Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2019 vyšlo tiskem 4. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 4. 1. 2020. 

Téma: Měřicí přístroje, metody měření a dálkové měření

Hlavní článek
Inovativní postupy při diagnostice částečných výbojů při AC a DC napětí

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Více aktualit

Akustická průmyslová kamera Fluke ii900

20.11.2019 | Ing. Lenka Klimešová | GHV Trading, spol. s r. o. | www.ghvtrading.cz

Prediktivní údržba systémů stlačených plynů rychle, přesně
a efektivně

Lokalizovat místa úniku v systémech stlačeného vzduchu, plynů či vakua je klíčovým úkolem při prediktivní údržbě těchto systémů. Často i nepatrné netěsnosti vedou ke zvýšené spotřebě energie, většímu opotřebení strojů, a tudíž i k vyšším nákladům na provoz zařízení. V extrémních případech může dojít až k úplné odstávce zařízení a velkým finančním ztrátám.


Obr. 1. Akustická kamera Fluke ii900

Americká firma Fluke uvádí na trh novou technologii vyhledávání problematických míst na rozvodech stlačeného vzduchu pomocí zvuku. Akustická průmyslová kamera Fluke ii900 využívá technologii SoundSight™, která byla speciálně navržena pro hlučné výrobní provozy. Je určena ke zviditelnění zvukových i ultrazvukových vln a umožňuje tak pořizovat vizuální snímky úniku vzduchu stejně jako termokamera zobrazuje místa se zvýšenou teplotou.


Obr. 2. Pohled na plynové potrubí z dálky – orientační určení místa úniku plynu

Akustická kamera Fluke ii900

Akustická kamera vybavená 64 mimořádně citlivými digitálními směrovými mikrofony využívá speciální algoritmus, díky kterému automaticky rozpozná místo úniku jako zdroj zvuku a určí jeho polohu podle směru, ze kterého zvuk přichází. Vytváří-li únik zvuk dostatečné intenzity, je možné jej najít a přesně lokalizovat bez ohledu na typ plynu. Zpracování dat z velkého počtu mikrofonů napomáhá zvýšit citlivost, odfiltrovat nežádoucí šum a přesně stanovit místo zdroje zvuku.

Kamera prolíná vizuální obraz s barevným akustickým obrazem vytvořeným technologií SoundMap™, a proto je velmi snadné přesně určit místo problému. Kamera umožňuje rychle nasnímat celý prostor a získat přehled o potenciálních problémech již z dálky. Poté je možné se zaměřit na konkrétní místa a odhalit tak i sebemenší únik.

Velká výhoda této kamery spočívá také v jednoduchosti ovládání – k obsluze zařízení není nutné žádné speciální školení nebo znalosti, vše je velmi intuitivní. Pohodlné ovládání zajišťuje 7" kapacitní dotykový LCD displej. Získané snímky jsou ukládány do interní paměti s kapacitou 999 snímků nebo dvacet souborů s videozáznamem o délce 30 s. Komunikace je možná přes USB-C rozhraní.

Pravidelnou prediktivní údržbou je možné odhalit drobné úniky včas a zabránit větším problémům a finančním ztrátám. Při únicích nebezpečných plynů je rychlé odhalení závady ještě důležitější. Po odhalení zvýšené koncentrace nebezpečného plynu by v určitých případech mohlo dojít až k úplnému zastavení provozu, a tudíž i nesplnění zakázek a úniku zisku.


Obr. 3. Přesné určení místa úniku plynu – indikace netěsnosti v přírubovém připojení


Obr. 4. Odhalení místa úniku H2 potvrzeno i ručním detektorem

Hlavní přednosti akustické kamery Fluke ii900

– Velmi rychlé odhalení úniků vzduchu, plynů a podtlaku v systémech stlačeného vzduchu.
– Jednoduché a intuitivní ovládání. – Jasná identifikace místa úniku na vizuálním snímku.
– Použití i ve velmi hlučných prostředích.
– Možnost ukládání a exportu snímků pro vytváření reportů.

Firma GHV Trading, spol. s r. o., nabízí také předvedení a otestování akustické kamery Fluke ii900 v reálných podmínkách firmy či zapůjčení kamery na libovolnou dobu pro jednorázovou údržbu provozu.


Vyšlo v časopise Elektro č. 11/2019 na straně 40. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.