Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Festival světla BLIK BLIK opět rozsvítí Plzeň Třetí ročník plzeňského festivalu Blik Blik se chystá na pátek 17. a sobotu 18. března.…

Kurz osvětlovací techniky XXXIII – 1. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Ostrava, a VŠB – Technická…

Více aktualit

O svítidlech Kompar a jejich kvalitě

Karel Skřivánek, Kompar s. r. o.
 
KOMPAR s. r. o., dovozce a distributor světelných zdrojů BLV light, Orbitec a Radium, i letos rozšiřuje sortiment svých LED svítidel, a řadí se tudíž k jejich předním výrobcům na českém trhu. Díky všestrannosti své produkce nabízí mnoho svítidel nejen do interiéru, ale i pro venkovní použití nebo pro průmyslové prostředí.
 
Hlavním komponentem při výrobě svítidel stále zůstávají LED od firmy Cree. V současné době se nejvíce používají následující tři typy: XR-E, XP-G a MX6 s účinností 95 až 114 lm/W. Neméně důležitou součástkou je optika – i zde firma drží vysoký standard; používané čočky mají účinnost až 92 % a úhly vyzařování 8° až 75°. Další částí svítidla jsou proudové zdroje, které sice nesvítí, ale významně se podílejí na chodu celé soustavy. V dnešní době je trh doslova zahlcen různými proudovými zdroji a je poměrně složité najít ten správný. Proudové zdroje na síťové napětí používané ve svítidlech jsou tuzemské výroby, jejich účiník je vysoký a tvoří je pouze testované kvalitní součástky. U těchto zdrojů je možné doložit protokol o měření účiníku, což zdaleka ne každý výrobce standardně poskytuje.
 
Poslední a snad nejdůležitější komponentou zůstává chladič. Je známo, že i dioda LED s výbornými parametry bez patřičného odvodu tepla degraduje o několik tříd. Proto je při výrobě svítidel kladen důraz na rozměr a funkčnost chladiče – výrobce si je vědom, že vynaložené úsilí při návrhu chlazení se vrátí v kvalitním, bezporuchovém výrobku s dlouhou životností.
 

Svitidlo Orion 3× 3 W

 
Svítidlo Orion bylo speciálně vyvinuto k osvětlování zboží ve výlohách a výkladních skříních. Volitelné vlastnosti a příslušenství (teplota chromatičnosti, úhel vyzařování, montážní prvky, barva – elox, metalíza, RAL) dokážou splnit požadavky i nejnáročnějšího zákazníka a spotřeba pouhých 9 W zase vede k rychlé návratnosti investice.
 

Svítidlo NYX 1 až 3 W

 
Elegantní svítidlo zaobleného tvaru. Díky tuhému flexibilnímu krku tloušťky 8 mm, který je možné upravit podle požadavku zákazníka, několika možnostem uchycení a malým rozměrům je svítidlo přímo předurčeno k nasvětlování zboží ve vitrínách a výstavních skříňkách či jako svítidlo na čtení. Po úpravě se dodává v krytí IP65 a uplatní se i v průmyslu, kde se používá jako bodové osvětlení na obráběcích strojích.
 

Svítidlo CK 24 V

 
Letní novinkou je hranaté svítidlo kompaktních rozměrů 35 × 35 mm, které bylo vyrobeno podle požadavku designéra, pana Sedláčka z firmy EXX Brno. Dioda je šikmo vsazena v těle svítidla a osvětluje pouze spodní část prostoru. Základní povrchová úprava je přírodní nebo barevný elox.
 

Svítidlo Echo 28 W

 
Toto svítidlo sice nepatří mezi úplné novinky, ale rozhodně stojí za zmínku, a to díky zvýšení výkonu až na 2 500 lm při spotřebě 28 W. Svítidlo je více než hodnotnou náhradou zářivkových podhledových tzv. downlightů 2× 26 W a své uplatnění nachází při osvětlování obchodních pasáží, chodeb a kanceláří. U tohoto svítidla platí prodloužená záruka pět let na LED i proudový zdroj + doživotní záruka na celohliníkový korpus.
 

Výroba podle projektu

 
Velkou výhodou firmy Kompar je orientace na projektovou výrobu. Díky vybavení stroji a výrobní pružnosti dokáže vyrobit osvětlení podle požadavku zákazníka či projektanta, včetně montážních detailů a změření rozložení svítivosti daného svítidla.
 
KOMPAR s. r. o.
U Křižovatky 91, 280 02 Kolín
tel.: 321 715 915, 321 724 106
mobil: 603 894 055
 
Obr. 1. Nasvětlení vitríny se šperky svítidly NYX 1× 3 W s 8° optikou
Obr. 2. Svítidla Kompar
a) NYX 1 až 3 W kompaktní svítidlo vhodné k nasvětlení vitrín a výstavních skříní
b) LED světlomet Orion 3× 3 W včetně adaptéru do lišty a integrovaného proudového zdroje
c) Echo 28 W – podhledové svítidlo se světelným tokem 2 500 lm, vhodné k osvětlení obchodů chodeb a pasáží
d) CK 24 V – svítidlo s šikmo usazenou diodou, která osvětluje pouze spodní část prostoru