Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Nové příležitosti najdeme v Kazachstánu, věří české firmy

07.10.2015 | Českomoravská elektrotechnická asociace | www.electroindustry.cz

Přes deset českých vystavovatelů se 27. – 29. října představí na mezinárodním veletrhu energetiky a elektrotechniky Power Kazakhstan 2015 v rámci oficiální české účasti. Tu v Almatě organizuje české ministerstvo průmyslu a obchodu, pro které je Kazachstán jednou z prioritních zemí pro export.

„Kazachstán vnímáme jako zemi nových příležitostí,″ shodli se zástupci českých společností a oborových asociací na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se uskutečnil 14. – 18. září 2015 v Brně. Česká republika, jejíž produkce se z 80 procent vyváží za hranice, nyní po úpadku především ruských příležitostí, hledá nové trhy pro export. A šance vidí právě v Kazachstánu. Česká oficiální účast, kterou organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, se tam uskuteční na návrh Českomoravské elektrotechnické asociace ELA. „Firmy zde budou hledat především dlouhodobá partnerství pro střední a velké projekty. Nechceme prodat jednoduchý produkt a z Kazachstánu zmizet, naopak se snažíme najít partnery, se kterými budeme společně spolupracovat po dobu několika let. Veletrh je výbornou příležitostí a jedním z prvních kamínků mozaiky vzájemné spolupráce,″ uvedl Jan Prokš, ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace. 

O Kazachstán je zájem

Českomoravská elektrotechnická asociace je odborným garantem oficiální české návštěvy veletrhu Power Kazakhstan 2015, kterou organizuje a finančně také podporuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

„O Kazachstán je tradičně mezi svazy a asociacemi, které navrhují návštěvy, jež bychom mohli finančně podpořit, velký zájem. Firmám na veletrhu poskytneme výstavní plochu a výstavbu expozice, v rámci které se mohou společnosti představit. Vystavovatelům jsou mimo jiné také k dispozici zástupci zahraničních kanceláří CzechTrade a zastupitelských úřadů v zahraničí, kteří mohou firmám poradit,″ uvedla Věra Zelinková z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Jak dodala, podpora účasti českých firem na Power Kazakhstan je jedním z nástrojů, jak zvýšit vývoz do Kazachstánu, který je podle exportní strategie jednou z dvanácti prioritních zemí pro český vývoz.

Hledat partnery v Kazachstánu pojede v říjnu v rámci oficiální české účasti také společnost ETD  Transformátory. „Dodávky tam už máme, jde ale o speciální transformátory, které se tam dostaly přes našeho partnera. Teď bychom v Kazachstánu chtěli najít konečného zákazníka a prosadit se s našimi standardními výrobky,″ řekla Karin Dyková. Hlavní výhodou české společnosti v čínské cenové konkurenci je podle ní flexibilita.

„Umíme se požadavkům konečného zákazníka zcela přizpůsobit. Máme šikovné konstruktéry, kteří dokážou navrhnout optimální transformátor pro dané parametry projektu. Problém je trochu v tom, že projektanti v zemích bývalého Sovětského svazu jsou stále velmi konzervativní – místo toho, aby se upravovaly transformátory podle jejich zadání, se raději spokojí s tabulkovým řešením.  Právě v tom, že nepřicházíme pouze s typovou řadou, vidíme svoji šanci,″ dodala Karin Dyková.

České firmy oslovují kvalitou

Velké příležitosti vidí v Kazachstánu také Tomáš Měřínský ze Sdružení dodavatelů investičních celků. „Evropské trhy už mnoho možností nenabízí, museli jsme také reagovat na situaci v Rusku, které bylo pro řadu firem primárním trhem. Naše portfolio teď chceme rozdělit zejména mezi jižní Ameriku a trhy jako Írán nebo právě Kazachstán. I proto chceme být na akcích typu Power Kazakhstan vidět,″ uvedl Měřínský, ředitel sdružení, které dodává investiční celky z nejrůznějších oblastí do celého světa.

Jak říká, české firmy mohou zaujmout především kvalitou. „Navíc mají zejména na Blízkém a Středním Východě a v severní Africe stále velmi dobré jméno. Pokud budou vystupovat společně, mají šanci navázat na tradici a uspět,″ dodává. 

Tiskové materiály ELA


 

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR 
je ústředním orgánem státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí. Ministerstvo koordinuje zahraničně obchodní politiku České republiky ve vztahu k jednotlivým státům, zabezpečuje sjednávání dvoustranných a mnohostranných obchodních a ekonomických dohod včetně komoditních dohod či realizuje obchodní spolupráci s Evropskými společenstvími, Evropským sdružením volného obchodu a jinými mezinárodními organizacemi a integračními seskupeními.
www.mpo.cz

Českomoravská elektrotechnická asociace ELA
sdružuje právnické i fyzické osoby elektronického a elektrotechnického průmyslu a též subjekty, které mají s elektrotechnickým průmyslem společné zájmy. Asociace hájí zájmy zaměstnavatelů na principech podnikatelské demokracie. Kromě vlastního kolektivního vyjednávání s odbory, komunikuje dále s příslušnými orgány státní správy a samozřejmě zastřešující zaměstnavatelskou organizací, Svazem průmyslu a dopravy ČR. Svým členům umožňuje účast na tvorbě nových legislativních norem, při práci v odborných skupinách a dalších činnostech. 
www.electroindustry.cz

