časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 4-5/2020 vyšlo tiskem
18. 9. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Účinky a užití optického záření
Rostliny a světlo v biofilním interiéru Část 12
Rostliny a světlo ve veřejných prostorách
Melanopická denná osvetlenosť v budovách

Veletrhy a výstavy
FOR INTERIOR 2020: Inspirace pro bydlení a trendy světa nábytku a interiérů

Reklamní prezentace trochu jinak

|

číslo 1/2003

Reklamní prezentace trochu jinak

Ing. Jiří Vomáčka, Osvětlovací technika Vít Pavlů

Úvod

Stále sílící potřeba podpory prodeje, prezentace výrobků či poskytovaných služeb se již stala součástí (méně či více vítanou) našeho běžného života. Náklady na nápaditou a účinnou reklamu jsou ale „černou můrou„ manažerů, kteří v tomto oboru pracují. Reklama v podobě billboardů, videoprojekcí nebo televizních šotů je sice účinná, avšak obvykle se pohybuje mimo cenové možnosti firem a podnikatelů.

Obr. 1.

Právě pro ně je jednou z možností řešení víceúčelový prezentační projektor VIP, který dodává firma Osvětlovací technika Vít Pavlů.

Technické řešení

Prezentační projektor VIP je stavebnice, kterou je možné po zakoupení postupně doplňovat podle záměru uživatele. Dokáže vytvořit kvalitní světelnou reklamní plochu např. s fotografií propagovaných produktů či do obrazu zakomponovat firemní logo. Představy společnosti mohou být realizovány v podobě statických billboardů nebo pohyblivých obrazů, jež je možné doplnit rozklady. Kvalitní optika použitých objektivů zaručuje stejnoměrnou ostrost zobrazení a jas celé osvětlené plochy. Přístroj se ovládá ručně s využitím spínačů, automatické časově nastavitelné výměny obrazových předloh, popř. je možné zvolit ovládání dálkové.

Prezentační projektor VIP je tvořen základním „tělem„, jehož součástí je napájení světelného zdroje, kondenzorová optika a napájení 24 V pro upevňovací elektrické tyče. Lze v něm použít halogenové žárovky (včetně typu 24 V/250 W) i výbojky 150, 300 a 1 200 W. Obsáhlá řada volitelných objektivů umožňuje nastavit velikost světelného obrazu podle vzdálenosti projektoru od obrazové plochy. Širokým objektivem je tedy možné již ze vzdálenosti 2 m realizovat světelnou plochu do průměru 2,24 m. Na upevňovací elektrické tyče je možné jednoduše umístit velké množství příslušenství: statické nebo rotační držáky tzv. gobo (plechové nebo skleněné masky s libovolnými motivy), měniče diapozitivů (maximálně šest), ořezávací tvarovací klapky, irisové clony, rozklady, pohyby, stmívač, stroboskopický kotouč, barevné kolo a další efekty. Prezentační projektor VIP může pracovat v jakékoliv poloze. Statický nebo pohybující se motiv lze na požadované místo – stěny, podlahu nebo strop – zaměřit směrovatelnými zrcátky. Doplňujícím příslušenstvím je např. nástěnný a stropní držák a protidešťový kryt.

Obr. 2. Obr. 3.

Možnosti použití

Prezentací a reklamou však použití projektorů VIP nekončí. Ve „volném čase„ nasvítí obrazy či jiná výtvarná díla, zobrazí přehledný informační systém v prostorách firmy, grafickým filmovým kotoučem ozvláštní provozovnu či reprezentační prostory, každý den jinak „vytapetuje či barevně vymaluje„, popř. pouze promítne funkční digitální hodiny. Uspořádá-li firma pro své zákazníky např. večírek, zajistí i světelný program pro diskotéku. Projektor však lze využít i jako světelný napáječ pro rozvod světla optickými vlákny k osvětlování „studeným„ světlem bez UV záření zejména vzácných obrazů a výtvarných děl, nebo jako bezpečné světlo pro bazény, sauny a podobná prostředí.

Referenční instalace

Prezentační projektory VIP již našly uplatnění v mnoha různých prostorách. Například v pražském autosalónu Lexus zajišťují nejen plošné osvětlení, ale zejména osvětlení jednotlivých modelů. Při použití lineárních výbojkových zdrojů (dvoupaticových výbojek pro přesné umístění ohniska) s teplotou chromatičnosti 6 500 K je dosaženo vynikajícího světelného efektu i při běžném denním osvětlení. Shodné projektory byly použity i k osvětlení prostoru kostela sv. Ignáce, kde byly navíc doplněny korekčními filtry pro dosažení teplých odstínů světla. Projektor ve verzi VIP DIA je instalován v restauraci a klubu Ultramarin. Promítání diapozitivů dotváří vzhled historického interiéru. Zároveň je přístroj využíván při diskotékách a podobných akcích klubu. V Českých Budějovicích je ve stropních klenbách nově vznikající restaurace připraveno 150 světelných bodů realizovaných optickými vlákny napojenými na zmiňovaný projektor.

Obr. 4.

Překvapivě jsou projektory VIP k plné spokojenosti uživatele používány i v průmyslovém provozu. Výstupní kontrola v teplické sklárně je využívá nejen pro kvalitní optiku a rovnoměrné rozložení svítivosti v celém světelném kuželu. Z obdobných důvodů je používá i výrobce autoskel Saint-Gobain Sekurit. Spokojenost zákazníků s prezentačními projektory VIP zaručuje také jejich bezporuchový a bezúdržbový provoz.

Osvětlovací technika Vít Pavlů
Bronzová 24/2
155 00 Praha 5
tel.: 235 517 311, 235 516 331
fax: 235 518 243
e-mail: otvpavlu@czn.cz
http://www.otvpavlu.cz