Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Světelná technika firmy General Electric v ČR

číslo 3/2003

Světelná technika firmy General Electric v ČR

Michael Radax,
obchodní ředitel pro střední a východní Evropu,
GE Lighting, s. r. o.

1. GE Consumer Products – Lighting (GECP - Lighting - divize spotřebních výrobků pro osvětlování GE)

GE je společnost, která působí v Evropě již déle než 100 let. Její obchodní, výrobní, finanční a servisní složky a inovační centra jsou rozmístěny po celé Evropě.

GE Lighting, divize zákaznických produktů GE (GECP) je nejstarší a jedna z klíčových strategických obchodních divizí. GECP-Lighting vyrábí přibližně 7 000 různých světelných zdrojů pro spotřebitele, obchodní a průmyslový trh na celém světě. Hlavní výrobní skupiny stěžejního podnikového programu světelných zdrojů zahrnují žárovky, zářivky, kompaktní zářivky, vysokotlaké výbojky, zdroje pro fotografické účely, automobily a miniaturní halogenové žárovky.

Obr. 1.

Historie GECP-Lighting je naplněna inovacemi. Společnost je známa jako průkopník světově významných světelnětechnických vynálezů. Jejím posláním je poskytovat energeticky efektivní řešení a kvalitní světlo prostřednictvím výrobků a služeb nejvyšší kvality.

2. GECP Lighting Europe

První investicí GE Lighting v Evropě bylo zakoupení evropského výrobce světelných zdrojů Tungsram Rt. v Maďarsku. V lednu 1990 získala GE majoritní podíl v tomto podniku na výrobu světelných zdrojů. O rok později, v lednu 1991 GE získala 100Británii. Dále následovala koupě firmy Sivi Illuminazione v italské Vicenze v červnu 1994. Poté GECP Lighting vytvořila distribuční síť zahrnující Francii, skandinávské státy a ostatní evropské země.

GECP Lighting Europe nyní vlastní jedenáct továren a deset sídel v celé Evropě. To je výrobní základna GECP Lighting pro celou Evropu, Blízký východ a Afriku. Ústředí pro obchod ve zmíněné oblasti sídlí v Budapešti.

Kromě toho má GE v Maďarsku špičkové centrum pro výzkum, vývoj a výrobu kompaktních zářivek, automobilových žárovek a halogenidových výbojek. V současné době buduje nové Evropské centrum pro službu zákazníkům a významné investice plynou i do nejnovější databázové a informační techniky pro zlepšení řízení informací a tím poskytnutí odpovídajícího prospěchu zákazníkům v celé Evropě.

3. GE Lighting s. r. o.

V říjnu 1998 GE Lighting otevřela svoji českou pobočku.
Důvodem pro ustavení GE Lighting, s.éto důležité středoevropské zemi. To umožnilo výrazně zkvalitnit poskytování obchodní, marketingové a technické podpory zákazníkům.

Obr. 2.

Od ustavení GE Lighting, s. r. o., se obrat společnosti v České republice zdvojnásobil a firma se tak stala významným dodavatelem do velkoobchodů s elektroinstalačním materiálem, pro zákazníky, prvovýrobce automobilů a dodavatele náhradních automobilových dílů.

Strategií GE Lighting, s. r. o. je spolupráce s vybranými a specializovanými partnery, kteří mají takové odborné znalosti, aby mohli prodávat široký sortiment velmi kvalitních, cenově výhodných výrobků GE, jež jsou přínosem pro elektroinstalatéry, projektanty, velkoobchodníky i koncové uživatele.

4. Produkty firmy GE

GE Lighting, s. r. o., poskytuje zákazníkům firemní CD, které obsahuje:

1. Program pro návrh osvětlení EUROPIC (viz čtvrtá strana obálky časopisu).

EUROPIC je soubor programů pro návrh osvětlení v interiérech a exteriérech. Mezi jeho funkce je zahrnuta i vizualizace výsledných tabulek, grafů a fotorealistických obrázků daného prostoru z různých pohledů.

Je navržen pro provádění výpočtů parametrů osvětlení ve vnitřních i venkovních prostorech. Program vypočítává hodnoty jasu a osvětlenosti na všech plochách v prostoru, včetně nábytku. Zároveň uvažuje stíny jím způsobené.

Program lze použít i pro výpočty osvětlení místností nepravidelného tvaru za předpokladu, že povrchy odrážejí světlo rovnoměrně rozptylně, a pro výpočet jasu povrchu vozovky s použitím tabulek redukovaných činitelů odrazu R a C podle příslušných publikací Mezinárodní komise pro osvětlení CIE.

Omezení programu:

 • tvar místnosti či prostoru: nepravidelný i se zakřivenými prvky,
 • maximální rozměry: x = 10 000 m, y = 10 000 m, z = 10 000 m,
 • celkový počet svítidel: podle možností RAM,
 • počet druhů svítidel: podle možností RAM.

Minimální požadavky na hardware a software pro použití programu:

 • počítač: Pentium,
 • paměť RAM: 16 MB,
 • disketová jednotka: CD ROM 16×,
 • pevný disk: s minimálně 20 MB volnými pro samotný program, více než 200 MB pro archivy,
 • grafická karta: rozlišení 800 × 600 pixelů,
 • myš: s ovladači pro Windows,
 • operační systém: Windows® 98 až 2000, Windows XP®, Windows NT® v. 4.0 (Service Pack 3); Windows a Windows NT jsou registrované značky Microsoft Corporation.

2. Firemní prezentaci
informace o společnosti GE od jejího vzniku až po současnost včetně ukázek realizací osvětlení vybraných objektů.

3. Katalogy světelných zdrojů a svítidel
katalogy a letáky světelných zdrojů a svítidel.

S vybranými výrobky firmy budou čtenáři seznamováni na stránkách dalších čísel časopisu Světlo.

GE Lighting, s. r. o.
Lidická 965/31
602 00 Brno
tel.: +420 541 321 015–6
fax: +420 541 321 017
e-mail: jaroslav.haluza@lighting.ge.com, radovan.sevcik@lighting.ge.com, ales.rychtar@lighting.ge.com
http://www.gelighting.com


Rozdělení významných obchodních partnerů firmy, působících na českém trhu, podle jejich hlavního zaměření:

a) obchodní partneři v oblasti velkoobchodní činnosti s elektroinstalačním materiálem a velkoobchody se světelnými zdroji a svítidly:

b) obchodní partneři v oblasti provozu a údržby veřejného osvětlení:

c) obchodní partneři v oblasti osvětlovací a ozvučovací techniky:

d) obchodní partneři v oblasti distribuce autožárovek, kteří zásobují supermarkety, obchodní společnosti zabývající se prodejem autodílů a autodoplňků, čerpací stanice, autoservisy:

e) obchodní partneři v oblasti výroby automobilů a světelné techniky pro automobily:
ŠKODA AUTO Mladá Boleslav, Autopal Nový Jičín, HELLA AUTOTECHNIK Mohelnice a Automotive Lighting Jihlava.

Světelné zdroje GE odebírají také výrobci svítidel (např. Osmont Jihlava a Modus).