Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

3. ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace Tento veletrh poskytuje univerzitám, výzkumným organizacím a inovativním firmám, vědcům a…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Více aktualit

Osvětlení dětských pokojů


Osvětlení dětských pokojů

Jana Soldánová

Dětským pokojům a jejich osvětlení bychom měli věnovat značnou pozornost již od narození dítěte, protože právě nejbližší prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, má zásadní vliv na rozvoj jeho osobnosti. Správné osvětlení je jedním z nejdůležitějších faktorů, které chrání zdraví a zrak dítěte.

Obr. 1

Obr. 1.

Současný trh nabízí velmi širokou škálu svítidel s různými typy světelných zdrojů. Buďte však opatrní při výběru. Nedoporučuji nakupovat svítidla s tzv. dětskými motivy nebo příliš barevná. Nejsou ve většině případů vkusná, dětem se okoukají a brzy z nich „vyrostou„. Vždy nakupujte pouze schválená svítidla v odborných prodejnách. Každé svítidlo, které odpovídá příslušným technickým normám, musí mít alespoň značku podle obr. 1. Za případné neoprávněné použití značek potvrzujících shodu s normami hrozí dodavateli vysoké pokuty. Dodá-li osvětlení „na klíč„ odborná firma, ručí i za bezpečnost použitých svítidel.

Dětský pokoj by měl být situován v nejsvětlejší místnosti v bytě či domě. Zejména v prvních letech života, kdy je pokojíček hlavně hernou, je dostatek denního světla velmi důležitý. Dětské aktivity probíhají ve dne, většina her se odehrává v postýlce, ohrádce a později na podlaze.

Obr. 2 Obr. 3

Obr. 2.
Obr. 3.

Pro kojence a batolata je tedy důležité rovnoměrně osvětlit celou místnost. Kromě velkých oken, která opatřete stínicími systémy, postačí jedno centrální svítidlo s výkonným zdrojem. Malé noční svítidlo umístěné v bezpečné vzdálenosti od dosahu dítěte je v tomto věku důležité spíše pro maminku (obr. 2.).

Obr. 4
Obr. 5
Obr. 6

Obr. 4. Obr. 5. Obr. 6.

V předškolním a nižším školním věku, kdy se část dětských aktivit přesouvá k psacímu stolu, je třeba pořídit stolní svítidlo. V tomto věku by však mělo být svítidlo z bezpečnostních důvodů buď pevně spojeno se stolem, nebo připevněno na stěnu nad stolem. Mnoho typů svítidel má stavitelné rameno, které bezpečné upevnění a zároveň přesné osvětlení pracovní plochy stolku umožní. Jako světelný zdroj se nejlépe uplatní kompaktní nebo lineární zářivka. Nevhodné jsou halogenové žárovky, nejen z bezpečnostních důvodů, ale také pro svůj negativní vliv na lidský zrak (velké oslňující jasy). Stůl umístíme buď pod okno, nebo kolmo či šikmo k oknu – vlevo či vpravo podle toho, zda máme praváka nebo leváka (obr. 3).

Obr. 7.

Obr. 7

Asi bychom našli jen málo pokojů dnešních větších školáků a studentů bez počítače. Většinu informací děti a mládež hledají na internetu. Příprava do školy, komunikace s přáteli, poslech hudby nebo sledování filmů probíhají rovněž prostřednictvím počítače. S věkem dítěte také přibývá další počítačové příslušenství. Vzrůstají nároky na prostor na psacím stole a na celkovou ergonomii pracoviště. V nedávné minulosti při práci na starších typech monitorů bylo třeba světlo spíše utlumit. Většinou postačilo běžné stolní svítidlo. S nástupem monitorů LCD a plazmových monitorů s většími jasy je potřeba osvětlení mnohem větší. Podle platné evropské normy jsou nároky na světlo při práci na dnešních PC skoro dvojnásobné. Počítačové pracoviště s takovým monitorem má mít dostatečné celkové osvětlení. Stolní pracovní svítidlo potom poslouží k osvětlení knihy či sešitu na stole. Ve dne se opět velmi osvědčí žaluzie nebo rolety v oknech (obr. 4 až obr. 6).

Obr. 8.

Obr. 8

V pokojích dospívajících je třeba světelně zohlednit koníčky a zájmy, ale i studijní zaměření. Pracovní plocha studenta technického oboru nebo modeláře musí být osvětlena velmi kvalitně, nejlépe svítidlem upevněným na stěně s otočným nebo stavitelným ramenem. Vášnivý čtenář jistě ocení křeslo se stojanovým svítidlem a dospívající dívka zase svítidlo se zrcadlem k toaletnímu stolku (obr. 7 a obr. 8).

V dětských pokojích nezapomínejte na noční osvětlení. Malým dětem zpříjemní usínání a noční probuzení, rodičům usnadní orientaci při vstávání k plačícímu nebo žíznivému dítěti. Stačí malé svítidlo s žárovkou o minimálním příkonu (do 15 W) nebo orientační světlo do zásuvky, které svítí celou noc.

Foto: archiv autorky
Kresba: Eliška Soldánová