Aktuální vydání

Číslo 4–5/2020 vyšlo tiskem 6. 5. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroinstalace; Ochrana před bleskem a přepětím

Rozhovor s osobností
Český průmysl a inovace v roce 2020

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem 6. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Trh, obchod, podnikání
BOOBA v novém showroomu, který předčil veškerá očekávání
Rozhovor s předsedou představenstva Technologií hlavního města Prahy

Denní světlo
Diagram zastínění pro 21. březen
Moderní metody získávání dat pro zpracování světelnětechnických posudků

ABB na veletrhu Amper 2019 představí domovní elektroinstalaci pro chytrou současnost i budoucnost

15. 3. 2019 | ABB s.r.o. | www.abb.com

Digitalizace je v plném proudu a společnost ABB je v čele jejího rozvoje. I proto si pro letošní 27. ročník mezinárodního veletrhu Amper 2019 připravila produktové novinky, které spoluvytvářejí chytřejší nejen domácnosti či domy, ale dokonce i továrny a celá města. Ve stánku ABB 4.10 v hale P zájemci naleznou mnoho inovativních řešení, která již nejsou jen chytrá, ale chytřejší než kdy dříve – vypínače a zásuvky, nový model videotelefonu či multimediální rozvodnice, interiérový ovládač a řadu dalších.

Vypínače a zásuvky Levit®

Základním rysem designu vypínačů a zásuvek Levit®, který navrhl přední český designér Jan Čapek, jsou rámečky a kryty přístrojů ve dvou různých barvách. Díky těmto dvěma barevným vrstvám vypínače a zásuvky vypadají, jako by se nad místem instalace vznášely – levitovaly. Právě tento efekt dal designové řadě i její jméno. Použité pohledové panely lze jednoduše vyměnit, design tak umožňuje širokou variabilitu barevných kombinací. Oblibu tohoto designu dokládá i úspěch v podobě pěti milionů prodaných kusů. Podle zpětné vazby zákazníci oceňují funkčnost a jednoduchost ovládání a rovněž konektivitu s dalšími přístroji i čistotu designu.

Stejně jako u ostatních designových řad s přístroji pro vestavnou montáž je i v řadě Levit® nově dostupné krytí IP44. Na rozdíl od ostatních řad je ale možné využít až trojnásobný instalační rámeček. Barevná škála IP přístrojů v řadě Levit® poskytuje pět barevných variací, a to jak v základní barevné škále bílá/bílá, bílá/kouřová černá (obr. 1) a macchiato/bílá, tak i barvy nabízené v nejnovější řadě Levit®M, konkrétně onyxová/kouřová černá a titanová/kouřová černá.


Obr. 1. Spínač IP44 Levit® bílá/kouřová černá

Přístrojové vybavení zahrnuje základní přepínače a ovládače v řazení 6, 7 a 6/0, dále spínač řazení 5 a jednonásobnou zásuvku s clonkami (obr. 2) a s víčkem. Díky jedinečné konstrukci je možné pro přístroje se zvýšeným krytím v designové řadě Levit® použít běžné instalační rámečky. Pro zajištění uvedeného stupně krytí se doporučuje montáž maximálně do trojnásobných rámečků, a to při vodorovné i při svislé montáži.


Obr. 2. Zásuvka s víčkem IP44 Levit® bílá/ kouřová černá

Videotelefon s plně dotykovým displejem s vyšším rozlišením

Do rodiny produktů domovní komunikace ABB-Welcome Midi přibyl nový 7" dotykový videotelefon (obr. 3). Oproti předchozím verzím se může pochlubit plně dotykovým displejem s vyšším rozlišením a uživatelsky přívětivým uspořádáním ikon.

Díky montážním krabicím lze tento přístroj instalovat na povrch zdi místnosti, ale též zapustit pod omítku. Je nabízen ve dvou barvách, a to v bílé a černé. Mezi standardní funkce v nabídce ABB-Welcome Midi nadále patří nastavení interkomu, vyzváněcích melodií, automatického odemykání a další funkce, jež zvyšují komfort užívání.


Obr. 3. Dotykový 7" videotelefon ABB-Welcome Midi

Nová generace systémového modulu ABB-free@home® 2.0 – elektroinstalace v chytřejší podobě

Zcela nový typ systémového modulu pro inteligentní elektroinstalaci ABB-free@home® poskytuje spoustu vylepšení a možností oproti předchozí verzi. Umožní připojit až 150 prvků sběrnicově, bezsběrnicově, anebo v kombinaci a díky tomu zvládne ještě větší instalace než doposud (obr. 4). Další vylepšení je v podobě nového procesoru a dvou portů USB pro případné rozšíření funkcí. Systém byl rovněž rozšířen o bezdrátové hlavice pro regulaci teploty a čidla otevřených oken.


