Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem
16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Tematický seminár SLOVALUX 2019 Slovenská svetelnotechnická spoločnosť Člen Zväzu slovenských vedeckotechnických…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

Cenu Architekt roku 2019 získal český architekt Stanislav Fiala Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku…

Více aktualit

Osvětlení stadionu FC Slovan Liberec

číslo 1/2002

Osvětlení stadionu FC Slovan Liberec

Ing. Petr Novotný, Bábíček Light s. r. o.

Informace o realizaci osvětlení libereckého fotbalového stadionu jsou i se zpožděním zajímavé, a to nejen pro fotbalové fandy. Ostře sledovaný zápas poháru UEFA FC Slovan Liberec – FC Liverpool se hrál 9. listopadu 2000 na stadionu u Nisy pod zbrusu novým osvětlením. Od podpisu smlouvy na realizaci osvětlení stadionu v té chvíli uplynulo právě 35 dnů. Tím, že se skutečně hrálo, se podařil firmě Abatec s. r. o., jako dodavateli svítidel a osvětlovacích stožárů, a stejně tak i všem ostatním, kteří se na této akci podíleli, husarský kousek.

Obr. 1. Obr. 2.

Po výborných výsledcích Slovanu v předcházející sezóně se o instalaci osvětlení sice vážně jednalo, ale definitivní rozhodnutí padlo až po vylosování Liverpoolu jako soupeře pro druhé kolo. A potom začal měsíční kolotoč. Zdržení v harmonogramu, způsobené blokádou jihočeských hraničních přechodů a nekonečnými frontami na severočeských přechodech, se podařilo stáhnout, a tak se pět dnů před utkáním roku, za dychtivého očekávání zúčastněných, podařilo poprvé rozsvítit všechny světlomety. Za další dva dny bylo vykonáno měření intenzity pro předávací protokol a dva dny před utkáním bylo osvětlení předáno investorovi.

Požadavky a technické řešení

Základní požadavky byly stanoveny v souladu s reglementem FIFA: 1 400 lx ve vertikální rovině pro TV přenos při provozu ze sítě a 800 lx ve vertikální rovině pro TV přenos při výpadku sítě (z dieselagregátu). Kromě těchto nejdůležitějších režimů je možné spínání v dalších stupních: 1 000 lx ve vertikální rovině a 500 nebo 100 lx v horizontální rovině. To vše při dodržení předepsaných rovnoměrností a činitele oslnění.

Obr. 3.

Návrh osvětlení byl vypracován ve spolupráci s výrobcem svítidel a stožárů, renomovanou britskou firmou Abacus Lighting Ltd. Koncepce osvětlení je tradiční: s použitím čtyř osvětlovacích stožárů a baterií světlometů na střeše hlavní tribuny, určených ke zvýšení vertikální hladiny osvětlení ve směru od hlavní kamery. Méně tradiční v našich podmínkách je typ stožárů. Štíhlé, kónické ocelové osmnáctihranné stožáry s jednoduchým šikmým výložníkem nahoře však v kontextu libereckého stadionu působí velmi elegantně. Celková výška konstrukce jednotlivých stožárů kolísá mezi 35 a 42 m (patky dvou stožárů jsou zasekány do skalní stěny lemující stadion). Vrcholová plošina je dostupná po vnějším vertikálním žebříku, vybaveném certifikovaným protipádovým systémem. Bezpečný přístup z plošiny k jednotlivým svítidlům na výložníku zajišťují čtyři rovnoběžné šikmé žebříky, rovněž s možností zajištění obsluhy.

Na stožárech je umístěno celkem 180 symetrických světlometů Challenger 3 (po 58 na stožárech M1 a M2, 32 na M3 a M4), na tribuně 20 širokoúhlých asymetrických světlometů Challenger 1. Za světelný zdroj byly v případě svítidel Challenger 3 zvoleny lineární dvoupaticové halogenidové výbojky Osram HQI-TS 2000/D/S s náhradní teplotou chromatičnosti 5 900 K a pro Challenger 1 Philips MHD – TD 2000, 5 600 K.

Obr. 4.

Na tělese svítidla je upevněna skříňka se zapalovačem, předřadníky a kompenzační kondenzátory jsou umístěny v rozváděčích u paty stožárů. Toto řešení dovoluje odlehčení nosných konstrukcí a snadný přístup k připojovacím místům jednotlivých svítidel. Oba typy světlometů jsou vybaveny vnitřní clonící lamelou, efektivně omezující vyzařování mimo požadovaný rozsah úhlů. Tím se podstatně zmenšuje nežádoucí zatížení okolí stadionu tzv. světelným smogem a zlepšují se parametry svítidla z hlediska omezení oslnění.

Svítidla jsou v krytí IP65. Použité silikonové těsnění zajišťuje velmi dobrou ochranu proti vnějším vlivům a tak snižuje i náklady na údržbu. Držáky z pozinkované oceli umožňují rychlou a účinnou aretaci svítidel po jejich nasměrování. Oba typy svítidel jsou konstruovány s ohledem na minimalizaci aerodynamického profilu a tím i zatížení nosného systému větrem. Těleso svítidla Challenger 3 je konstruováno tak, že je možné uchytit optický zaměřovač. Díky tomuto detailu lze svítidla zaměřit do bodů určených výpočtem s přesností na desetinu stupně. Možnost rychlého a přesného směrování měla velký význam i v souvislosti s „šibeničním“ termínem, který reálně nedovoloval zásadnější korekci nastavení na základě uskutečněného měření ještě před plánovaným utkáním.

Obr. 5.

Zvláštností celého řešení byl i požadavek na možnost změny polohy hlavní kamery v souvislosti s předpokládaným vybudováním čtvrté tribuny. Stožáry a rozváděče jsou proto dimenzovány tak, aby poskytovaly možnost přemístit část svítidel ze stožárů M1 a M2 na M3 a M4, tj. v novém směru snímání hlavní kamery.

V současnosti je čtvrtá tribuna již dokončena, ale stávající pozice kamery je zřejmě vyhovující, a proto se o úpravě osvětlovací soustavy v nejbližší době neuvažuje.

Závěr

Výsledky měření prokázaly hodnoty o něco vyšší, než byly stanoveny výpočtem, a to zvláště u hodnot měřených ve vertikální rovině. Rovněž celková rovnoměrnost osvětlení vypočtená z naměřených hodnot je větší než vypočtená.

Jako příklad uvádíme srovnání vypočtených a naměřených hodnot pro nejdůležitější hladinu 1 400 lx ve vertikální rovině. Celková oslnivost realizované osvětlovací soustavy se dotázaným osobám zdála subjektivně přijatelná, i ohlasy hráčů a funkcionářů klubu byly příznivé.

Tab. 1. Ukazatele osvětlení stadionu při jmenovité hladině vertikální osvětlenosti 1 400 lx

Ukazatel*) Označení Výpočet Měření
osvětlenost průměrná počáteční Epo 1 558 lx 1 669 lx
osvětlenost minimální počáteční Emino 1 044 lx 1 150 lx
osvětlenost maximální počáteční Emaxo 2 038 lx 2 260 lx
rovnoměrnost osvětlení u1 Emino/Emaxo 0,51 0,51
rovnoměrnost osvětlení u2 Emino/Epo 0,66 0,69
index oslnění GR 50
*) hodnoty osvětlenosti a rovnoměrnosti se vztahují k vertikálním rovinám