Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Aktuální zjištění vycházející z půl století starého výzkumu může vést k ultrarychlým počítačům

19. 2. 2021 | Caltech | www.caltech.edu

V 60. letech 20. století vědci navrhli existenci exotického skupenství hmoty zvaného excitonický izolátor. O několik desetiletí později byly důkazy o existenci tohoto skupenství nalezeny ve skutečných materiálech. Zraky výzkumníků se v posledních letech zaměřily na materiál „Ta2NiSe5“ (sloučenina tantalu, niklu a selenu), který by měl vykazovat výše uvedené vlastnosti při pokojové teplotě.

Až nyní skupina výzkumníků z kalifornské univerzity Caltech vymyslela, jak „překlopit bity“ excitonického izolátoru nalezeného v Ta2NiSe5. Počítače komunikují prostřednictvím binárního jazyka – jedniček a nul – neboli bitů. Ukládání informací je zajištěno přepínáním mezi hodnotou 0 a 1, kde 0 = vypnuto a 1 = zapnuto. Některé typy výpočetního hardwaru fungují na principu převracení magnetického momentu či orientace elektronů, které mohou přebývat v horní či dolní poloze. Zatímco excitonické izolátory nemají magnetický moment, Ta2NiSe5 vykazuje dvě sobě vlastní orientace, které lze vyložit jako jedničky a nuly.

Ultrarychlé počítače budoucnosti

V rámci nové teoretické a experimentální studie fyzikové demonstrovali použití laserových impulzů k ovládání fází excitonického izolátoru v časovém rámci rovnající se jedné pikosekundě (jedna biliontina sekundy). Z výsledků výzkumu tak vyplývá teoretické použití materiálu pro výrobu ultrarychlých počítačů.

Celý článek na Caltech

Image Credit: Caltech

-jk-