Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Mezinárodní konference LUMEN V4 2018 v Třebíči Česká společnost pro osvětlování a Vysoké učení technické v Brně si Vás dovolují pozvat…

Kolektivní systémy Asekol a Retela spojují své síly Podpisem smlouvy o prodeji 100% podílu ve společnosti RETELA, s.r.o. mezi…

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví šedesátku s novým vizuálem Ozubené kolo, modrá a červená barva, šipky a uprostřed písmena MSV - česká zkratka,…

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Více aktualit

Vizualizační software grandMA 3D

číslo 3/2003

Vizualizační software grandMA 3D

Ing. Jiří Vomáčka,
Osvětlovací technika Vít Pavlů

Osvětlovací pulty řady grandMA jsou již několik let na českém trhu a není je třeba odborné veřejnosti podrobněji představovat. Všichni dlouhodobější uživatelé si dnes již pochvalují strategii výrobce, firmy MALighting GmbH, která spočívá v kvalitě hardwaru, snadném programování, rychlých změnách programu a zejména v „doživotním„ upgradu (aktualizace) softwaru zdarma!

Obr. 1.

Nejnovejší verze softwaru je ale doplněna opravdovou lahůdkou. MALighting vyvinul další zjednodušení a usnadnění práce tzv. light designerů a osvětlovacích techniků – balík vizualizačního 3D softwaru pro PC, a to opět zdarma.

grandMA 3D

  • Je to nové uživatelské rozhraní, vytvořené pro návrh a vizualizaci libovolné trojrozměrné scény (jeviště) – viz ilustrační obrázky – ve spojení s produktem grandMA. Vizualizační software grandMA 3D je dodáván s ovládacím pultem grandMA a je také volně k dispozici ke stažení z domovské stránky MALighting: www.MALighting.de

  • Umožňuje jednoduché provedení návrhu tzv. light designu pro libovolné rozměry scény, dekorací a zařízení, včetně knihoven základních grafických prvků. Na obrazovce mohou být současně otevřena okna se zobrazením nárysu, bokorysu, půdorysu atp., která jsou při každé uskutečněné změně současně aktualizována. Všechny vkládané grafické prvky mohou být umístěny v souřadnicích x, y, z a mohou se otáčet kolem libovolné osy. Uživatelské struktury pro povrchy těchto prvků mohou být importovány z jakéhokoliv bitmapového souboru nebo mohou být vybrány ze stylů v knihovně.

Obr. 2.

Reálný čas vizualizace na standardním PC

Tato nová generace vizualizačního softwaru je založena na Microsoft DirectX®, standardně pro optimální výkon a přichází s vlastním 3D nástrojem pro zvýšený výkon. To spočívá v možnosti přímé komunikace s osvětlovacím pultem grandMA přímo přes místní počítačovou síť. Pomocí této metody grandMA 3D automaticky přejímá konfiguraci a úpravy uskutečňované na pultu. Software grandMA 3D je přizpůsoben použití ve spojení pouze s řadou ovládacích pultů grandMA, žádný externí interface nebo jiné komponenty již nejsou zapotřebí.

Jednotlivé světlomety (statické i inteligentní) lze jednoduše směrovat a nastavovat přímo elektronickým přenosem např. z ukázkového souboru ovládacího pultu grandMA. Pult i grandMA 3D jsou vybaveny stejnou databází. Není zapotřebí nastavovat linky DMX, adresy DMX nebo pracovní režim pro jednotlivé světlomety, protože podrobnosti jsou již přizpůsobeny v pultu grandMA. Jakmile se přenos uskuteční, musí uživatel jen vhodně rozmístit světlomety v 3D prostředí softwaru grandMA 3D. Uživatel může také vytvořit skupiny světel na rozvodných tyčích, dekoračních prvcích, příhradových konstrukcích a okruzích stmívacích jednotek.

Obr. 3.

Při přepnutí na mód 3D rendering, software grandMA 3D realizuje neobyčejně efektní vizualizaci v reálném čase. Všechny kresby prvků, předmětů, konstrukcí, postav a světlometů jsou zobrazeny s povrchovými strukturami v kvalitní virtuální realitě. Veškeré funkce nainstalovaných svítidel jsou řízeny na dálku připojeným grandMA. Zobrazovány jsou reálné pohyby, barvy, intenzita světel i goba. Zároveň je možné měnit i úhel náhledu prostým posunem virtuální kamery dokola s plným řízením velikosti kuželů světel, pozice a rotace. V průběhu zobrazení (show) je možné přepínat předem definované polohy dalších kamer.

Optické parametry světlometů, barvy a barevné míchání (podle možností jednotlivých světlometů) a goba, včetně jejich rotací, se věrně zobrazí v reálném čase. Zakázková goba je možné „vkládat„ do světlometů jednoduchým přiřazením libovolného souboru černobílé či barevné bitmapy na gobo pozici reflektoru z knihovny osobního počítače apod. Viditelnost světelných paprsků (kuželů) může být řízena nastavením úrovně zamlžení prostoru. Všechna data zobrazení lze propojením „on-line„ s grandMA uložit pro pozdější použití. Zaznamenaná „živá“ show zobrazená v reálném čase renderingu může být převedena do jednoho ze standardu formátů videokomprese. Tyto soubory lze snadno prohlížet na jakémkoliv osobním počítači nebo MAC, jež jsou vybaveny standardním mediálním přehrávačem, a mohou být poslány i elektronickou poštou.

Obr. 4.

Technické charakteristické vlastnosti

Technické charakteristické vlastnosti jsou závislé pouze na představivost a fantazii uživatele. Vnitřní struktura grandMA 3D je naprosto jasně orientována, dovolí definovat skupiny prvků a vytvořit tak snadno zamýšlenou scénu a světelný design. Příhradové nosníky nebo rozvodné tyče spojené se světlomety potom mohou být v případě potřeby posunuty, otáčeny nebo přemístěny v jediném kroku.

Software GrandMA 3D musí být nainstalován na externím PC nebo přenosném počítači (notebooku), včetně celé databáze a prvků knihovny, a je vybaven síťovou kartou pro propojení s ovládacím pultem grandMA.

GrandMA 3D umožňuje aplikace „off-line„ softwaru ve spojení s grandMA offline editorem. Oba uvedené programy musí být nainstalovány a spuštěny na stejném PC.

Oba programové balíky grandMA 3D, právě tak jako grandMA offline editor, jsou ihned přístupné pro volné stažení na internetu: www.MALighting.de

Minimální požadavky na hardware a software pro použití programu grandMA 3D verze 2.00

  • IBM® kompatibilní PC nebo notebook s min. 800MHz procesorem, 64 MB paměti RAM,

  • síťová karta Ethernet s konektorem 10/100 B-T/TX a protokol TCP/IP,

  • vysokorychlostní 3D grafická karta s hardwarovým urychlením a nejméně 32MB videopaměti,

  • rozlišení 1 024 × 768 bodů nebo vyšší s 16bitovou barevnou hloubkou,

  • 30MB přístupný volný prostor na pevném disku.

OSVĚTLOVACÍ TECHNIKA VÍT PAVLŮ
Bronzová 24/2
155 00 Praha 5
tel.: 238 517 311, 235 516 331
fax: 235 518 243
e-mail: otvpavlu@czn.cz
http://www.otvpavlu.cz