časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem
6. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Trh, obchod, podnikání
BOOBA v novém showroomu, který předčil veškerá očekávání
Rozhovor s předsedou představenstva Technologií hlavního města Prahy

Denní světlo
Diagram zastínění pro 21. březen
Moderní metody získávání dat pro zpracování světelnětechnických posudků

Průmyslová svítidla PRACHT LICHTTECHNIK


Průmyslová svítidla PRACHT LICHTTECHNIK

Ing. Karel Hornof, Alfred Pracht Lichttechnik GmbH

„Světlo je život, orientace a atmosféra,„ charakterizuje Dr. Ing. Friedhelm Pracht, majitel firmy Alfred Pracht Lichttechnik fascinující vlastnosti tohoto média. V idylickém Dautphetal – Buchenau (blízko univerzitního města Marburg am Lahn) to vědí již od roku 1953. Tenkrát se manželé Alfred a Margarethe Prachtovi rozhodli založit na základě tradice elektroinstalační dílny výrobní firmu Alfed Pracht. Cílem bylo navrhovat a vyrábět svítidla pro náročné prostředí a orientovat se na specifické potřeby zákazníků.

Obr. 1.

Obr. 1. Osvětlení vlakového nástupiště svítidly Pracht

Těleso prvního oválného svítidla bylo vyrobeno ve vlastní dílně na zpracování plastů. I dnes je většina plastových dílů vyráběna ve vlastním provozu. Vedle flexibility ve výrobě to zaručuje i dlouholetou záruku dodávek náhradních dílů.

Další vývojový krok byl započat v roce 1960 výrobou nové řady svítidel, která byla doplněna upevňovacím systémem tvořeným sponami z korozivzdorné oceli (PRACHT-KLAMMER-SYSTEM). Tento dodnes používaný jednoduchý systém značně usnadňuje a urychluje montáž. K dalším příznivým vlastnostem výrobků Alfred Pracht Lichttechnik patří zejména konstrukce s extrémně krátkými těsnícími plochami, nenáročná údržba, barvené plasty a tělesa svítidel vyráběná z jednoho kusu. Celá výroba je orientována na svítidla s vyšším stupněm krytí.

Zvláště dnes, v době postupující globalizace poskytuje tento výrobce svým obchodním partnerům výhodu rodinného podniku s možností rychlého rozhodování a jasnou obchodní politiku. To vše je ve spojení s kvalitním výrobním programem.

Obr. 2.

Obr. 2. Osvětlení plaveckého stadionu svítidly Pracht

Nabídka produktů je rozdělena do několika skupin. Je třeba zmínit např. svítidla s otočnými reflektory s širokým i úzkým rozložením svítivosti, speciální svítidla pro osvětlení chladicích a mrazicích boxů, která spolehlivě pracují i při okolní teplotě –50 °C, svítidla pro osvětlení prostor s nebezpečím výbuchu, svítidla pro prostředí s rizikem mechanického (i úmyslného) poškození a svítidla pro nouzové osvětlení.

Pro osvětlení zvláště náročných, tzn. prašných a extrémně vlhkých prostor byla vyvinuta řada svítidel TINOS.

Svítidla TINOS IP 68

Toto prachotěsné a vodotěsné svítidlo, odolné proti stříkající vodě a ponoření je určeno pro extrémně prašné prostředí.

Obr. 3.

Obr. 3. Svítidlo TINOS IP 68

Kromě toho, že je prachotěsné a odolné proti tlakové vodě až do hloubky 25 m, nese i značku „D„ podle DIN EN 60598-2-24. To znamená, že na žádném místě teplota jeho povrchu nepřesáhne 90 °C.

Svítidla TINOS pro své vlastnosti nacházejí uplatnění při osvětlení výrobních prostor zejména v potravinářském průmyslu (např. zpracování ryb, masa, konzervárny, výroba nápojů), kde jsou značné nároky na čistou, a tedy i na pravidelné čištění svítidel tlakovou vodou. Jejich využití je možné i v prostředí s hořlavým prachem, např. v pekárnách, mlýnicích a při zpracování dřeva, textilu, papíru. Další oblastí jsou provozy se zvýšenou vlhkostí, např. v přehradách vodních nádrží, plaveckých bazénech a v mycích linkách.

Svítidla TINOS jsou dodávána s tělesem ve tvaru trubice z netříštivého polykarbonátu nebo materiálu PRACHTOPAL® - PMMA. Ten je odolný proti nárazu, kyselinám i louhům.

Obr. 4.

Obr. 4. Svítidla TINOS IP 68 jako součást zábradlí v areálu olympijského stadionu Atény

Zmíněná svítidla mohou být použita jako přisazená, umístěná na stropě, jako závěsná nebo upevněná na stěnu ve vodorovné i svislé poloze. Osvětlují okolní prostor v úhlu 360°, na přání mohou být opatřena vnitřním reflektorem z eloxovaného hliníku, pak svítí pod úhlem 180°.

K jejich standardní výbavě patří elektronický předřadník umístěný uvnitř tělesa svítidla, který však může být i mimo ně. V tom případě umožňuje instalaci nepřerušených světelných řad.

Připevňovací spony jsou vyrobeny z průhledného plastu nebo z korozivzdorné oceli.

Při výrobě svítidel TINOS bylo použito několik konstrukčních prvků, které velmi usnadňují montáž, údržbu a zlevňují tak provoz. Jsou to např.:

  • bajonetový rychlouzávěr s úhlem otočení 90°,
  • kruhové těsnění, které při montáži nemůže vypadnout,
  • odpružené patice pro jednoduchou výměnu světelných zdrojů,
  • bezšroubová svorkovnice,
  • variabilní vnitřní průběžné vedení – až 7 × 1,5 mm2.

Pro jejich vlastnosti lze svítidla TINOS označit jako svítidla univerzálně použitelná do náročných provozních podmínek.

Pracht – výhradní zastoupení pro ČR
Ing. Karel Hornof
U Sluncové 612/21
186 00 Praha 8
tel./fax: 284 824 041
mobil: 603 516 091
e-mail: karel.hornof@volny.cz
http://www.prachtgroup.com