Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Příští týden začne v Praze strojírenský veletrh FOR INDUSTRY Letos na něm předvedou jedinečné novinky české společnosti. Spojení designu a moderní…

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Více aktualit

Systém KS – osvětlovací soustava prostoru „na míru“

číslo 4/2003

Systém KS – osvětlovací soustava prostoru „na míru“

Ing. Daniel Černý,
HALLA spol. s r. o.

Poslední letos představovanou novinkou firmy HALLA, spol. s r. o., je systém s typovým označením KS, který nalezne uplatnění při osvětlení rozličných typů prostorů, od domácností, přes reprezentační prostory, jednací místnosti až po stylové obchodní prostory a butiky.

Obr. 1.

Konstrukce systému

Základ systému KS tvoří vodicí lišty vyrobené z hliníkového profilu, určené k upevnění jednotlivých modulů svítidel. Lišty je možné spojovat pomocí přímých a pravoúhlých spojek, což dovoluje přizpůsobit osvětlovací soustavu osvětlovanému prostoru. Celá sestava vodicích lišt je zavěšena na lankových závěsech, které lze umístit do libovolného místa lišty. Výhodou tohoto řešení je možnost zvolit místo zavěšení podle umístění jednotlivých modulů v lištách, ale také s ohledem na provedení stropu, který je často omezujícím faktorem při montáži samostatných svítidel.

Druhy svítidlových modulů

Po sestavení a zavěšení nosných lišt lze přistoupit k montáži jednotlivých modulů svítidel. Modul se vloží do vybraného místa mezi nosné lišty a jeho poloha se zajistí otočným mechanismem. Upevňovací mechanismus je uvnitř lišty, při běžném pohledu zdola tedy není patrný žádný spoj lišty s vlastním svítidlem. Do systému KS lze instalovat různé druhy modulů. Jde např. o moduly pro halogenové reflektorové žárovky typu QR111 a QR-CB(C)51. Vzhledem k velmi široké nabídce těchto světelných zdrojů je k dispozici svítidlo s možností volby příkonu 20 až 100 W a úhlu poloviční svítivosti v rozsahu od 8 do 60°.

Obr. 2.

Dalším typem je modul určený pro reflektorové halogenidové výbojky ve variantách 35 a 70 W a s úhly poloviční svítivosti 10°, 30° a 40°. Úsporné světelné zdroje jsou použity také v dalších modulech, tentokrát jde o jednopaticovou a dvoupaticovou halogenidovou výbojku s keramickým hořákem nebo kompaktní zářivku. Jednotlivé světelné zdroje jsou nastavitelné a směrovatelné ve dvou na sobě nezávislých rovinách, což umožňuje optimální nasměrování na osvětlované předměty podle požadavků. Příklady zmíněných modulů lze vidět na obr. 1.

Jedním z hlavních požadavků kladených na systém KS při jeho vývoji byla univerzálnost použití. Z tohoto důvodu bylo nutné zahrnout do systému také lineární zářivky pro celkové osvětlení. Pro zářivkové moduly byl použit hliníkový profil osvědčeného zářivkového systému RS. Moduly jsou k dispozici ve variantách pro 26mm i 16mm zářivky s možností volby optického systému.

Použití systému KS

Díky své velké variabilitě dovoluje architektům a projektantům navrhnout osvětlovací soustavu tzv. na míru osvětlovanému prostoru z hlediska světelnětechnických vlastností i z hlediska jejího tvaru či barvy. Nejobvyklejší barevné provedení systému KS je moderní stříbrná barva, lze jej však dodat také v jiných barevných verzích. Ukázka použití systému KS s moduly na halogenové žárovky QR111 v obytném prostoru je na obr. 2.

HALLA, spol. s r. o.
velkobchod
Litvínovská 288/11
190 00 Praha 9
tel.: 286 844 205, 286 880 161, 608 978 626
fax: 283 880 274
e-mail: prodej@halla.cz

návrhy osvětlení
Dlážděná 7
110 00 Praha 1
tel.: 224 617 414, 608 240 570
tel./fax: 224 232 527
e-mail: dlazdena@halla.cz

široký výběr osvětlení
Rašínovo nábřeží 38
120 00 Praha 2
tel.: 224 919 894, 608 240 484
tel./fax: 224 918 749
e-mail: nabrezi@halla.cz