časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Referenční stavby s použitím světlovodů Solatube® a novinky pro rok 2020

Martin Krejný | WT-Windows Tomorrow s. r. o. | www.solatube.cz

Společnost WT-Windows Tomorrow, s. r. o., má výhradní zastoupení světového výrobce originálních světlovodů, firmy Solatube Inc., v České republice od roku 1997. Nabízí poradenství, dodávku i odbornou montáž světlovodů, které dodají přirozené osvětlení denním světlem prostoru jak v rodinných domech, tak i v komerčních objektech.

Reference

Přístavba MŠ Jenštejn – Solatube® M74DS-740 mm (obr. 1)

Návrh přístavby MŠ Jenštejn vypracovala Projekční kancelář Stránský v čele s Ing. Miroslavem Stránským. Moderní a hravé pojetí vnitřních i vnějších prostor přidává novou vrstvu k původnímu objektu a výsledkem je čistý a funkční prostor pro předškolní výchovu dětí. Úlohou firmy WT-Windows Tomorrow bylo navrhnout vyhovující úroveň denního osvětlení v nově vzniklé herně, částečně zastíněné napojením na stávající křídlo budovy. Klíčem k řešení je legislativní rámec v podobě vyhlášky 410/2007 Sb., o požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí. Společně s ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení škol byl stanoven požadavek na hodnotu činitele denní osvětlenosti Dmin = 1,5 %. Intenzita osvětlení v požadované hladině je s okny vyhovující zhruba na 2/3 plochy, a vzniká tak otázka, jak osvětlit zbývající plochu. Plochá střecha nabízí dvě možnosti řešení: světlíky a světlovody. Po vyhodnocení pro a proti jednotlivých zařízení vítězné řešení počítá se třemi světlovody Solatube® M74DS-740 mm SkyVault s jednotnou délkou 1 200 mm. Ve spolupráci s investorem (Obecní úřad Jenštejn) a generálním dodavatelem stavby (firma Tost.cz, s. r. o.) společnost WT-Windows Tomorrow provedla odbornou montáž během dvou dní a dílo předala se zárukami dvacet let na materiál Solatube® a deset let na montáž. V současnosti je již škola v plném provozu a při namátkovém měření v letních měsících bylo pod světlovody naměřeno kolem 2 000 lx, což značně převyšuje normativní požadavky a vytváří skutečně příjemné a zdravé prostředí pro děti i jejich vychovatele.

Obr. 1. Přístavba MŠ Jenštejn (denní osvětlení třemi světlovody M74-740 mm)
Obr. 1. Přístavba MŠ Jenštejn (denní osvětlení třemi světlovody M74-740 mm)

Pedagogicko-psychologická poradna pro Prahu 10 – Solatube® 160 DS-250 mm (obr. 2, obr. 3)

Návrh přestavby objektu pedagogicko-psychologické poradny v Praze 10 vznikl v pražském Architektonickém ateliéru ABV pod vedením Ing. arch. Petra Bendy a Ing. arch. Evy Letovské. Budova po přestavbě a nástavbě má vynikající technické parametry i charakteristický tvar, jímž ateliér potvrdil jedinečnost svých návrhů. Architekti po technických úkolech začali řešit i denní osvětlení. Nechtěli osvětlení pouze „vyřešit“, ale cílem bylo dostat denní světlo do budovy novou, neotřelou formou. Ve spolupráci s profesionálním návrhářem denního osvětlení z firmy WT-Windows Tomorrow, s. r. o., p. Martinem Krejným vznikla dosud nevídaná forma využití originálních světlovodů. Centrální vstup a halu objektu pod střechou ve tvaru V prosvětlují světlovody Solatube® 160DS-250 mm, které jakoby padají do vnitřního prostoru. Prostorové vyvěšení tubusů světlovodů je provedeno ve čtyřech barevných odstínech podle barev loga poradny. Klienti tak po vstupu do objektu cítí pozitivní energii. Vyvěšené barevné světlovody Solatube® jsou nejen mezinárodně zajímavou aplikací, ale především plní svůj účel poskytovat denní osvětlení. Neotřelého řešení se dočkala i centrální chodba, kde byly navržené světlovody doplněny protipožárními prvky, ale zároveň svým volným umístěním zbořily představy o tom, že chodbu lze osvětlit jen fádním způsobem. Jestliže řešíte denní osvětlení i ve vašem projektu, obraťte na profesionály. Váš projekt nebude jen osvětlen, ale zazáří jako tento.

Obr. 2. Pedagogicko-psychologická poradna – vstupní hala (světlovody Solatube® 160DS-250 mm ve čtyřech barevných odstínech podle barev loga poradny)
Obr. 2. Pedagogicko-psychologická poradna – vstupní hala (světlovody Solatube® 160DS-250 mm ve čtyřech barevných odstínech podle barev loga poradny)

Obr. 3. Pedagogicko-psychologická poradna – chodba (světlovody Solatube® 160DS-250 mm)
Obr. 3. Pedagogicko-psychologická poradna – chodba (světlovody Solatube® 160DS-250 mm)

Novinky pro rok 2020

Kalifornské vývojové centrum Solatube® pro tento rok rozšiřuje nabídku o nové výrobky, které jsou v oboru opět inovativní. Na základě vývoje trhu udržitelného stavebnictví přichází s novinkou v podobě solárního stmívače (obr. 4), který pro stmívání světlovodu už nepotřebuje silový přívod, ale používá malý solární panel, jenž ukládá energii do baterií. Denní světlo tak lze ovládat za pomoci denního světla, což posiluje snahu společnosti docílit soběstačného zařízení. Další inovací je nová kopule Raybender® 3500 (obr. 5), která poskytuje až o 20 % větší zachytávací plochu oproti předešlému modelu a zároveň umožňuje větší flexibilitu umístění Fresnelovy čočky pro sběr světla z nízkých úhlů i kopulového zrcátka pro jeho srážení.


Obr. 4. Solární stmívač denního osvětlení pro světlovod Solatube®

Obr. 5. Nová kopule Raybender® 3500 se zrcátky Raybender® Flex a Light Tracker™

Veškeré novinky zájemci naleznou na nových webových stránkách společnosti: www.solatube.cz.

WT-Windows Tomorrow, s. r. o.,
e-mail: info@solatube.cz, tel.: +420 608 918 484