Sdružení dodavatelů investičních celků
představuje platformu při obhajobě a prosazování společných zájmů svých členů v problematice dodávek investičních celků pro export a tuzemský trh. Představitelé SDIC navazují kontakty a jednají s představiteli hospodářského a politického řízení státu a zástupci finančních, pojišťovacích a dalších institucí působících v oboru dodávek investičních celků. Nedílnou součástí práce Sdružení je nabídka pomoci při řešení individuálních problémů jednotlivých členů SDIC a podpora jejich obchodních aktivit. Každý člen Sdružení je oprávněn využívat prostředky a možnosti SDIC jako nástroje k dosažení svých ekonomických cílů.
www.sdic.cz

ETD Transformátory
je tradičním výrobcem a konstruktérem řadových i speciálních výkonových transformátorů, tlumivek a reaktorů s vlastním know – how, komplexní technologií a speciálním zkušebním zařízením v regionu střední Evropy. Má přes 90 let zkušeností v oboru, z velké části pod značkou ŠKODA, a spokojené zákazníky po celém světě. ETD Transformátory jsou dceřinou společností firmy BEZ TRANSFORMÁTORY a.s. a součástí nadnárodní skupiny International BEZ Group, (dále IBG).  
www.etd-bez.cz

MEATEST
se zabývá vývojem, výrobou a prodejem přístrojů, určených především pro metrologické laboratoře, průmyslové kalibrace a přesná průmyslová měření. Nabídka zahrnuje kalibrační přístroje, měřicí přístroje a opomenuta nezůstává ani průmyslová automatizace. Přístroje vlastní výroby společnost exportuje do všech pěti kontinentů. Majoritními odběrateli jsou zákazníci v Evropě, Severní Americe a Asii. K významným exportním produktům patří zejména kalibrátory elektrikých veličin a jejich příslušenství, programovatelné dekády a elektromagnetické průtokoměry.
www.meatest.cz

VYRTYCH
patří mezi významné české výrobce a exportéry. Firma disponuje vlastním vývojovým a projekčním střediskem, kompletní výrobní technologií a akreditovanou zkušebnou. Díky tomu je možné vyhovět speciálním požadavkům zákazníků na výrobu atypických provedení svítidel. Společnost se zaměřuje na vývoj a výrobu svítidel do speciálních aplikací. Vyniká nabídkou speciálních svítidel do prostředí s nebezpečím výbuchu, průmyslových svítidel s vysokým stupněm ochrany proti vniknutí prachů a vody, svítidel do extrémních teplot okolí a svítidel pro prostory s vysokým rizikem
poškození.
www.vyrtych.cz

KPB INTRA
se zabývá vývojem, výrobou a prodejem přístrojových transformátorů proudu a napětí. Tyto přístroje jsou určeny k měření a jištění rozvodných zařízení vysokého napětí vnitřního i venkovního provedení, a to pro nejvyšší napětí soustavy od 1.2 do 40.5 kV. Firma dále vyrábí snímače, napájecí transformátory do výkonu 2500 VA, izolátory a zakázkové epoxidové dílce. Všechny výrobky jsou vyráběny technologií vakuového a tlakového gelování. Zákazníky jsou nejen tuzemské firmy, ale i řada zahraničních korporací.
www.kpbintra.cz

ELEXIM
je spolehlivým dodavatelem elektrotechniky pro průmysl a vybavení budov. Společnost se specializuje především na dodávky širokého sortimentu elektropřístrojů NN a VN, řídicí a regulační techniky, transformátorů, diesel generátorů a komplexních celků rozvoden nízkého, středního a vysokého napětí. Firma byla založena v roce 1999, brzy pronikla na zahraniční trh a nyní se již v rámci úspěšného rozvoje zaměřuje na zakládání dceřiných společností.
www.elexim.net

HYDROMA
poskytuje inženýring, dodávky hydraulických systémů, komponentů a všestranné služby v oblasti hydrauliky pro průmyslové aplikace. Realizuje návrhy a výrobu hydraulických agregátů a velmi úzce spolupracuje s italským partnerem, firmou HANSA-TMP a pobočkami HYDROMA SK, sídlící v Považské Bystrici a HIDROMA SISTEMS PL, sídlící v polském městě Chrozów.
www.hydroma.cz

OEZ
je  tradiční výrobce jistících a spínacích přístrojů nízkého napětí, který působí na elektrotechnickém trhu více než sedmdesát let. V roce 1994 přešla společnost do soukromého vlastnictví, za tu dobu  kompletně inovovala a rozšířila výrobní program. Společnost se tak postupně zařadila k lídrům trhu  středoevropského regionu. Od roku 2007 je firma OEZ součástí skupiny Siemens.
www.oez.cz

ZVVZ-Enven Engineering
 je v rámci ZVVZ Group samostatnou obchodně engineeringovou firmou se zaměřením na realizaci kompletních projektů a dodávek zařízení na odlučování a odprašování tuhých a plynných znečišťujících látek z technologických a energetických plynů. ZVVZ-Enven Engineering, jako nositel vlastního know-how, zajišťuje vedle kusových dodávek, také pozici generálního dodavatele investičních celků (kompletní zhotovení díla „na klíč"). ZVVZ-Enven Engineering dále realizuje kompletní dodávky klimatizačních a větracích zařízení pro jaderné elektrárny, klimatizaci budov, větrání dolů, tunelů a metra.
www.zvvz.cz/zvvz-enven.html