Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2018 vyšlo tiskem
15. 6. 2018. V elektronické verzi na webu 16. 7. 2018.

Příslušenství osvětlovacích soustav
Večer s Foxtrotem na Českém nebi

Veřejné osvětlení
Nadčasové svítidlo pro veřejné osvětlení – Streetlight 11
Ovládání veřejného osvětlení

Aktuality

ČEZ ESCO získala svou historicky největší zakázku v osvětlení ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO, dodá osvětlení pro 59 obchodů…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

For Arch 2018 – Jak dosáhnout chytrého a bezpečného domova Bezpečný domov je jedním z nejdůležitějších aspektů spokojeného života. Nestačí jen…

Více aktualit

Nový rozměr kvality osvětlení, designu a energetické účinnosti

Svítidla ELEEA a MILDES LICHT V společnosti Zumtobel
 

Svítidla ELEEA

 
V době, kdy se na celém světě hledají úspory a šetrný přístup k životnímu prostředí, stanovuje společnost Zumtobel nový rozměr pro kvalitu osvětlení. Svítidla Eleea jsou kancelářská svítidla nové generace, která se vyznačují mimořádnou hospodárností v kombinaci s vysokou flexibilitou osvětlení. Se světelnou účinností nad 90 % zavádí Eleea nové standardy v segmentu přímo-nepřímých svítidel. Současně je kombinací flexibilní funkčnosti a skvělého designu zdůrazněného osobitými, jednoduchými křivkami.
 
Eleea byla navržena ve spolupráci s architektonickým studiem Ingenhoven Architekten, přičemž cílem bylo zapůsobit vlastním, záměrně nenápadným, až strohým designem. Architekt Lutz Büsing ze zmíněného studia vysvětluje: „Jemně zaoblené vertikální hrany svítidla kontrastují s ostrými horizontálními liniemi; čistě bílý korpus chce doslova odhmotnit svítidlo a odstranit hranice mezi prostorem a technickými, funkčními částmi.“ Eleea má přísně lineární design s čistými barvami a stylem, který ladí s moderní architekturou. Jako přímočarý prvek se svítidlo Eleea začleňuje do prostoru díky jasnému vymezení barvy a řeči tvarů. I technické součásti jako držáky a spojovací prvky jsou v bílé barvě. Stropní baldachýn, vyvinutý výhradně pro svítidlo Eleea, je funkční detail důsledně vytvářené rodiny svítidel. Je vyjádřením stejného výrazu tvarů a kombinuje ji s vysokou funkčností.
 
Svítidlo Eleea spojuje velkou energetickou hospodárnost přímého svítidla s harmonickým rozložením jasu na stropech a zdech, typickým pro nepřímá svítidla. Díky velmi širokému rozložení svítivosti je rovnoměrnost osvětlení velká a je zajištěna dostatečná hladina vertikálního osvětlení pro navození příjemné atmosféry. Popisované svítidlo je pro své parametry 2 W/m²/100 lx moderní, současný systém přímo-nepřímého osvětlení.
 
Špičkové svítidlo Eleea LED – Hybrid otevírá možnosti pro design a osvětlení nejnáročnějších interiérů díky široké nabídce rozdílných světelných zdrojů, které mohou být zapínány nebo stmívány vzájemně nezávisle. Diody LED, jako nepřímá složka, osvětlují strop a stěny, zářivky jsou použity pro přímou složku světla.
 
U závěsných svítidel se vylepšený systém optiky skládá z horního a příčného reflektoru, chráněných patentem. Eleea tak jasně a rovnoměrně osvětluje strop již při minimální vzdálenosti svítidla pouze 15 cm. Vrchní, perforovaný reflektor propouští 25 % světla na strop.
 
Svítidlo Eleea je dodáváno v kompaktní jednotlivé nebo dvojité délce. Pro systém souvislých pásů jsou dostupné propojovací členy a elegantní rohové spojky. Závěsná i přisazená verze jsou k dispozici s mřížkou nebo optikou LRO (Luminance Reduction Optic).
 
Již téměř rok nabízí společnost Zumtobel pětiletou, prodlouženou záruku výrobce na kompletní sadu svých výrobků a také Eleea je dodávána s touto garancí. Tímto krokem Zumtobel zvýrazňuje své vedoucí postavení v oblasti inovace, designu a kvality. Jednostranné prodloužení záruky na pět let se vztahuje na kompletní osvětlovací systém od společnosti Zumtobel včetně předřadných nebo provozních komponent. Na LED zdroje osazené v těchto svítidlech se záruka rovněž vztahuje. Výjimkou jsou pouze opotřebitelné díly jako zářivky nebo baterie nouzových svítidel.
 
