Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

3. ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace Tento veletrh poskytuje univerzitám, výzkumným organizacím a inovativním firmám, vědcům a…

Více aktualit

Ohlédnutí za Stavebními veletrhy Brno 2011

Termín 12. až 16. dubna tohoto roku patřil na výstavišti Brno opět Stavebním veletrhům. Ucelený komplex veletrhů, zahrnující všechny obory stavebnictví, technického zařízení budov a vše o bydlení (IBF – mezinárodní stavební veletrh, SHK – mezinárodní veletrh technických zařízení budov, Eden 3000 – celoroční přehlídka montovaných, kompletně vybavených rodinných domů, vzorkovna stavebních materiálů a poradenské středisko pro otázky bydlení a výstavby včetně finančního zajištění, Mobitex – mezinárodní veletrh nábytku a interiérového vybavení), byl letos doplněn o Urbis Invest – mezinárodní veletrh investičních a inovačních příležitostí, a Urbis Technologie – veletrh komunální technologie a služeb.

Nomenklatura elektro z oblasti elektroinstalací a osvětlovací techniky je již několik let součástí veletrhu SHK. S nabídkou svítidel se však návštěvníci mohli setkat spíš na veletrhu Mobitex. Nosnými tématy letošních Stavebních veletrhů byly pod společným souhrnným názvem Green Building (zelené stavebnictví) úspory energií spojené se stavbou a provozem budov.
V několika poradenských centrech, měli zájemci možnost své problémy a návrhy spojené se stavbou, rekonstrukcí, financováním nebo interiérem konzultovat s odborníky.

V rámci Stavebních veletrhů byly uděleny čtyři Zlaté medaile SHK 2011, čtyři Zlaté medaile IBF 2011 a jedno čestné uznání. Ocenění byli vyhlášeni první den při společenském večeru v pavilonu A.

Doprovodný program

Energeticky úsporná řešení byla prezentována jak ve stáncích jednotlivých vystavovatelů, tak během odborného doprovodného programu, který připravili odborné asociace a partneři veletrhu. Uskutečnila se řada zajímavých seminářů a konferencí. Za všechny jmenujme alespoň některé.

Mezi informačně nejpřínosnější patřila tisková konference České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), zabývající se aktuálními tématy, jako jsou vývojové trendy a očekávání českého stavebnictví, Otázky honorářů a ceny stavebních prací nebo program Zelená úsporám. Účastníci této konference se mj. mohli dozvědět, že v evropských právních předpisech je dokončována příprava náhrady směrnice o stavebních výrobcích za nařízení Evropské komise obdobného obsahu a že k šesti základním požadavkům na stavby přibude sedmý – udržitelná výstavba. Bude novelizována evropská směrnice o energetické náročnosti budov, popř. vydána směrnice nová. Podle této směrnice mají být po roce 2020 stavěny pouze domy s energetickou spotřebou blížící se nule. Státy mají na toto rozhodnutí reagovat změnami v legislativách. U nás se transpozice dotkne zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, a prováděcí vyhlášky č. 148/2007 Sb., o energetické náročnosti budov.

Další z akcí, odborná konference Výstavba, podpora a užívání energetický úsporných budov v ČR, byla věnována vývoji a stavu nové legislativy v oblasti nízkoenergetických a pasivních staveb. Hlavním tématem konference Energie v budovách a komplexech budov z cyklu konferencí Energie pro budoucnost byly obnovitelné zdroje energie pro budovy a komplexy budov. Možnostmi úspor energie v budovách a managementem spotřeby energie se zabývala konference Inteligentní budovy z pohledu stavitele. Jako poslední příklad jmenujme setkání českých a rakouských firem z oboru nízkoenergetických staveb, Energeticky efektivní stavby, v rámci něhož se zájemci mohli seznámit s konkrétními příklady realizací či rekonstrukcí, odlišnostmi pasivních domů oproti běžné výstavbě.

Pár statistických údajů na závěr. Letos se na komplexu Stavebních veletrhů Brno představilo 1 123 firem z dvaceti čtyř zemí světa na čisté výstavní ploše 48 793 m2. Branami prošlo 66 326 auditovaných návštěvníků z 37 zemí. Sedmnáctý ročník stavebních veletrhů Brno se bude konat 24. až 28. dubna 2012.

Ing. Jana Kotková

 

Obr. 1. Elektroinstalační přístroje ABB (SHK)

Obr. 2. Svítidla pro osvětlení saun (vlevo) v expozici distributora finských saun Harva (SHK)

Obr. 3. Expozice Schneider Electric (SHK)

Obr. 4. Koupelnový set AquaLight a svítidlo Twiddle z umělého kamene Avonite (design Marek Jurčiak) v expozici společnosti Cetecho (SHK)

Obr. 5. Zařízení pro fotovoltaiku Phoenix Solar (SHK)

Obr. 6. Inspirace pro dekorativní osvětlení koupelny (SHK)

Obr. 7. Svítidlo v obývacím pokoji (Mobitex)

Obr. 8. Světlo v kuchyni (Mobitex)

Obr. 9. Tisková konference ČKAIT (IBF) Ing. Jana Kotková

Obr. 10. Dekorativní svítidlo značky Zikron z nabídky českého výrobce svítidel, společnosti Mugendo Trading (Mobitex)

 

Foto: autorka