Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Zámecký hotel Sychrov – oáza v Českém ráji

Karolína Čechová, Eurolux lighting s. r. o.
 
Žijeme v době, kdy je hektické a stresující pracovní tempo více či méně chtěnou realitou téměř každého z nás. Je tedy přirozené, že se tento tlak snažíme stále více kompenzovat příjemným pobytem v místech, kde lze znovu načerpat vydanou energii a zregenerovat tělo i mysl. Je potěšující, že za takovými místy dnes již není nutné cestovat tisíce kilometrů, a že je lze nalézt doslova nadosah od našich metropolí. Nejde sice o mezinárodně vyhlášené „rezorty“, jejich blahodárný účinek to však nikterak nesnižuje (a co víc – neriskujeme jeho „vyšumění“ při mnohahodinové cestě zpět domů, jak se stává po exotických dovolených).
 
Jedním z takových míst je okolí Liberce a Český ráj. O tomto regionu jsme psali v jednom z loňských čísel časopisu v souvislosti s nově otevřeným golfovým hřištěm Ypsilon (za rok své existence se stalo jedním z nejvyhledávanějších a nejlépe hodnocených golfových hřišť u nás). Tentokrát informujeme o dalším zdařilém projektu – Zámeckém hotelu Sychrov, který se nachází hned vedle areálu stejnojmenného státního zámku, jen 20 km od Liberce.
 
Vedle překrásné a posilující atmosféry Českého ráje hotel nabízí i čtyřhvězdičkový komfort ve všech pokojích, restauraci, lobby bar a letní terasu, wellness a fitness centrum a rovněž plně vybavené konferenční prostory se čtyřmi kongresovými sály o kapacitě 14 až 120 osob, vhodné pro semináře, firemní večírky a další společenské či vzdělávací akce. Díky tomu se řadí mezi nejlépe vybavené hotely v Libereckém kraji.
 
Investorem hotelu Sychrov je společnost Aréna Syner s. r. o. Generálními projektanty a autory architektonického návrhu jsou Ing. arch. Jan Duda a Ing. arch. Filip Horatschke z libereckého ateliéru Studio Artikl. Hotel byl postaven v letech 2005 až 2006 a slavnostně otevřen v dubnu 2007. Právě díky zdařilému projektu a důslednému dohledu architektů i ve fázi realizace stavby si dnes lze v hotelu vychutnat mnoho nápaditých detailů, jako je např. zcela výjimečné řešení osvětlení kongresových sálů, interiérová koncepce pokojů nebo světelné efekty v restauraci.
 
Právě osvětlení je výrazným prvkem celé architektonické koncepce hotelu a dotváří jeho příjemnou a nevšední atmosféru. Projekt osvětlení pro Studio Artikl vytvořila a na dodávce svítidel se podílela liberecká pobočka společnosti Eurolux Lighting s. r. o.
 

Řešení osvětlení v jednotlivých prostorách hotelu

Na rozdíl od mnoha současných staveb (a hotelů obzvláště), kde převládají zapuštěná halogenová svítidla s výrazným přímým světlem (tzv. kardanová svítidla nebo úzkoúhlá svítidla – „bodovky“), je osvětlení hotelu Sychrov navrženo v „měkčím“ a „teplejším“ dekorativním stylu, který je v harmonii nejen s ostatními interiérovými prvky, ale i s okolním přírodním prostředím. Hlavní část osvětlení ve společných prostorách i v pokojích hotelu tvoří svítidla z prvotřídního ručně foukaného skla od českého výrobce Lucis. To platí i o vstupní hale a recepci hotelu; tyto prostory jsou osvětleny skleněnými stropními a závěsnými svítidly Lucis Maia (s využitím různobarevných stínidel) a Lucis Phoebe.
 
V podobném stylu je řešena i hotelová restaurace a lobby bar. Restauraci osvětlují závěsná svítidla Lucis Carina s matnými bílými stínítky, zatímco lobby bar svítidla Lucis Subra v kombinaci jeho nástěnné a závěsné verze s ambrovým stínidlem, které vytváří útulnou a teplou atmosféru baru. Osvětlení restaurace je doplněno výraznými pruhy v úzkých oknech, vytvořenými dvěma zapuštěnými svítidly Simes Zip s barevnými diodami LED v každém okně. Spojení technických svítidel LED s dekorativními skleněnými lustry je sice na první pohled nezvyklé, avšak v konečném důsledku vytváří velmi zdařilý efekt uvnitř restaurace i v exteriéru, kde světelné pruhy z dálky působí jako kresba na fasádě hotelu. Nástěnná výzdoba restaurace je zvýrazněna akcentovými reflektory Wever & Ducré a sytě růžová stěna baru je osvětlena přisazenými hliníkovými svítidly Intra Minus.
 