Většina svítidel Eleea nese označení eco+. Jde o nové označení produktů vysoké kvality, které vychází ze splnění kritérií hodnotících spotřebu energie, šetrnost k životnímu prostředí a kvalitu osvětlení. Značka eco+ je srovnávací označení výrobků, jímž je hodnocen celý systém použitých součástí spolu s kvalitou světla takto označeného svítidla. Společnost Zumtobel u svých produktů pro hodnocení eco+ používá kritéria o 20 % přísnější, než jsou obecně stanovené hodnoty.
 

MILDES LICHT V

 
Mildes Licht V (ML V) je aktuální, další vývojový stupeň úspěšného konceptu Mildes Licht a přesvědčí svými měkkými tvary a nejmodernější světlenou technikou. Řada svítidel ML V ještě vylepšuje známé produktové vlastnosti svítidel Mildes Licht, které výrazně rozšiřuje v oblasti hospodárnosti a efektivity. Díky účinnosti svítidla až 87 % je ML V téměř o 30 % efektivnější než předchozí model.
 
Před dvaceti lety společnost Zumtobel přišla s nápadem, který způsobil převratnou změnu v klasickém osvětlení kancelářských prostor a poskytl zcela novou kvalitu světelného řešení. Nová generace svítidel se zvýšeným výkonem je založena na kombinaci zdokonalené optiky, difuzoru a tepelného režimu. Střední část optiky, která je v nabídce s lineárními čočkami a s mikrolamelami, byla zcela změněna, přičemž cílem bylo maximální zvýšení propustnosti světla. Činitel odrazu vnitřní plochy je 98 % a opálové kryty světelných komor byly nahrazeny prizmatickými. Optimalizační program Cool Spot Optimizer umožňuje provozovat svítidlo při optimální teplotě, což zvyšuje výkon a prodlužuje dobu života zdrojů.
 
Zumtobel intenzivně hledal řešení pro zvýšení účinnosti a splnění vysokých požadavků na design. Mottem bylo Design pro účinnost a vítězem výběru je designer James Irvine, působící v Miláně. K práci přistoupil s množstvím poznatků z minulosti a úsilím dosáhnout kvalitativně ového svítidla. Pan James Irvine říká: „Použití velké skupiny svítidel může působit nepříjemně, když někdo vstoupí do místnosti, uvidí na stropě až stovky opakujících se identických produktů. Pro Mildes Licht V jsme potřebovali navrhnout styl, který je při opakování naopak osvěžující.“
 
Svítidla Mildes Licht V jsou výsledkem tří let výzkumu a zkoušek. V nabídce jsou verze s klasickými zdroji nebo verze s LED se stabilním bílým světlem 3 000 nebo 4 000 K při Ra > 80. Základní rozměr je 600 × 600 mm a lineární svítidla jsou k dispozici v délce 1 200 mm nebo 1 500 mm.
 
Technika LED se stabilním bílým světlem zajišťuje perfektní kvalitu světla na pracovišti. Díky užitečnému měrnému výkonu přesahujícímu 60 lm/W je Mildes Licht V LED až o 30 % účinnějším než konvenční verze předchozí generace. Pasivní chlazení zaručuje dostatečný odvod tepla a dlouhý život LED při stabilní kvalitě světla.
 
Samozřejmostí je prodloužená pětiletá záruka výrobce Zumtobel i na svítidla řady Mildes Licht V. Navíc většina svítidel ML V nese jako vysoce energeticky úsporný produkt oznčení eco+.
 
Ing. Pavel Šobra,
Zumtobel Lighting s. r. o.,
 
 
Obr. 1. Eleea je efektivní svítidlo se skvělou kvalitou osvětlení, elegantního designu a vysokého standardu účinnosti
Obr. 2. Eleea spojka 90° – elegantní řešení rohového napojení; široká nabídka různých kontinuálních světelných systémů je rovněž k dispozici
Obr. 3. Přesné zavěšení zajišťuje stabilitu systému svítidel Eleea
Obr. 4. Velmi kvalitní mřížka svítidel Eleea s patentovanou technikou přímo-nepřímého rozložení světla v poměru 75 : 25 zajišťuje mimořádnou účinnost a nejvyšší kvalitu světla
Obr. 5. Svítidlo Mildes Licht V je nejmodernější produkt konceptu Mildes Licht
Obr. 6. Nová generace svítidel Mildes Licht představuje bezkonkurenční účinnost v působivém designu; spíše měkké křivky podle návrhu designéra Jamese Irvina jsou zkombinovány s dokonalou světelnou technikou
Obr. 7. Světelná účinnost svítidla Mildes Licht byla zvýšena na 95 %, což odpovídá užitečnému měrnému výkonu 69 lm/W; svítidla jsou k dispozici v provedení LED nebo se zářivkami (na obrázku je otevřené LED svítidlo)