Software je kompletně integrován do rozhraní platformy EPLAN a od 1. května 2017 bude k dispozici pro licence systému EPLAN Electric P8 od stupně konfigurace „Select“.

Závěr:

„Stoprocentní konzistentnost dat od návrhu až po konstrukci umožňuje našim uživatelům přesnou realizaci zákaznicky orientovaných projektů pomocí softwaru EPLAN Cogineer v této oblasti bez jakékoli ztráty času,“ rekapituluje výhody Dieter Pesch. „A to zcela nezávisle na osobách, jež se na procesu podílejí.“ Vše je centrálně uloženo a vše lze kdykoliv vyvolat. Výsledek: Řešení pro každého, které baví a zároveň šetří čas i peníze.

Výhody systému EPLAN Cogineer:
- snadná konfigurace a přechod k automatizaci
- zvýšení kvality projektové dokumentace
- velmi rychlá a snadná implementace
- zcela automatické, bez nutnosti znalosti programování
- jednoduché ovládání a rychlé osvojení
- kompletní integrace do platformy EPLAN

 

www.eplan.cz

EPLAN na veletrhu AMPER 2017 – hala P, stánek 4.02 


Vyšlo v časopise Elektro č. 3/2017 na straně 11 ve zkrácené verzi
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.

 

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021