Další zajímavý nápad se objevuje v interiérovém řešení hotelových pokojů; ty jsou podle pater rozděleny na čtyři typy podle přírodních prvků Českého ráje – „dřevo“, „voda“, „zeleň“ a „kámen“. Tyto prvky se v pokojích promítají v použitých materiálech, barvách, ale i např. ve volbě vhodného stínidla nástěnných, stolních a stojanových svítidel – opět ze sortimentu Lucis. Ve všech pokojích jsou využity různé modely svítidel Lucis Subra a Lucis Naschira. Osvětlení pokojů je doplněno stmívatelnými sádrovými římsami, jejichž měkké nepřímé osvětlení vytváří optimální atmosféru k relaxaci.
 
Hotel Sychrov rozhodně není po architektonické stránce žádným kompromisem. Asi nejlépe to dokazují konferenční prostory hotelu (které v mnoha jiných stavbách tolik svádějí ke konvenčnosti a „úsporám“). Semináře v hotelu Sychrov nemohou být nudné! Stačí se totiž podívat na strop a vychutnat si zdánlivě nepromyšlené, ale krásně vyvážené, a přitom extrémně dynamické rozmístění (spíše „rozhození“) zapuštěných hliníkových profilů Intra Linea. Tento návrh Studia Artikl bylo možné zrealizovat pouze díky perfektní práci dodavatelských a realizačních firem, důslednému dohledu architektů a vstřícnosti výrobců svítidel – všechny hliníkové profily jsou totiž vyrobeny v atypických rozměrech a byly dořezávány na míru přímo na místě při instalaci. Navíc jsou všechna svítidla v kongresových sálech stmívatelná s možností regulovat osvětlení pomocí dálkového ovládání. Výsledný efekt je zvlášť výrazný při ztlumeném osvětlení. Řečnické pódium je zvýrazněno osvětlením stropními reflektorovými svítidly Targetti Foho Pro.
 
Osvětlení dalších prostor hotelu – chodeb a wellness centra – je řešeno standardně (avšak stále elegantně a kvalitně) zapuštěnými přímými svítidly (downlight) Targetti CCT Flash s krycími skly v povrchové úpravě satin.
 
Zmínit je třeba i nouzové osvětlení hotelu, k jehož řešení byla zvolena designová řada svítidel G5 francouzského výrobce Legrand. Společnost Legrand je rovněž dodavatelem koncových ovládacích prvků (vypínačů a zásuvek), které jsou všechny v luxusním provedení Galea ocel.
 
Virtuální prohlídku hotelu Sychrov zakončeme exteriérem. Fasáda hotelu, příjezdová cesta i prostorné parkoviště jsou osvětleny nástěnnými svítidly Eos a venkovními sloupky Column italského výrobce Simes – ani zde hotel nezklamal; opět je zřejmá kvalita a prvotřídní design.
 
Dobrá architektonická koncepce, pečlivý výběr a důsledný přístup k realizaci jsou v hotelu Sychrov patrné nejen v řešení osvětlení a ovládacích prvků, ale projevují se v celé stavbě. Hotel Sychrov je tak skutečně jakousi příjemnou oázou v krásném prostředí Českého ráje.
 

Zámecký hotel Sychrov

Investor: Aréna Syner s. r. o.
Architekt: Studio Artikl – Ing. arch. Jan Duda, Ing. arch. Filip Horatschke
Projekt osvětlení: Eurolux lighting s. r. o., pobočka Liberec
Dodávka osvětlení a koncových ovládacích prvků: Eurolux lighting s. r. o. a další
Použitá svítidla: Lucis, Intra, Targetti, Simes, Legrand
Realizace: 2005 až 2006
Objem investice: 152 mil. Kč
 
Obr. 1. Vstupní hala – svítidla Lucis Maia s barevnými stínidly
Obr. 2. Recepce – svítidla Lucis Phoebe
Obr. 3. Osvětlení restaurace včetně okenních výklenků – svítidla Lucis Carina a Simes Zip LED
Obr. 4. Zvýrazňující osvětlení restaurace – svítidla Wever & Ducré
Obr. 5. Osvětlení lobby baru – svítidla Lucis Subra
Obr. 6. Osvětlení baru – svítidla Intra Minus
Obr. 7. Pokoje a) „zeleň“ b) „kámen“, c) „dřevo“, se svítidly Lucis Subra a Lucis Naschira v různých verzích a se sádrovými světelnými římsami
Obr. 8. Kongresový sál – atypické provedení sestavy Intra Linea DIM, pódium – reflektorová svítidla Targetti Foho Pro (vlevo – ztlumené osvětlení vpravo – netlumené osvětlení)
Obr. 9. Kongresový sál ve fázi realizace stropního osvětlení
Obr. 10. Osvětlení hotelového wellness centra – zapuštěná svítidla Targetti CCT Flash