Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví šedesátku s novým vizuálem Ozubené kolo, modrá a červená barva, šipky a uprostřed písmena MSV - česká zkratka,…

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

Více aktualit

Osvětlení interiérů budovy GŘ společnosti Zentiva


Osvětlení interiérů budovy GŘ společnosti Zentiva

Ing. Jiří Pavelka, Etna s. r. o.

Dynamicky se rozvíjející moderní farmaceutická společnost Zentiva, a. s., se nachází v Dolních Měcholupech v Praze 10. Společnost je historicky spojena se slavnou rodinou Fragnerů. Do továrny v Dolních Měcholupech, postavené v roce 1930, byla přenesena výroba léčiv z Malé Strany, kde základy výroby léků položil v roce 1857 v lékárně U Černého orla magistr Benjamin Fragner. Jeho syn Dr. Karel Fragner výrobu na Malé Straně rozšířil a vnuk Dr. Ing. PhMr. Jiří Fragner společně se svým bratrem architektem Jaroslavem Fragnerem postavili továrnu na výrobu léčiv v Dolních Měcholupech. Firma Benjamin Fragner úspěšně vyvíjela a vyráběla léky od roku 1930 až do znárodnění v roce 1946. Měcholupský podnik byl dále znám pod názvem Léčiva. Společnost Zentiva, a. s., která byla založena v roce 2003, a integrovala společnosti Léčiva a Slovakofarma, patří mezi nejvýznamnější společnosti v ČR. Své působení rozšířila i na území střední a východní Evropy.

Obr. 1.

Obr. 1. Zentiva – pohled na budovu z vnitřního dvora od jihovýchodu
Obr. 2. Kancelář

V roce 2003 byly zahájeny projektové práce na rekonstrukci a dostavbě administrativní budovy. Stavbu projektovaly firmy Ranný architects a Spektra Praha. Nedílnou součástí rekonstrukce byl i návrh a realizace osvětlovacích soustav. Pro tuto činnost byla vybrána společnost Etna.

Kancelářské prostory

Administrativní budova má jedenáct podlaží. Značnou část stěn zabírají plochy s velkými okny, a proto jsou i kancelářské prostory dobře prosvětleny denním světlem.

Z podstaty věci byla těmto pracovištím i v projektu při návrhu umělého osvětlení věnována největší pozornost. V celé budově byly použity stropní kazetové, popř. sádrokartonové podhledy. Z toho vyplynul požadavek na konstrukci svítidel: aby vzhledově i světelnětechnicky stejné svítidlo bylo možné instalovat jak do kazetových stropů, do kterých se svítidla pokládají shora na nosné lišty podhledu, tak i do sádrokartonových podhledů, do kterých se svítidla montují zdola. Nejdůležitějším kritériem správného osvětlení pracovišť však byly světelnětechnické parametry svítidel. Požadavky na osvětlovací soustavu spočívaly v zajištění dostatečného, příjemného a měkkého osvětlení bez rušivých a ostrých kontrastů, podobně jako tomu bývá při difuzním denním osvětlení. Navrhovaná svítidla musela být hospodárná s vysokou účinností, ale dobře cloněná, s mezním jasem menším než 1 000 cd/m2, vhodná pro práci s monitory LCD. Obr. 2. Pro splnění uvedených požadavků byla vybrána svítidla Wide, výrobce iGuzzini, která se standardně vyrábějí s elektronickými předřadníky a zářivkami T16. Optická část svítidel je zhotovena jednak z odrazného bíle lakovaného hliníkového plechu, od kterého se část vyzářeného světelného toku rozptylně odráží, a jednak z vysoce leštěného zrcadlového mřížkového systému (dark-light), který světlo usměrňuje do potřebné „motýlovité“ křivky svítivosti a zabraňuje oslnění. Světelná účinnost těchto svítidel je vysoká, dosahuje 80 %.

Vstupní hala

Vstupní hala s recepcí je rovněž osvětlena svítidly Wide. Pro dosažení maximálního podílu difuzního světla však byla použita svítidla s rozptylnými perforovanými kryty namísto leštěného zrcadla. Tím byl podpořen především dojem denního světla v celé hloubce místnosti. Ačkoliv jsou severní a jižní stěna prosklené, hala je poměrně rozlehlá a směrem ke středu místnosti světlo rychle ubývá. Proto je i nad recepčním pultem několik stropních otvorů, které fungují jako světlovody denního světla. Aby v recepci byla zajištěna požadovaná intenzita umělého osvětlení, jsou mezi jednotlivými světlovody nainstalována kruhová svítidla s kompaktními zářivkami typu downlight. Recepční pult je vyroben z corianu a je prosvětlen svítidly s lineárními holými zářivkami.

Obr. 3.

Chodby

Chodby slouží nejen jako komunikační prostor, ale rovněž jako galerie. Proto jsou v chodbách, které jsou více reprezentativní, nainstalována plně směrovatelná podhledová svítidla s halogenovými žárovkami pro možnost variabilně osvětlit stěny s obrazy. Aby bylo na první pohled zřejmé, že nejde jen o běžnou chodbu, jsou do podlahy zapuštěna zářivková svítidla typu Linealuce. Záměrem bylo třpytivým světlem odraženým od lesklých povrchů stěn už při vstupu zdůraznit vysokou úroveň a prestiž firmy.

Kromě kompletního osvětlení vnitřních prostorů se společnost Etna podílela i na návrhu a realizaci venkovního osvětlení dvorních prostranství, slavnostního osvětlení severní fasády a vstupu do budovy.

Foto: fotoarchiv firmy Etna

Obr. 4.

Obr. 3. Vstupní hala s recepcí
Obr. 4. Chodba

Shrnutí:
Návrh a zhotovitel:
Ranný architects, s. r. o.
Ing. arch. Mojmír Ranný
Ing. akad. arch. Rudolf Netík
Generální projektant:
Spektra Praha, s. r. o.
Ing. Milan Šraml
Návrh osvětlení:
Etna, s. r. o., Ing. Jiří Pavelka
Dodavatel svítidel: Etna, s. r. o.
Instalovaný příkon vnitřního osvětlení: 97 kW Měrný příkon osvětlení kanceláře: 2,3 W/m2/100 lx

ETNA, s. r. o.
Mečislavova 2/307
140 00 Praha 4
tel.: 257 320 595, 257 320 597
fax: 257 310 604, 241 742 759
e-mail: etna@etna.cz
http://www.etna.cz