časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Nové WiFi produkty Greenlux

Aleš Blahuta | Greenlux s.r.o. | www.greenlux.cz

Při každodenním používání techniky se lidé stále více spoléhají na chytrá zařízení. Proto je třeba si připustit, že mozkové závity trénují stále méně. Doba je ale taková a i tam, kde před lety stačilo mít k pochopení problematiky základní znalosti, se v současné době bez pomoci odborníka z oboru často dostávají do úzkých. Vše tedy směřuje k tomu, že zařízení mají být šikovná, s množstvím funkcí a přitom jejich ovládání má být pro uživatele jednoduché, intuitivní a snadno pochopitelné.

Právě takový sortiment chytrých zařízení nyní uvádí na trh společnost Greenlux s. r. o. K používání těchto zařízení uživateli postačí chytrý telefon nebo tablet a síť WiFi. Jde o chytrá zařízení, která se po instalaci aplikace TUYA do telefonu či tabletu s operačním systémem Android nebo iOS začlení do sítě WiFi. Prostřednictvím této bezplatné aplikace je možné přímo na místě, ale i na dálku spravovat zmíněná zařízení a získávat požadované výstupy. Při používání hlasových asistentů je možné uvedená zařízení přidat do skupiny spolu s ostatními produkty a následně pohodlně ovládat zařízení hlasovými příkazy. Například lze kromě spínání chytré LED „žárovky“ ovládat její jas a teplotu chromatičnosti světla, tedy vybrat si podle nálady a příležitosti, v jaké barvě bude svítit. LED „žárovku“ je možné přidat do skupiny LED světelných zdrojů ve svítidle či v místnosti a jejich další nastavení umožňuje zautomatizovat osvětlení podle daného požadavku. Může reagovat na změnu teploty v určeném místě nebo v závislosti na poloze člověka atd. Aplikace dokonce umí propojit reakce LED „žárovky“ podle hudby. S dalším zařízením z nabídky, chytrým spínačem, kterým se v instalaci nahradí obyčejný vypínač, lze spínat svítidla dálkově, nastavovat časovač či odpočet času. Obdobné funkce poskytnou i chytré zásuvky, jejichž prostřednictvím je možné zapojit též libovolný spotřebič. V jednonásobné zásuvce je navíc také funkce monitoru spotřeby, takže lze snadno získat přehled o nákladech na provoz spotřebiče. Pro uživatele, který se potřebuje přesvědčit, jak zařízení na dálku plní požadované úkony, jsou v nabídce chytré kamery. S kamerou bude mít dohled nad monitorovaným prostorem v jejím okolí. Interiérové kamery jsou vybaveny funkcí automatické detekce – jestliže kamera zaregistruje pohyb, pootočí se a snímá pohybující se osobu. Kamerou je možné podle požadavku otáčet také na dálku a zaměřit ji na potřebný objekt. Pro přenos zvuku je kamera vybavena mikrofonem a reproduktorem. Dokonalý přehled o tom, co se děje po setmění, zajistí infračervené světlo s velkým dosahem. Varianta kamery pro venkovní použití nabízí i LED přisvětlení pohybujícího se objektu. Díky všestrannému vybavení lze kamery využít jako tzv. dětské chůvičky. Záznam je pak možné uložit na kartu SD nebo na cloud.

V brzké době se sortiment rozroste o další chytrá zařízení. Aktuální nabídku a podrobnosti o těchto zařízeních mohou zájemci najít zde: wifi.greenlux.cz