Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Aktuální zjištění vycházející z půl století starého výzkumu může vést k ultrarychlým počítačům

19. 2. 2021 | Caltech | www.caltech.edu

V 60. letech 20. století vědci navrhli existenci exotického skupenství hmoty zvaného excitonický izolátor. O několik desetiletí později byly důkazy o existenci tohoto skupenství nalezeny ve skutečných materiálech. Zraky výzkumníků se v posledních letech zaměřily na materiál „Ta2NiSe5“ (sloučenina tantalu, niklu a selenu), který by měl vykazovat výše uvedené vlastnosti při pokojové teplotě.

Až nyní skupina výzkumníků z kalifornské univerzity Caltech vymyslela, jak „překlopit bity“ excitonického izolátoru nalezeného v Ta2NiSe5. Počítače komunikují prostřednictvím binárního jazyka – jedniček a nul – neboli bitů. Ukládání informací je zajištěno přepínáním mezi hodnotou 0 a 1, kde 0 = vypnuto a 1 = zapnuto. Některé typy výpočetního hardwaru fungují na principu převracení magnetického momentu či orientace elektronů, které mohou přebývat v horní či dolní poloze. Zatímco excitonické izolátory nemají magnetický moment, Ta2NiSe5 vykazuje dvě sobě vlastní orientace, které lze vyložit jako jedničky a nuly.

Ultrarychlé počítače budoucnosti

V rámci nové teoretické a experimentální studie fyzikové demonstrovali použití laserových impulzů k ovládání fází excitonického izolátoru v časovém rámci rovnající se jedné pikosekundě (jedna biliontina sekundy). Z výsledků výzkumu tak vyplývá teoretické použití materiálu pro výrobu ultrarychlých počítačů.

Celý článek na Caltech

Image Credit: Caltech

-jk-