časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 4-5/2020 vyšlo tiskem
18. 9. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Účinky a užití optického záření
Rostliny a světlo v biofilním interiéru Část 12
Rostliny a světlo ve veřejných prostorách
Melanopická denná osvetlenosť v budovách

Veletrhy a výstavy
FOR INTERIOR 2020: Inspirace pro bydlení a trendy světa nábytku a interiérů

Osvětlovací technika německé firmy Paulmann Licht GmbH

|

číslo 1/2003

Roku 1978 byla ve Wennigsenu (Dolní Sasko) založena firma B. Paulmann golden Licht vyrábějící speciální žárovky. V roce 1982 byla přejmenována na Paulmann Spezialglühlampen GmbH a v roce 1985 byl její sortiment rozšířen o halogenové žárovky a její obrat přesáhl 10 mil. DEM.

V dalších letech vznikaly dceřiné společnosti: roku 1989 – v Rakousku, roku 1993 – ve Francii, roku 1994 – v Nizozemí, roku 1995 – v Belgii a Litvě (majetkový podíl v továrně na žárovky a celkový obrat byl vyšší než 100 mil. DEM.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

V roce 1997 se firma přestěhovala do nově postaveného logistického centra v Springe-Völksenu v Dolním Sasku. Výrobky dodává do téměř celé Evropy. Ve velkokapacitním regálovém skladu, jenž pojme 9 500 palet, může být denně zabaleno a odesláno až 5 500 zásilek. Obchodní obrat v roce 2001 dosáhl přibližně 170 mil. DEM.

Těžištěm jejího současného obchodu jsou žárovky, zápustná svítidla, halogenové systémy na malé napětí (lankové a tyčové). Sortiment tvoří více než 2 500 typů výrobků.

Firma spolupracuje s mnoha evropskými výrobci. Sama vyrábí především žárovky a některá svítidla (v litevské Rize). Odbytu výrobků se věnuje 70 obchodních zástupců v Německu a dalších 120 po celé Evropě.

Firma nabízí široký sortiment světelných zdrojů pro všeobecné osvětlení, halogenové žárovky na malé i síťové napětí, zářivky lineární, kruhové, kompaktní atd.

Obr. 1.

Baňky klasických žárovek jsou nabízeny v různých tvarech a dekorech, např. kulové zlaté, satinované, opálové, ledované, s krystalickým dekorem se zrcadlovým vrchlíkem apod., svíčkové s různými tvarovými modifikacemi a opět čiré nebo s různou povrchovou úpravou a různým dekorem. Zajímavé jsou čiré žárovky s obchodním názvem Rustika v historizujících tvarech podžhavených vláken, např. pseudouhlíkové, tvar tzv. cik cak atd., které jsou určeny do starožitných a stylových lustrů.

Velmi široký je také výběr halogenových žárovek na malé napětí o příkonech od 10 do 50 W s kolíčkovými paticemi G, GY, GU. Uvedené žárovky jsou v reflektorovém provedení s dichroickými nebo hliníkovými odraznými povrchy, a to bez krycího skla nebo s ním, dále s různými integrovanými dekorativními prvky – opálovými nebo ledovanými baňkami kulového a plamínkového tvaru – nebo válcovými nástavci (čirými, satinovanými, čirými ledovanými nebo zlacenými ledovanými). K tomu je možné využít řadu elektronických transformátorů různých výkonů, tvarů a povrchových úprav. Rovněž lze vybírat z příslušné nabídky napájecích, instalačních a upevňovacích prvků pro osvětlovací systémy na malé napětí.

Ze sortimentu zářivek je třeba upozornit na kompaktní zářivky s integrovanými dekorativními válcovými difuzory pro interiérové osvětlení (viz SVĚTLO 4/2002, str. 7).

Nabídka svítidel obsahuje:

  • designová žárovková i zářivková stojanová a nástěnná svítidla pro venkovní osvětlení s krytím IP44,
  • dekorativní i účelová designová žárovková i zářivková svítidla pro osvětlení interiérů,
  • interiérová žárovková svítidla a příslušné lankové, tyčové a přípojnicové systémy na malé napětí,
  • interiérová stropní a nástěnná designová svítidla a sestavy pro reflektorové žárovky na síťové napětí,
  • zápustná interiérová svítidla (down light) pro halogenové žárovky, halogenové reflektorové žárovky na malé napětí a luminiscenční diody (LED),
  • zápustná stropní a nástěnná venkovní svítidla pro halogenové žárovky na malé napětí s krytím IP65 a korozivzdornou povrchovou úpravou,
  • zápustná zemní svítidla pro diody LED na malé napětí s krytím IP67, odolná proti vertikálnímu zatížení 2 000 kg, s korozivzdornou povrchovou úpravou,
  • interiérová účelová žárovková i zářivková svítidla Techno pro osvětlení pracovních ploch obrazů a dekorativních prvků, většinou s možností směrování.

Svítidla v jednotlivých skupinách se dodávají v mnoha provedeních s různými povrchovými úpravami a přídavnými okrasnými nebo optickými prvky. Například osazovací rámečky zápustných svítidel mohou být dodány bílé, chromované, zlaté, titanové, v matné mosazi nebo kartáčované oceli apod. Některá svítidla pro směrové osvětlení s reflektorovými halogenovými žárovkami mohou být doplněna předsádkami, např. ozdobnými nebo rozptylujícími skly a barevnými filtry.

Představu o nabízených svítidlech, světelných zdrojích a příslušenství mohou zájemci získat v prodejnách nebo přímo v sídle firmy Luminex s. r. o.

LUMINEX
Petra Rezka 10
Praha 4 – Nusle
tel.: 261 215 872 - 4
fax: 261 215 875
e-mail: info@luminex.cz
http://www.luminex.cz

prodejny:
Hybešova 15, Brno
tel.: 543 330 413

Ječná 7, Praha 2
tel.: 224 921 563