Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví šedesátku s novým vizuálem Ozubené kolo, modrá a červená barva, šipky a uprostřed písmena MSV - česká zkratka,…

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

Více aktualit

Systém KS – osvětlovací soustava prostoru „na míru“

číslo 4/2003

Systém KS – osvětlovací soustava prostoru „na míru“

Ing. Daniel Černý,
HALLA spol. s r. o.

Poslední letos představovanou novinkou firmy HALLA, spol. s r. o., je systém s typovým označením KS, který nalezne uplatnění při osvětlení rozličných typů prostorů, od domácností, přes reprezentační prostory, jednací místnosti až po stylové obchodní prostory a butiky.

Obr. 1.

Konstrukce systému

Základ systému KS tvoří vodicí lišty vyrobené z hliníkového profilu, určené k upevnění jednotlivých modulů svítidel. Lišty je možné spojovat pomocí přímých a pravoúhlých spojek, což dovoluje přizpůsobit osvětlovací soustavu osvětlovanému prostoru. Celá sestava vodicích lišt je zavěšena na lankových závěsech, které lze umístit do libovolného místa lišty. Výhodou tohoto řešení je možnost zvolit místo zavěšení podle umístění jednotlivých modulů v lištách, ale také s ohledem na provedení stropu, který je často omezujícím faktorem při montáži samostatných svítidel.

Druhy svítidlových modulů

Po sestavení a zavěšení nosných lišt lze přistoupit k montáži jednotlivých modulů svítidel. Modul se vloží do vybraného místa mezi nosné lišty a jeho poloha se zajistí otočným mechanismem. Upevňovací mechanismus je uvnitř lišty, při běžném pohledu zdola tedy není patrný žádný spoj lišty s vlastním svítidlem. Do systému KS lze instalovat různé druhy modulů. Jde např. o moduly pro halogenové reflektorové žárovky typu QR111 a QR-CB(C)51. Vzhledem k velmi široké nabídce těchto světelných zdrojů je k dispozici svítidlo s možností volby příkonu 20 až 100 W a úhlu poloviční svítivosti v rozsahu od 8 do 60°.

Obr. 2.

Dalším typem je modul určený pro reflektorové halogenidové výbojky ve variantách 35 a 70 W a s úhly poloviční svítivosti 10°, 30° a 40°. Úsporné světelné zdroje jsou použity také v dalších modulech, tentokrát jde o jednopaticovou a dvoupaticovou halogenidovou výbojku s keramickým hořákem nebo kompaktní zářivku. Jednotlivé světelné zdroje jsou nastavitelné a směrovatelné ve dvou na sobě nezávislých rovinách, což umožňuje optimální nasměrování na osvětlované předměty podle požadavků. Příklady zmíněných modulů lze vidět na obr. 1.

Jedním z hlavních požadavků kladených na systém KS při jeho vývoji byla univerzálnost použití. Z tohoto důvodu bylo nutné zahrnout do systému také lineární zářivky pro celkové osvětlení. Pro zářivkové moduly byl použit hliníkový profil osvědčeného zářivkového systému RS. Moduly jsou k dispozici ve variantách pro 26mm i 16mm zářivky s možností volby optického systému.

Použití systému KS

Díky své velké variabilitě dovoluje architektům a projektantům navrhnout osvětlovací soustavu tzv. na míru osvětlovanému prostoru z hlediska světelnětechnických vlastností i z hlediska jejího tvaru či barvy. Nejobvyklejší barevné provedení systému KS je moderní stříbrná barva, lze jej však dodat také v jiných barevných verzích. Ukázka použití systému KS s moduly na halogenové žárovky QR111 v obytném prostoru je na obr. 2.

HALLA, spol. s r. o.
velkobchod
Litvínovská 288/11
190 00 Praha 9
tel.: 286 844 205, 286 880 161, 608 978 626
fax: 283 880 274
e-mail: prodej@halla.cz

návrhy osvětlení
Dlážděná 7
110 00 Praha 1
tel.: 224 617 414, 608 240 570
tel./fax: 224 232 527
e-mail: dlazdena@halla.cz

široký výběr osvětlení
Rašínovo nábřeží 38
120 00 Praha 2
tel.: 224 919 894, 608 240 484
tel./fax: 224 918 749
e-mail: nabrezi@halla.cz