Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Svítidla oceněná časopisem Světlo na výstavě art & interior 2003

číslo 2/2003

Svítidla oceněná časopisem Světlo na výstavě art & interior 2003

Jako každý rok udělovali na komplexu výběrových výstav art & interior, konaném ve dnech 3. dubna až 4. května 2003 ve Veletržním paláci v Praze, mediální partneři své ceny. Nově i časopis Světlo, který se tento rok poprvé výstavy aktivně zúčastnil. Sedmičlenná odborná komise vybrala v nomenklatuře světelná technika z přihlášených exponátů tři, kterým byla ve třech kategoriích (design, využití netradičních materiálů a individuální experimentování s osvětlením) udělena Cena časopisu Světlo.

Složení odborné komise

 • Karel Kobosil – ředitel Design centra ČR,
 • prof. Ing. Jiří Habel, DrSc. – ČVUT – FEL, vedoucí laboratoře světelné techniky,
 • Vít Weber – místopředseda Unie výtvarných umělců ČR,
 • Ing. Petr Žák, CSc. – Etna – iGuzzini,
 • Ing. arch. Luboš Sekal – A. A. L. S. – atelier architektury,
 • ak. soch. Karel Novotný – design svítidel,
 • Ing. Jiří Novotný – šéfredaktor časopisu Světlo.

Obr. 1. Obr. 2.

Kritéria hodnocení svítidel

 1. kreativita a originálnost řešení,
 2. estetická úroveň řešení,
 3. vhodnost použitých materiálů a jejich soulad,
 4. dodržení bezpečnostních, ergonomických a hygienických požadavků (vyhovění příslušným ČSN, protokol pro prohlášení o shodě),
 5. funkčnost, respektování světelnětechnických požadavků (vhodnost rozložení světelného toku a účinnost, resp. činitel využití, omezení oslnění, resp. rozložení jasů pro daný účel),
 6. vztah k životnímu prostředí (energetická úspornost při provozu a výrobě, doba života a recyklovatelnost).

Způsob hodnocení

Přihlášené exponáty byly hodnoceny v jednotlivých kritériích šestibodovou stupnicí (6 – výjimečné, 5 – výborné, 4 – velmi dobré, 3 – dobré, 2 – vyhovující, 1 – nevyhovující). Větší důraz vzhledem k charakteru výstavy byl kladen na hlediska tzv. designová, tzn. kritéria 1 až 3).

Obr. 3. Obr. 4.

Vyhodnocené výrobky

 1. V kategorii design firmě Selene (obr.1)
  za inovativní využití diod LED jako světelných zdrojů v harmonickém spojení s nekonvenčním designem a technologickým zpracováním svítidla Artemide typu SUI.

 2. V kategorii využití netradičních materiálů firmě Hagos (obr. 2)
  za použití silikonu pro difuzor svítidla zvyšující bezpečnost a užitné parametry svítidla FABBIAN illuminazione typu From Gom D44.

 3. V kategorii individuálního experimentování s osvětlením firmě Elios lighting (obr. 3)
  za interaktivní osvětlovací systém, umožňující individuální experimentování s dynamickým barevným osvětlením ZumtobelStaff – typ Active Light ALW 250.

Charakteristika vyhodnocených výrobků

1. Svítidlo Artemide SUI – design Carlotta de Bevilacqua
Stolní přenosné svítidlo s elektroluminiscenčními diodami (LED) a vlastním akumulátorem. Jedná se tedy vlastně o svítilnu, kterou je pro její skladnost možné brát s sebou i na cesty (obr. 4). Svítidlo o celkových rozměrech 23 × 24 cm je zhotoveno z polykarbonátu, osazeno osmnácti LED s celkovým příkonem 2,16 W a lithiovým akumulátorem 6 V, který se nabijí externí nabíječkou, podobně jako mobilní telefony. Při plném nabití vydrží svítidlo svítit 8 až 10 h.

Obr. 5. Obr. 6a.

Svítidlo má téměř rotačně souměrné vyzařování a poskytuje ve vzdálenosti 23 cm od vyzařovací roviny LED maximální intenzitu osvětlení rovnoběžné roviny 275 lx a průměrná osvětlenost kruhové stopy světelného svazku o průměru 29 cm na této rovině je 139 lx. Úhel poloviční svítivosti je 2 × 30° (viz polární diagram svítivosti na obr. 5).

2. Svítidlo Fabbian illuminazione From Gom D44 – design Mark Adler
Přisazené stropní nebo nástěnné svítidlo pro halogenovou lineární žárovku 150 W nebo tvarovou zářivku 2D 16 W. Velmi jednoduché svítidlo kruhového tvaru s hliníkovým tělesem a opálovým difuzorem ze silikonové pryže (obr. 6), který je pružně navlečen na obvodovou obrubu tělesa svítidla, zajišťuje krytí IP44 a snadno se čistí, např. i v pračce. Svítidlo je nabízeno s tělesem v barvě bílé, modré a oranžové.

Zmíněné svítidlo je svým jednoduchým tvarem, konstrukcí a použitými materiály vhodné pro vnitřní i venkovní prostory, např. pro osvětlení vstupních hal a místností v obytných domech, a také do dětských pokojů nebo heren (nerozbije se nárazem míče a má velký světelný tok), ale také pro osvětlení venkovních přístupových prostorů k domům apod., kdy může být spínáno s použitím detektoru přítomnosti osob.

Obr. 6b. Obr. 7.

3. LUXMATE emotion – systém pro aktivní světlo – produkt firmy Luxmate Conrols GmbH
Tento systém, umožňující programově nebo manuálně ovládané změny barvy a intenzity světla v interiéru, byl podrobně popsán v č. 1/2003 časopisu SVĚTLO, str. 10. Na obr. 7 je pohled na světelný panel tohoto systému v momentu zobrazujícím barevnou duhu.

Redakce časopisu Světlo děkuje všem členům odborné komise za ochotu a odpovědný přístup k vyhodnocování soutěže.

-jk-