časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo tiskem
8. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 8. 7. 2020.

Činnost odborných organizací
Oznam: LUMEN V4 2020 je zrušený
Co je nového v CIE, duben 2020

Příslušenství osvětlovacích soustav
Foxtrot jako „Master Control“ v Hotelu Breukelen
Regulátory osvětlení – řízení osvětlení na konstantní úroveň

První Hradozámecká noc – osvětlení zámku v Hořovicích

|

Od sobotního večera 4. září do ranních hodin v neděli 5. září 2010 se konala historicky první Hradozámecká noc. Zapojilo se do ní 38 kulturních památek v celé České republice, z toho 34 státních ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) a čtyři soukromé. Pro veřejnost byly připraveny noční prohlídky, divadelní představení, koncerty a další kulturní akce. Cílem akce byla propagace hradů a zámků a celého českého kulturního dědictví. Centrem letošní Hradozámecké noci se stal státní zámek v Hořovicích. NPÚ oslovil společnost Philips Česká republika, aby za použití svých osvětlovacích systémů zámek při této příležitosti ozvláštnila. Koncept osvětlení byl vyvíjen téměř dva měsíce. Ústředním motivem mělo být osvětlení žlutých stěn zámku bílým světlem, zajímavým osvětlením měla být podtržena atmosféra místa, které je jinak ponořeno do tmy. Takového výsledku bylo možné dosáhnout pouze LED svítidly umožňujícími změnu barev a řízení všech svítidel z jednoho počítače. K osvětlení ústřední části nádvoří byla vybrána svítidla ColorBlast Powercore, která zároveň prosvětlovala vnitřní část podchodu levého křídla. V kombinaci s osvětlením vnějších stěn křídla lineárními LED svítidly ColorGraze Powercore a LEDline byli autoři osvětlení schopni v tomto křídle vytvářet velmi zajímavé kontrastní světelné efekty. K osvětlení nejvyšší části zámku byla vybrána svítidla určená k osvětlování výškových budov, ColorReach Powercore.
 
V projektu bylo použito 24 LED svítidel s celkovým příkonem nižším než 2 kW, která bylo možné velmi jednoduše programovat, a přesně tak ovládat veškeré světelné scény. Různé odstíny bílé střídaly pestře barevné světelné scény, které návštěvníci zámku na podobném historickém objektu pravděpodobně ještě nikdy neviděli. Dramatické scény byly postaveny na dynamických změnách teploty chromatičnosti světla v jednotlivých částech nádvoří, intenzitě osvětlovaných ploch a především na kontrastu mezi nimi.
 
Realizačnímu týmu se podařilo vytvořit příjemnou atmosféru i v zámeckém parku, kde se konala divadelní představení. Návštěvníci se procházeli po speciálně osvětlených cestách, k odpočinku jim sloužil rondel parku s měkkým difuzním osvětlením prostupujícím korunami stromů, a vytvářejícím tak velmi vzdušný dojem.
 
Snahou společnosti Philips bylo tímto naprosto unikátním projektem spojení historického zámku a nejmodernější osvětlovací techniky nejen pomoci propagovat památky, ale také upozornit na možnosti jejich osvětlování. Správně navržené, zajímavé osvětlení může mj. pomoci našim památkám přilákat návštěvníky.
 
Videozáznamy ze zajímavých instalací s použitím LED společnosti Philips včetně videozáznamu z hořovického zámku můžete najít na www.youtube.com pod uživatelským jménem PhilipsLightingCZ.
[Tiskové materiály Philips, 2010.]
 
Ing. Jana Kotková
 
Obr. 1. Pohled na průčelí Hořovického zámku ve dne
Obr. 2. Ukázka barevných světelných scén na průčelí zámku vytvořených díky možnostem svítidel s diodami LED