časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Novinka v osvětlení – liniový systém SCALI

Michael Jansa, Jiří Kubín | THOME Lighting s.r.o. | www.thomelighting.com

V roce 2021 jsme ve společnosti THOME Lighting s.r.o. měli možnost být součástí několika velmi zajímavých projektů, které stojí za připomenutí. Jako každý výrobce jsme i my byli ovlivněni situací spojenou s covidem-19 a naši novou open space kancelář jsme museli vyměnit za obývací pokoje a pracovny. Díky velmi dobré technické připravenosti jsme se na náhlou situaci rychle adaptovali a mohli se věnovat rozjetým projektům naplno i z pohodlí domova. Složitější situace nastala trochu později s termínem dodání komponent. Pro nás jako pro výrobce LED osvětlení na míru je velmi těžké predikovat potřebnost komponent na několik měsíců dopředu. Nakonec jsme se ale i s touto výzvou poprali a v současnosti se snažíme udržovat kritické komponenty na takových skladových zásobách, abychom zachovali termíny dodání na standardní úrovni. Nyní se ale pojďme podívat na realizované projekty a naši novinku v sortimentu, svítidlo SCALI.

Nasvětlení vstupu do podchodu na hlavním nádraží Praha liniovým systémem SCALI

THOME - Nasvětlení vstupu do podchodu na hlavním nádraží Praha liniovým systémem SCALI
Obr. 1. Nasvětlení vstupu do podchodu na hlavním nádraží Praha liniovým systémem SCALI

Svítidlo SCALI

SCALI je designové svítidlo vyvinuté speciálně k osvětlení podchodů, železničních nástupišť nebo zastřešených prostor ve venkovním prostředí. Své uplatnění ale najde také v interiéru, díky své mechanické odolnosti IK10 především v detenčních zařízeních. K elektrické části svítidla se lze dostat pouze s použitím bezpečnostního bitu a speciálního nástroje, pomocí kterého lze demontovat optický kryt. Toto svítidlo se pro svou variabilitu použití ve spojení s krytím IP54 a mechanickou odolností IK10 stalo velmi rychle významným artiklem v sortimentu společnosti. Vyrábět je lze v délkách 0,5 až 3,5 m, rovněž je možné vytvářet souvislé linie bez přerušení a vést průběžnou kabeláž uvnitř svítidla.

Základní možnosti montáže svítidla SCALI
Obr. 2. Základní možnosti montáže svítidla SCALI

Modernizace nástupiště ŽST

Radotín První významnou akcí byla modernizace nástupiště ŽST Radotín. Společně s projektanty a architekty z EGOE Plus jsme navrhli lineární systém osvětlení nástupiště se svítidlem SCALI. Díky opálovému difuzoru z polykarbonátu v kombinaci s teplotou chromatičnosti 3000 K je celkový vzhled nástupiště moderní. Nejdelší svítidlo o délce 3,5 m má příkon pouze 19 W a světelný tok 2000 lm. Díky tomu působí celý lineární systém osvětlení příjemně a neoslňuje cestující ani strojvedoucí.

Podchod Praha hlavní nádraží – Žižkov

Dále jsme měli možnost spolupracovat na projektu prodloužení podchodu z pražského hlavního nádraží na Žižkov. Dříve si lidé krátili cestu na frekventované nádraží přecházením přes koleje, což bylo velmi nebezpečné. Studenti z nedaleké VŠE spočítali, že za jednu pracovní směnu si cestu přes koleje zkrátilo asi 1200 lidí. Nyní mohou cestující, studenti nebo obyvatelé Žižkova a Vinohrad využít plně bezbariérový podchod a na cestu jim budou opět svítit svítidla SCALI od společnosti THOME Lighting, s.r.o.

Podchod Praha – Zahradní Město

Dalším zajímavým projektem, který jsme mohli zaregistrovat i v médiích, bylo otevření vlakového nádraží Zahradní Město. V tomto projektu jsme opět vypracovali návrh a dodali svítila SCALI pro osvětlení podchodu. Svítidla jsou zde podle návrhu architektů poskládána do nepravidelných linií.

