Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Nové elektroinstalační přístroje ABB – design future® linear

PhDr. Pavel Kaděra, ABB s.r.o., Elektro-Praga
 
Skupina designových řad ABB na českém trhu je velmi široká. V roce 2007 zahrnovala jedenáct členů – designů, které pokrývaly všechny cenové tržní segmenty a umožňovaly zákazníkům volit ze široké nabídky. Jsou zde zastoupeny tvary nadčasové, oblé i hranaté v nejrůznějších barevných a materiálových variantách, které si dlouhodobě udržují zájem a pozornost architektů, projektantů a zákazníků a uplatňují se ve všech typech staveb, rodinnými domky počínaje a administrativními budovami konče.
 
V poslední době se zejména v moderních budovách a interiérech s navrženými geometrickými prostory s rovnoběžnými a kolmými liniemi silněji projevil zájem o jednoznačné a zřetelné tvary, a to nejen staveb, ale i nábytku a ostatních doplňků obytných i veřejných interiérů. Mezi ně patří i elektroinstalační přístroje. Přetrvávající, popř. rostoucí je i obliba materiálů jako ušlechtilý kov, metalické barvy, sklo atd.
 
V souladu s těmito trendy v architektuře interiérů a pro ještě širší nabídku zákazníkům byla na rok 2008 rozšířena skupina designů ABB o liniově jednoduchý až prostě hranatý tvar future® linear.
 
Z hlediska výroby krytů jsou použity tři druhy technologie, a to plastové výlisky, nástřik plastu metalickou barvou (podobně jako u metalických barev v řadě Time®) a opláštění plastu ušlechtilou ocelí.
 
Velký vliv na design mají vždy rámečky. V případě future® linear jsou klasického čtvercového tvaru s ostrými hranami, přičemž rozměry rámečku jsou 81 × 81 mm v jedno- až pětinásobné variantě a jsou shodné pro vodorovnou i svislou montáž. Z tvaru rámečků je zřejmé, že jde o design dobře využitelný nejen pro moderní interiéry, ale i k instalaci do klasických podparapetních kanálů apod.
 
Významný vliv na zvolení právě řady future® linear jistě bude mít možnost vybrat si ze šesti barevných, popř. materiálových provedení (obr. 1).
 
Studio bílá – o popularitě věčné bílé barvy není třeba profesionály přesvědčovat. Podobné je to s odstínem slonová kost v bytech. Světle šedá a antracitová jsou velmi vhodné k instalaci do moderních kancelářských interiérů. O oblibě metalických barev v posledních třech letech, zejména hliníkově stříbrné, netřeba se dlouze rozepisovat.
 
Zcela specifické je ovšem provedení v ušlechtilé oceli, kdy je povrch tohoto materiálu upravován náročným technologickým procesem s konečným efektem nezanechávání otisku prstů, což je jinak jeden z hlavních problémů moderního „nerez“ provedení.
 
Design future® linear rozšiřuje nabídku počtu designů ABB již na dvanáct, a tato nabídka se tak stává ještě přizpůsobivější přáním českých zákazníků. Jde o design s maximální vybaveností – mechanickými přístroji i elektronikou; to přispívá ke komfortu uživatele, k maximálnímu využívání staveb i k úsporám energie. Jde zejména o přístroje popsané v dalších odstavcích.
 

Řízení jasu svítidel

Stejně jako u ostatních řad ABB, i přístroje v designu future® linear umožňují stmívání všech druhů zátěže s výjimkou úsporných žárovek či zářivek, a to až do zátěže 1 000 W. Úroveň jasu se nastavuje buď otočným (obr. 2), nebo krátkocestným ovládáním. Speciálním přístrojem je univerzální stmívač, který rozpozná druh zátěže, tj. zda jde o žárovky, či halogenové žárovky s konvenčním nebo elektronickým transformátorem, a je možné jej použít i pro stmívání infračerveným signálem. Stmívat lze i zářivková svítidla, podmínkou však je jejich vybavení stmívatelným elektronickým předřadníkem s ovládacím napětím 0/1 až 10 V DC. Ovladače jsou doplněny doutnavkou pro orientační podsvícení. Funkci krátkocestných stmívačů lze, v případě potřeby ovládat jas z více míst, plnohodnotně nahradit klasickými zapínacími tlačítky.
 

Automatické spínače

Ke kompletnímu vybavení přístrojů tohoto designu se také řadí tzv. automatické spínače pracující na principu pasivního přijímání infračerveného záření v důsledku tepelné změny při pohybu osob v oblasti sledované snímačem. Při volbě přístroje pro silové ovládání svítidel je rovněž nutné přihlédnout k druhu zátěže, tj. zda jde o žárovky, halogenové žárovky (s vinutým nebo elektronickým transformátorem), nebo zářivková svítidla. Součástí krytu snímače (obr. 3) je posuvný spínač pro trvalé zapnutí nebo vypnutí výstupu.
 
Obdobně jako u stmívačů, je i zde možné spínat svítidla při zaznamenání pohybu z dalších míst osazením přístrojů podružného ovládání pod snímače. Tyto prvky pouze předají impulz řídicímu přístroji (master), který ovládá silový výstup ke spotřebiči. Toto řešení je velmi efektivní a navíc levnější.
 

Ovládání žaluziových systémů

Nejširší skupina ovladačů je i v designové řadě future® linear zapotřebí ke kompletaci s mechanickými a elektronickými přístroji pro ovládání chodu lamelových či zastiňovacích žaluzií, markýz apod. Mechanické přístroje se osazují kolébkovým nebo otočným ovladačem. Elektronické spínače žaluziových pohonů Busch-Jalousiecontrol II mají kryt krátkocestného ovládání obdobný jako u stmívačů. Přístroj Busch-Timer III umožňuje programovatelné nastavení povelových hodnot v průběhu dne, popř. dnů v týdnu v závislosti na informaci o změnách vnějšího prostředí od připojených snímačů. Propojením více elektronických žaluziových spínačů lze řešit i složitější úlohu: skupinově ovládat mnoho desítek žaluzií při dodržení designu zásuvek a spínačů.
 

Dálkové ovládání

Mnohé z elektronických přístrojů uvedených skupin lze použít i v systému infračerveného dálkového ovládání, jsou-li použity kryty s přijímačem IČ signálu (obr. 4). Ruční vysílač je vybaven deseti adresami, přičemž je možné do jeho paměti uložit dvě scény.
 
Nabídku vyráběných prvků doplňují kryty datových a komunikačních zásuvek (obr. 5), ale i systém rozvodu zvuku AudioWorld, a další ovládací prvky inteligentní instalace ABB i-bus® KNX/EIB pro komerční prostory i luxusní byty.
 
ABB s.r.o., Elektro-Praga
Resslova 3
466 02 Jablonec nad Nisou
tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
 
Obr. 1. Barevné (resp. materiálové) provedení přístrojů future® linear a) antracitová, b) hliníková stříbrná, c) slonová kost, d) světle šedá, e) ušlechtilá ocel f) studio bílá
Obr. 2. Otočný stmívač – barva studio bílá
Obr. 3. Snímač pohybu – provedení hliníková stříbrná
Obr. 4. a) Stmívač (žaluziový spínač) s infračerveným přijímačem, b) trojpólový spínač – provedení ušlechtilá ocel
Obr. 5. Reproduktorová zásuvka, televizní zásuvka, síťová zásuvka – provedení ušlechtilá ocel