Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Absolventi FEL ČVUT pomáhají v boji proti koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19

23. 3. 2020 | FEL ČVUT v Praze | www.fel.cvut.cz

V roce 2010 dokončili spolužáci Jan Sova a Jan Kovář studium na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, oba se seznámili během absolvování studijního programu Kybernetika a měření (předchůdce současného programu Kybernetika a robotika). Už v době studia posledního ročníku založili dnes již úspěšný start-up, tj. společnost Workswell s.r.o., ke kterému se záhy přidal i třetí kolega Adam Švestka

Společnost Workswell s.r.o. vznikla v prostorech Podnikatelského inkubátoru ČVUT v březnu roku 2010 a již záhy od začátku se vyprofilovala na problematiku bezdotykového měření teploty, tj. termografii. Společnost začínala jen s drobným kapitálem, a tak se v počátcích své existence věnovala poskytování služeb a distribuci výrobků v tomto oboru. Během roku 2014 se zaměřila na vývoj a výrobu vlastních, českých termokamer. Workswell s.r.o. vedle standardních přístrojů dokázala svým vývojem reagovat také na nejaktuálnější trendy, a tak se stala jednou z prvních společností nabízejících termokamery pro drony (dnes se již jedná o celé portfolio termokamer), výrobcem unikátní „inteligentní“ termokamery SMARTIS, nebo protipožárního systému SAFETIS.

„Nejaktuálnějším příkladem rychlé reakce našich kolegů bylo, že již na začátku ledna roku 2020 započali vývoj na termokameře Workswell MEDICAS, která je určena pro Screening horečnatých projevů infekčních onemocnění. Napomáhá tak v boji proti nákaze COVID-19, způsobované novým virem nejasného původu nesoucí označení SARS-CoV-2,“ uvedl k vývoji termokamery Jan Sova.

Na základě bezdotykového měření dokáže termokamera ve skupině lidí odhalit osoby se zvýšenou teplotou. Termokamera měří povrchovou teplotu s nejistotou 0,3 °C a je tak poměrně přesně schopna stanovit teplotu na povrchu lidské kůže a informovat o překročení alarmové hodnoty. Pro dosažení takto vysoké přesnosti si termokamera bere na pomoc druhé zařízení – černé těleso, s jehož pomocí je zajištěna i metrologická návaznost. I když samozřejmě ne každý nositel onemocnění aktuálně prochází horečnatým stavem, napomáhá tento přístroj ke snížení infekčního tlaku a tak ke zpomalení či i zamezení šíření choroby. Poznamenejme, že nejen koronaviry, ale i některé kmeny chřipky (např. H1N1) mohou vést k vážným projevům choroby, případně až smrti, přičemž jedním ze symptomů nemoci je zvýšená teplota pacienta.

K vývoji produktu společnost využila mnohaleté zkušenosti v oblasti termokamer, ale také dlouhodobé spolupráce s ČVUT, kde se společnost Workswell s.r.o. podílí jak na realizaci projektů, tak i výuce. Zajímavá je i zkušenost s „kopírováním“ produktů. To proběhlo v nebývalé rychlosti a první „asijské kopie“ se objevily po dvou měsících od uvedení termokamery na trh, do té doby nejkratší „reakční doba“ byla jeden rok.

Pokud patříte mezi studenty a chtěli byste se na vývoji nové verze termokamer podílet, společnost Workswell s.r.o. může nabídnout pracovní pozice či placené studentské stáže na pozicích C/C++ firmware developer, HW developer, FPGA developer a další.

Tiskové materiály FEL ČVUT

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021