Osvětlení celého nástupiště železniční stanice Radotín liniovým systémem SCALI
Obr. 3. Osvětlení celého nástupiště železniční stanice Radotín liniovým systémem SCALI

Osvětlení podchodu Praha-Žižkov
Obr. 4. Osvětlení podchodu Praha-Žižkov

Systém SCALI v nepravidelných liniích v podchodu Zahradní Město
Obr. 5. Systém SCALI v nepravidelných liniích v podchodu Zahradní Město

Svítidla SCALI z pohledu projektanta elektro

Položili jsme několik otázek týkajících se výběru a použití liniových svítidel SCALI pro zmíněné realizace, na které odpověděl pan Jasoň Svoboda – elektroprojektant ze společnosti SUDOP PRAHA, a. s.

Jaký byl podnět k myšlence liniových svítidel pro SŽ?
Liniová svítidla byla ohledně veřejných prostor těžký úkol a velká výzva. V civilní sféře jsou liniová svítidla již standardem a právě odtud pocházela první myšlenka přenést designové prvky liniových svítidel do veřejných prostor železničních stanic a zastávek.

Co vás vedlo k  oslovení společnosti THOME Lighting a jak se vám spolupracovalo na projektu?
Na začátku bylo osloveno několik výrobců a dodavatelů, kteří mají již schválená svítidla pro užití na železniční dopravní cestě. Kromě technických, normativních a designových požadavků ze strany projektantů Sudop Praha byla předána důležitá komunikace se správcem a tímto směrem se ubíral vývoj svítidla s výrobci a jejich možnostmi. Tento vývoj, který trval více než rok, těžil informace z praxe, která je stejně důležitá jako technická část a vychází od koncových správců pro samotnou údržbu svítidel. Finální provedení svítidla se odrazí ve spolehlivém provozu a jednoduché údržbě v průběhu celého jeho života. Společnost THOME Lighting po celou dobu jednání ohledně návrhu svítidla byla konstruktivní a posouvala s námi návrhy do reálného provedení svítidla s názvem SCALI, až do zdárného uvedení v rámci zkušebního provozu.

Jak hodnotíte výsledek?
Svítidlo SCALI dosáhlo požadovaného řešení a je v tuto chvíli schopné uspokojit požadavky architektů v návrhu liniového osvětlení do veřejně přístupných ploch železničních stanic a zastávek. Je nutné pochválit vývojářský tým THOME Lighting, který funguje v rámci realizace staveb na jedničku a v případě dotazů realizačních firem dodává vždy montážní návod „ušitý na míru“ různým konstrukcím, do kterých se svítidlo instaluje.

Vidíte i nadále potenciál v liniových svítidlech?
Ano, liniová svítidla mají své místo a určitě jsou i budoucím trendem v osvětlování.

Děkujeme za rozhovor.


THOME Lighting s.r.o.
, Prácheň 246, 471 14 Kamenický Šenov
info@thomelighting.comwww.thomelighting.com


O společnosti THOME Lighting s.r.o. 
Společnost THOME Lighting s.r.o. je český výrobce LED svítidel pro průmysl a veřejné osvětlení s více než 25letou tradicí. Zabývá se návrhem, vývojem, výrobou a prodejem LED svítidel. Výrobní podnik se nachází v Kamenickém Šenově, kde již déle než 25 let vyrábí svítidla s důrazem na kvalitu, efektivitu a šetrnost k životnímu prostředí. Spojení její technologie s komponentami předních světových značek, jako je CREE, Samsung, Osram nebo Helvar, zaručuje dlouhodobou životnost, maximální efektivnost a cenovou dostupnost vyrobených produktů. Na důkaz kvality výrobků společnost disponuje třemi certifikáty: ISO 9001, ISO 14001 a ISO 45001.