Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

800 Gbit/s ethernet na dosah ruky

7. 6. 2021 | Phys.org | www.phys.org

Pozoruhodný nárůst datově náročných služeb v posledních letech, včetně streamování videa ve vysokém rozlišení a konferencování na dálku, podle expertů předznamenává, že letos dosáhneme hranice 27 % CAGR (složená roční míra růstu) v oblasti infrastruktury cloudových služeb. Zatímco se tedy velké oblibě těší 400 Gbit/s ethernet, pro vyhovění rapidně narůstajícím nárokům na přenos dat bude nezbytné v co nejkratším časovém horizontu připravit přechod na 800 Gbit/s ethernet.

Jednu z možností představuje instalace více 100 Gbit/s optických rozhraní. Další alternativu představuje metoda vědeckého týmu společnosti Lumentum, který vyvinul optické řešení využívající čtyři 200 Gbit/s linky. Tento přístup vyžaduje méně hardwarových součástek a zajišťuje vyšší spolehlivost přenosu při nižších výrobních nákladech.

Rychlý ethernet

K dosažení vysoké rychlosti a širokého frekvenčního pásma použil vědecký tým speciální elektroabsorpční laser schopný přenosu 224 Gbit/s signálu na vzdálenost 2 kilometrů, což je přenosová vzdálenost, kterou vyžadují moderní velká datová centra. Tento typ laseru má nižší kapacitní odpor a reaktanci a tudíž na oplátku vyšší výkon a šířku pásma.

Celý článek na Phys.org

Image Credit: Unsplash

-jk-