časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Společnost BULB nabízí svítidla pro venkovní osvětlení dánské firmy Louis Poulsen

BULB | www.bulb.cz

Jedním z klíčových globálních dodavatelů architekturního adekorativního osvětlení je dánský výrobce osvětlení Louis Poulsen (firma založena roku 1874). Ve spolupráci s designéry, architekty a dalšími talentovanými umělci, jako jsou Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Verner Panton, Øivind Slaatto, Alfred Homann, Oki Sato a Louise Campbell, vytváří svítidla pro vnitřní i venkovní použití. Vychází ze skandinávské tradice designu, kde forma následuje funkci. Každý detail má svůj účel. Svítidla jsou navržená tak, aby podporovala rytmus přirozeného světla. Na českém trhu výrobce zastupuje společnost Bulb, spol. s r. o.

Venkovní osvětlení se zřizuje hlavně za účelem dobré viditelnosti na různých komunikacích, zejména veřejných, a na veřejných prostranstvích. V případě venkovního osvětlení nejde jen o samotné osvětlení, ale také o pohodu a bezpečnost. Se svítidly Louis Poulsen lze vytvářet krásné a funkční venkovní prostory, ve kterých se lidé budou cítit vítáni a v bezpečí, a zvýraznit krajinu a architekturu. Kolekce venkovních svítidel této firmy chce být inspirací k návrhu dokonalého venkovního osvětlení.

V tomto příspěvku budou představena designová svítidla určená především k osvětlení reprezentačních komunikací a prostorů pro pěší. Tomu odpovídají jejich hlavní světelnětechnické parametry: především světelný tok, teplota chromatičnosti světla použitých LED a závěsná výška vlastních svítidel, tj. výška použitých stožárů.

Obr. 1. Svítidlo LP Nest: a) rozměry, b) rozložení svítivosti
Obr. 1. Svítidlo LP Nest: a) rozměry, b) rozložení svítivosti

Přehled představených svítidel

Hlavní parametry svítidel jsou přehledně uvedeny v tab. 1.

Tab. 1. Základní údaje vybraných svítidel Luis Paulsen

*) s konzolou až 475 mm od osy stožáru

Svítidlo LP Nest (obr. 1)

Toto svítidlo, navržené designérem Erikem Bystrupem ze stejnojmenného ateliéru, bylo inspirováno přírodou. Podle autora napodobuje ocelový kmen, z něhož vyrůstá stylová koruna stromu, kterou prosvítá světlo. Svítidlo vyzařuje do dolního prostoru měkké světlo, jež je kruhově symetricky rozložené. Svítidlo je vybaveno zásuvným modulem Zhaga pro kompatibilitu se systémem Smart City. Ovládací zařízení pro CLO (konstantní světelný tok během života) a noční stmívání je v horní části stožáru. Stožáry a jejich provedení a vybavení je nutné u dodavatele objednat zvlášť.

Obr. 2. Příklady použití svítidla LP Nest
Obr. 2. Příklady použití svítidla LP Nest

Svítidlo Albertslund Mini Post

Svítidlo navrhl Jens Møller-Jensen v roce 1963 pro rezidenční projekt v dánském Albertslundu. Konstrukce svítidla je založena na kruhovém kuželovém reflektoru a vrchním stínidle. Je doplněna prstencem proti oslnění. Verze pro světelnou diodu byla uvedena na trh v roce 2011. Světlo je kruhově symetricky vyzařováno do dolního prostoru. Svítidlo je vybaveno ovládacím zařízením, zásuvným modulem Zhaga pro kompatibilitu se systémem Smart City, který umožňuje stmívání a konstantní světelný tok během života zdroje CLO.

Přepěťová ochrana a redukce pro přechod ze základního průměru stožáru 60 mm na průměr 115 mm jsou dodávány na vyžádání, obdobně jako vlastní ocelové stožáry.

Obr. 3. Svítidlo Albertslund Mini Post: a) rozměry, b) rozložení svítivosti
Obr. 3. Svítidlo Albertslund Mini Post: a) rozměry, b) rozložení svítivosti

Obr. 4. Příklady použití svítidla Albertslund Mini Post
Obr. 4. Příklady použití svítidla Albertslund Mini Post

Svítidlo Toldbod 290 Post

Toto svítidlo bylo uvedeno na trh v roce 1982 v designu založeném na reflektoru PH Ellipse. Konstrukce je velmi robustní a vzhled nenápadný, takže je vhodné do různých architektonických prostředí. Svítidlo je dodáváno s upínací hlavou na stožáry o průměru 48 nebo 60 mm a také jako závěsné nebo nástěnné. Všechny dodávané varianty jsou se zásuvným modulem Zhaga pro kompatibilitu se systémem Smart City, včetně CLO a možností stmívání.

Obr. 5. Svítidlo Toldbod 290 Post: a) rozměry, b) rozložení svítivosti
Obr. 5. Svítidlo Toldbod 290 Post: a) rozměry, b) rozložení svítivosti

Obr. 6. Příklady použití svítidla Toldbod 290 Post
Obr. 6. Příklady použití svítidla Toldbod 290 Post

Závěr

Vybraná svítidla mají nadčasový design, jsou vyrobená z velmi kvalitních materiálů a vybavená moderními LED světelnými zdroji. Odpovídající elektrotechnické příslušenství umožňuje dlouhodobý bezporuchový provoz a stmívání podle požadavků uživatele.

O kvalitě uvedených výrobků svědčí také jejich použití k osvětlení reprezentačních prostorů v různých světových lokalitách.

(Tento výběr svítidel a jejich prezentace byly zpracovány redakcí časopisu Světlo podle dostupných podkladů firmy Louis Poulsen.)

Kontakt:
Showroom Bulb
Jankovcova 1037/49, 170 00 Praha 7
tel.: +420 220 805 410, info@bulb.czwww.bulb.cz