Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem
16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

Cenu Architekt roku 2019 získal český architekt Stanislav Fiala Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku…

Nový pobočný spolek ČSO – region Praha Po mnoha letech existence České společnosti pro osvětlování byl v červnu tohoto roku…

Digitální továrna 2.0 na MSV 2019 Digitální továrna 2.0 je jedním z hlavních témat Mezinárodního strojírenského veletrhu…

Historicky nejvyšší grant Evropské unie dostal česko-slovenský energetický projekt ACON Společnosti E.ON Distribuce a Západoslovenská distribuční (ZSD) získaly od Evropské…

Více aktualit

Průmyslová svítidla PRACHT LICHTTECHNIK


Průmyslová svítidla PRACHT LICHTTECHNIK

Ing. Karel Hornof, Alfred Pracht Lichttechnik GmbH

„Světlo je život, orientace a atmosféra,„ charakterizuje Dr. Ing. Friedhelm Pracht, majitel firmy Alfred Pracht Lichttechnik fascinující vlastnosti tohoto média. V idylickém Dautphetal – Buchenau (blízko univerzitního města Marburg am Lahn) to vědí již od roku 1953. Tenkrát se manželé Alfred a Margarethe Prachtovi rozhodli založit na základě tradice elektroinstalační dílny výrobní firmu Alfed Pracht. Cílem bylo navrhovat a vyrábět svítidla pro náročné prostředí a orientovat se na specifické potřeby zákazníků.

Obr. 1.

Obr. 1. Osvětlení vlakového nástupiště svítidly Pracht

Těleso prvního oválného svítidla bylo vyrobeno ve vlastní dílně na zpracování plastů. I dnes je většina plastových dílů vyráběna ve vlastním provozu. Vedle flexibility ve výrobě to zaručuje i dlouholetou záruku dodávek náhradních dílů.

Další vývojový krok byl započat v roce 1960 výrobou nové řady svítidel, která byla doplněna upevňovacím systémem tvořeným sponami z korozivzdorné oceli (PRACHT-KLAMMER-SYSTEM). Tento dodnes používaný jednoduchý systém značně usnadňuje a urychluje montáž. K dalším příznivým vlastnostem výrobků Alfred Pracht Lichttechnik patří zejména konstrukce s extrémně krátkými těsnícími plochami, nenáročná údržba, barvené plasty a tělesa svítidel vyráběná z jednoho kusu. Celá výroba je orientována na svítidla s vyšším stupněm krytí.

Zvláště dnes, v době postupující globalizace poskytuje tento výrobce svým obchodním partnerům výhodu rodinného podniku s možností rychlého rozhodování a jasnou obchodní politiku. To vše je ve spojení s kvalitním výrobním programem.

Obr. 2.

Obr. 2. Osvětlení plaveckého stadionu svítidly Pracht

Nabídka produktů je rozdělena do několika skupin. Je třeba zmínit např. svítidla s otočnými reflektory s širokým i úzkým rozložením svítivosti, speciální svítidla pro osvětlení chladicích a mrazicích boxů, která spolehlivě pracují i při okolní teplotě –50 °C, svítidla pro osvětlení prostor s nebezpečím výbuchu, svítidla pro prostředí s rizikem mechanického (i úmyslného) poškození a svítidla pro nouzové osvětlení.

Pro osvětlení zvláště náročných, tzn. prašných a extrémně vlhkých prostor byla vyvinuta řada svítidel TINOS.

Svítidla TINOS IP 68

Toto prachotěsné a vodotěsné svítidlo, odolné proti stříkající vodě a ponoření je určeno pro extrémně prašné prostředí.

Obr. 3.

Obr. 3. Svítidlo TINOS IP 68

Kromě toho, že je prachotěsné a odolné proti tlakové vodě až do hloubky 25 m, nese i značku „D„ podle DIN EN 60598-2-24. To znamená, že na žádném místě teplota jeho povrchu nepřesáhne 90 °C.

Svítidla TINOS pro své vlastnosti nacházejí uplatnění při osvětlení výrobních prostor zejména v potravinářském průmyslu (např. zpracování ryb, masa, konzervárny, výroba nápojů), kde jsou značné nároky na čistou, a tedy i na pravidelné čištění svítidel tlakovou vodou. Jejich využití je možné i v prostředí s hořlavým prachem, např. v pekárnách, mlýnicích a při zpracování dřeva, textilu, papíru. Další oblastí jsou provozy se zvýšenou vlhkostí, např. v přehradách vodních nádrží, plaveckých bazénech a v mycích linkách.

Svítidla TINOS jsou dodávána s tělesem ve tvaru trubice z netříštivého polykarbonátu nebo materiálu PRACHTOPAL® - PMMA. Ten je odolný proti nárazu, kyselinám i louhům.

Obr. 4.

Obr. 4. Svítidla TINOS IP 68 jako součást zábradlí v areálu olympijského stadionu Atény

Zmíněná svítidla mohou být použita jako přisazená, umístěná na stropě, jako závěsná nebo upevněná na stěnu ve vodorovné i svislé poloze. Osvětlují okolní prostor v úhlu 360°, na přání mohou být opatřena vnitřním reflektorem z eloxovaného hliníku, pak svítí pod úhlem 180°.

K jejich standardní výbavě patří elektronický předřadník umístěný uvnitř tělesa svítidla, který však může být i mimo ně. V tom případě umožňuje instalaci nepřerušených světelných řad.

Připevňovací spony jsou vyrobeny z průhledného plastu nebo z korozivzdorné oceli.

Při výrobě svítidel TINOS bylo použito několik konstrukčních prvků, které velmi usnadňují montáž, údržbu a zlevňují tak provoz. Jsou to např.:

  • bajonetový rychlouzávěr s úhlem otočení 90°,
  • kruhové těsnění, které při montáži nemůže vypadnout,
  • odpružené patice pro jednoduchou výměnu světelných zdrojů,
  • bezšroubová svorkovnice,
  • variabilní vnitřní průběžné vedení – až 7 × 1,5 mm2.

Pro jejich vlastnosti lze svítidla TINOS označit jako svítidla univerzálně použitelná do náročných provozních podmínek.

Pracht – výhradní zastoupení pro ČR
Ing. Karel Hornof
U Sluncové 612/21
186 00 Praha 8
tel./fax: 284 824 041
mobil: 603 516 091
e-mail: karel.hornof@volny.cz
http://www.prachtgroup.com