Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Festival světla BLIK BLIK opět rozsvítí Plzeň Třetí ročník plzeňského festivalu Blik Blik se chystá na pátek 17. a sobotu 18. března.…

Kurz osvětlovací techniky XXXIII – 1. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Ostrava, a VŠB – Technická…

Více aktualit

Osvětlovací technika německé firmy Paulmann Licht GmbH

číslo 1/2003

Roku 1978 byla ve Wennigsenu (Dolní Sasko) založena firma B. Paulmann golden Licht vyrábějící speciální žárovky. V roce 1982 byla přejmenována na Paulmann Spezialglühlampen GmbH a v roce 1985 byl její sortiment rozšířen o halogenové žárovky a její obrat přesáhl 10 mil. DEM.

V dalších letech vznikaly dceřiné společnosti: roku 1989 – v Rakousku, roku 1993 – ve Francii, roku 1994 – v Nizozemí, roku 1995 – v Belgii a Litvě (majetkový podíl v továrně na žárovky a celkový obrat byl vyšší než 100 mil. DEM.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

V roce 1997 se firma přestěhovala do nově postaveného logistického centra v Springe-Völksenu v Dolním Sasku. Výrobky dodává do téměř celé Evropy. Ve velkokapacitním regálovém skladu, jenž pojme 9 500 palet, může být denně zabaleno a odesláno až 5 500 zásilek. Obchodní obrat v roce 2001 dosáhl přibližně 170 mil. DEM.

Těžištěm jejího současného obchodu jsou žárovky, zápustná svítidla, halogenové systémy na malé napětí (lankové a tyčové). Sortiment tvoří více než 2 500 typů výrobků.

Firma spolupracuje s mnoha evropskými výrobci. Sama vyrábí především žárovky a některá svítidla (v litevské Rize). Odbytu výrobků se věnuje 70 obchodních zástupců v Německu a dalších 120 po celé Evropě.

Firma nabízí široký sortiment světelných zdrojů pro všeobecné osvětlení, halogenové žárovky na malé i síťové napětí, zářivky lineární, kruhové, kompaktní atd.

Obr. 1.

Baňky klasických žárovek jsou nabízeny v různých tvarech a dekorech, např. kulové zlaté, satinované, opálové, ledované, s krystalickým dekorem se zrcadlovým vrchlíkem apod., svíčkové s různými tvarovými modifikacemi a opět čiré nebo s různou povrchovou úpravou a různým dekorem. Zajímavé jsou čiré žárovky s obchodním názvem Rustika v historizujících tvarech podžhavených vláken, např. pseudouhlíkové, tvar tzv. cik cak atd., které jsou určeny do starožitných a stylových lustrů.

Velmi široký je také výběr halogenových žárovek na malé napětí o příkonech od 10 do 50 W s kolíčkovými paticemi G, GY, GU. Uvedené žárovky jsou v reflektorovém provedení s dichroickými nebo hliníkovými odraznými povrchy, a to bez krycího skla nebo s ním, dále s různými integrovanými dekorativními prvky – opálovými nebo ledovanými baňkami kulového a plamínkového tvaru – nebo válcovými nástavci (čirými, satinovanými, čirými ledovanými nebo zlacenými ledovanými). K tomu je možné využít řadu elektronických transformátorů různých výkonů, tvarů a povrchových úprav. Rovněž lze vybírat z příslušné nabídky napájecích, instalačních a upevňovacích prvků pro osvětlovací systémy na malé napětí.

Ze sortimentu zářivek je třeba upozornit na kompaktní zářivky s integrovanými dekorativními válcovými difuzory pro interiérové osvětlení (viz SVĚTLO 4/2002, str. 7).

Nabídka svítidel obsahuje:

  • designová žárovková i zářivková stojanová a nástěnná svítidla pro venkovní osvětlení s krytím IP44,
  • dekorativní i účelová designová žárovková i zářivková svítidla pro osvětlení interiérů,
  • interiérová žárovková svítidla a příslušné lankové, tyčové a přípojnicové systémy na malé napětí,
  • interiérová stropní a nástěnná designová svítidla a sestavy pro reflektorové žárovky na síťové napětí,
  • zápustná interiérová svítidla (down light) pro halogenové žárovky, halogenové reflektorové žárovky na malé napětí a luminiscenční diody (LED),
  • zápustná stropní a nástěnná venkovní svítidla pro halogenové žárovky na malé napětí s krytím IP65 a korozivzdornou povrchovou úpravou,
  • zápustná zemní svítidla pro diody LED na malé napětí s krytím IP67, odolná proti vertikálnímu zatížení 2 000 kg, s korozivzdornou povrchovou úpravou,
  • interiérová účelová žárovková i zářivková svítidla Techno pro osvětlení pracovních ploch obrazů a dekorativních prvků, většinou s možností směrování.

Svítidla v jednotlivých skupinách se dodávají v mnoha provedeních s různými povrchovými úpravami a přídavnými okrasnými nebo optickými prvky. Například osazovací rámečky zápustných svítidel mohou být dodány bílé, chromované, zlaté, titanové, v matné mosazi nebo kartáčované oceli apod. Některá svítidla pro směrové osvětlení s reflektorovými halogenovými žárovkami mohou být doplněna předsádkami, např. ozdobnými nebo rozptylujícími skly a barevnými filtry.

Představu o nabízených svítidlech, světelných zdrojích a příslušenství mohou zájemci získat v prodejnách nebo přímo v sídle firmy Luminex s. r. o.

LUMINEX
Petra Rezka 10
Praha 4 – Nusle
tel.: 261 215 872 - 4
fax: 261 215 875
e-mail: info@luminex.cz
http://www.luminex.cz

prodejny:
Hybešova 15, Brno
tel.: 543 330 413

Ječná 7, Praha 2
tel.: 224 921 563