Obr. 4. Systémový modul ABB-free@home 2.0

Bezdrátové hlavice v sortimentu ABB-free@home® jsou dostupné jak v základním provedení bez zobrazovacího displeje, tak v komfortním provedení s displejem. Hlavice komunikují se systémovým modulem bezdrátově, což je velká výhoda, protože není nutný rozvod kabelů k hlavicím.

Pro snímání aktuální polohy oken, dveří, garážových vrat a dalších částí v domácnosti bude možné použít bezdrátový okenní kontakt a univerzální kontakt pro monitorování stavu otevřeno–zavřeno. Díky těmto komponentám bude možné přímo v aplikaci ABB-free@home® zobrazit stav otevřeného či pootevřeného okna a tím např. snížit teplotu v místnosti.

Nová řada rozvodnic UK600 šetří čas na instalaci a nabízí více instalačního prostoru

ABB v současnosti nahrazuje oblíbenou řadu rozvodnic UK500 pro bytové účely a malé obchodní budovy novou, vylepšenou řadou UK600. Ta může pojmout velmi rozmanitou škálu různých modulárních i multimediálních přístrojů, včetně dalších výhod oproti dřívější UK500. Jednou z hlavních předností je zvětšení instalačního prostoru o 20 % a jednoduché vodičové propojení, což zvláště ocení elektromontážní firmy i výrobci rozváděčů, a umožní tak zkrátit dobu montáže až o 10 %.


Obr. 5. UK600 Media

Nové rozvodnice mají různé funkční možnosti a různé vlastnosti, např. bezšroubovou montáž, inovativní systém vedení kabelů/vodičů a trojité zásuvky s otočnými vývody až o 90°. Jsou zde standardní distribuční rozvodnice do jmenovitého proudu 63 A, s jednou až pěti montážními řadami, dále rekonstruované multimediální řešení se dvěma až pěti montážními řadami a inovativní kombinovaná skříň, v níž jsou obě uvedená provedení. Různé funkce řady UK600 mají za cíl poskytnout inteligentní a vylepšenou instalaci, která razí cestu pro tzv. inteligentní budovy (obr. 5).

Rozvodnice s kovovými dvířky jsou určeny pro zapuštěnou montáž do cihlových nebo dutých stěn. Produkty této nové výrobkové řady jsou zkonstruovány na základě rozsáhlého průzkumu trhu provedeného u zákazníků ABB a mohou být vybaveny nejrůznějšími dvířky v designu, který doplňuje styl vnitřního vybavení domu (obr. 6).


Obr. 6. UK600 Standard antracitová šedá

Pro výrobu ABB využívá novou, vysoce automatizovanou výrobní linku, a může tudíž splnit požadavky specifických zákaznických konfigurací zakázkového charakteru.

Skleněný ovládač ABB-tacteo® KNX nejen pro hotely

Produktová řada kapacitních ovládacích prvků ABB-tacteo® KNX poskytuje volitelnou konfiguraci interiérového ovládače v mimořádně tenkém designovém provedení z elegantního černého či bílého skla (obr. 7). Požadované ikony a označení lze vybrat pomocí on-line konfigurátoru, dostupného na portálu myBuildings. Jde o bezpečnou a jednoduchou on-line platformu založenou na ABB AbilityTM, jež umožňuje na dálku nepřetržitě řídit a kontrolovat několik digitálních nástrojů a služeb.


Obr. 7. Dotykový ovládací prvek Tacteo šestinásobný bílý

Volbou ikon a popisků lze vytvořit kombinaci na míru. Po uložení projektu systém vygeneruje speciální „Design ID“. K projektům je možné se zpětně vracet a upravovat je. Finální podoba je na každém uživateli.


Obr. 8. Kombinovaný dotykový ovládací prvek Tacteo čtyřnásobný s termostatem

Ovládač tak poskytuje nejvyšší úroveň kvality, a především pohodlí – umožňuje jednoduše ovládat vše od stínění, osvětlení a vytápění až po televizi či přístupové systémy. Samozřejmostí je integrovaná sběrnicová spojka a snímač teploty prostoru (obr. 8). Díky velmi tenké bezrámové konstrukci o tloušťce 9,5 mm splývá ovládač s okolní stěnou. ABB-tacteo® KNX rovněž umožňuje ovládat bezpečný přístup v hotelových komplexech. Umí plnit několik souvisejících úloh, jako např. aktivaci přítomnosti v pokoji, přivolání úklidové služby, zobrazení stavů např. „nechci být rušen“ nebo zobrazení čísla pokoje. Hotelový ovládač může být integrován do systému KNX v budově, který lze řídit a monitorovat z centrálního stanoviště, např. z recepčního pultu.

Navštivte ve dnech 19. až 22. března 2019 veletrh Amper 2019 na brněnském výstavišti a získejte ve stánku ABB č. 4.10 v hale P podrobnější informace o novinkách v sortimentu!

new.abb.com/cz/amper2019


Vyšlo v časopise Elektro č. 3/2019 na straně 16. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.