Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2018 vyšlo tiskem
17. 9. 2018. V elektronické verzi na webu ihned.

Osvětlení interiérů
Výběr svítidla podle konceptu interiéru
Unikátní kniha o interiérech právě v prodeji
Pozvánka na seminář Interiéry 2018 – výjimečná akce již posedmé

Aktuality
Pan profesor Jiří Habel odešel – vzpomínky zůstanou

Aktuality

„Světelný buben“ může změnit automobilový průmysl, architekturu i počítačové hry Tým vedený docentem Vlastimilem Havranem z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty…

FOR ARCH představil novinky ve stavebnictví a konfrontoval Programové prohlášení vlády Proběhl mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2018, kdy se na ploše zhruba 40 000 metrů…

Šedesátý MSV bude největší za poslední dekádu Jubilejní 60. ročník MSV ukáže špičkové technologie a to nejlepší z historie i…

TECHNOLOGICKÉ FÓRUM konfrontovalo Programové prohlášení vlády pro stavebnictví Odborný kongres TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie zahájil mezinárodní stavební…

Více aktualit

Pragointerier – New Design 2005


Pragointerier – New Design 2005

V neděli 6. února 2005 skončil třináctý ročník veletrhu, který 3. února zahájil veletržní sezónu 2005 na Výstavišti v Praze-Holešovicích. Mezinárodní veletrh nábytku, podlahovin, bytového textilu, svítidel a doplňků přilákal rekordní počet auditovaných návštěvníků – téměř 32 500.

Obr. 1. Obr. 4. Obr. 5.

Obr. 1. Stánek firmy Apro Lux
Obr. 2. Expozice společnosti Selene (svítidla Artemide)
Obr. 4. Stánek časopisu Světlo
Obr. 5. V moderní expozici ABB, s. r. o., bylo stále plno Obr. 2.

Na hrubé výstavní ploše 25 000 m2 (čistá výstavní plocha činila 9 922 m2) své produkty a služby nabídlo celkem 508 firem (490 českých a 18 zahraničních). Ty byly rozmístěny podle oborového zaměření v prostorách Průmyslového paláce, Křižíkových pavilonů a mobilní haly. Nomenklatura veletrhu obsáhla vše, co patří k příjemnému bydlení: od informací o financování nového bydlení, které poskytovala výstava Bydlení 2005, přes přehlídku podlahovin či masivního nábytku až po nejdrobnější doplňky interiéru.

Jedna z částí vstupní mobilní haly byla věnována sekci Svítidel. Zde našla své místo např. expozice společnosti Selene z Prachatic či pražské Apro Lux. Mezi tradiční vystavovatele patřila ABB, s. r. o., jejíž moderní expozici nebylo možné přehlédnout. Firma Hagos s. r. o. získala za svou prezentaci v rámci veletrhu Pragointerier ocenění v soutěži o nejlepší expozici veletrhu. Odbornou komisi zaujala vtipná instalace světelných prvků na neutrálním pozadí zdůrazňujícím kontrast světla a barvy. Také ve stánku časopisu SVĚTLO bylo stále plno. Návštěvníci si sem přicházeli nejen pro rady a časopis SVĚTLO, ale také pro ostatní produkci vydavatelství FCC PUBLIC. Tentokrát byl největší zájem o knihy Technický receptář a Osvětlení Prahy – Proměny sedmi století. V sekci skleněných doplňků zaujala vitrážová svítidla českého výrobce, firmy KANTA.

Obr. 3.

Obr. 3. Hagos s. r. o. (svítidla Fabbian, Fontana Arte) získala ocenění v soutěži o nejlepší expozici veletrhu

Mimořádně zajímavý doprovodný program zaznamenal velkou pozornost laické i odborné veřejnosti. Příjemným zjištěním je skutečnost, že zástupci Design centra ČR letos na veletrhu Pragointerier našli i tři produkty, které byly nominovány na cenu Vynikající výrobek roku (šatní systém NSI s kováním Noteborn a výplní Matalux společnosti Woodface, židle s područkami E 7429 společnosti TON Bystřice pod Hostýnem a výrobek Stela – stohovatelná židle firmy TEAK Polná).

Novinkou veletrhu Pragointerier bylo Poradenské centrum, situované do Křižíkova pavilonu E. Sem mířily kroky návštěvníků, kteří měli zájem získat informace o nejrůznějších výrobcích a službách týkajících se úprav interiéru. V rámci jednotlivých expozic zde bylo možné konzultovat s odborníky jednotlivých oborových cechů a asociací. K největším lákadlům patřil tzv. modelový byt – maketa panelové bytové jednotky o rozměru 3+1. Návštěvníci mohli zhodnotit, jak lze příjemně a pohodlně zařídit běžný byt v panelovém domě.

Obr. 6.

Obr. 6. Svítidla Tiffany slovenského vystavovatele UNICON

K vysoké návštěvnosti veletrhu jistě přispěla snaha pořadatele o maximální pohodlí všech příchozích. Rychlé dopravní spojení přímo na Výstaviště zajistila kyvadlová autobusová doprava z nádraží Holešovice. Tunel spojující Průmyslový palác a Křižíkovy pavilony byl příjemnou ochranou proti nepřízni počasí. Davy lidí proudily všemi pavilony areálu i poslední den veletrhu odpoledne. Teprve půl hodiny po skončení otevírací doby utichly kroky posledních návštěvníků.

Jarní veletrh skončil a my se již teď můžeme těšit na 8. září tohoto roku, kdy Výstaviště ožije podzimním veletrhem Pragointerier – New Living, nebo na jarní Pragointerier – New Design v únoru 2006.

-jk-