Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

3. ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace Tento veletrh poskytuje univerzitám, výzkumným organizacím a inovativním firmám, vědcům a…

Více aktualit

Nová generace svítidel s luminiscenčními diodami

číslo 4/2002

Nová generace svítidel s luminiscenčními diodami

Ing. David Drozd, Artechnic-Schréder, a.s.

Dnes je možné považovat za současný trend ve světelné technice vývoj svítidel s luminiscenčními diodami (LED). S tím, jak se zvyšuje především světelný výkon LED, roste počet svítidel vybavených těmito zdroji světla a začínají se pomalu objevovat i aplikace s těmito svítidly. Rozvíjejí se pokusy s osvětlováním menších objektů ve venkovních prostorech.

Obr. 1.

Skupina Schréder vyvinula řadu zápustných svítidel kruhového a lineárního tvaru, které poprvé představila na veletrhu light&building 2002 ve Frankfurtu nad Mohanem. Řada kruhových svítidel vznikla miniaturizací a změnou konstrukce úspěšného zemního svítidla Terra. Lineární model byl vytvořen nezávisle na kruhových verzích.

Nová řada zápustných svítidel vyniká variabilitou a různými možnostmi provedení vrchních krytů. Svítidla je možné dodat s ozdobnými kruhovými nebo čtvercovými vrchními kryty z korozivzdorné oceli nebo z hliníku, na zakázku je možné zhotovit libovolný model vrchního krytu.

Zápustná svítidla řady Noctis jsou určena pro aplikace ve vnitřních i ve venkovních prostorech. Svítidlo může být zapuštěno do země, stěn nebo stropu. Použití řady svítidel Noctis je velmi široké. Tato svítidla jsou velmi vhodná pro účely dopravního značení, např. pro zvýraznění přechodů pro chodce, středové čáry nebo krajnic.

Obr. 2. Obr. 3. Obr. 4.

Dále je možné je použít pro zvýraznění kontur objektů, např. kašen, nebo pro animace veřejných prostorů, což může spočívat ve vytvoření různých barevných obrazců na náměstích, obchodně-společenských centrech a na dalších místech. Tento způsob světelných efektů je velmi působivý.

Provedení optického krytu závisí na daném typu aplikace. V závislosti na modelu je řada svítidel Noctis k dispozici se skleněným krytem, a to rovným nebo vypouklým, čirým, pískovaným nebo matným, s kupolí, gravírovaným piktogramem, dichroickým filtrem apod.

Obr. 5.

Lineární model se vyrábí pouze s rovným sklem, u kterého je možné si zvolit různé povrchové úpravy.

Optickým krytem zápustného diodového svítidla Noctis Mini může být matné rovné sklo (obr. 1), čiré rovné sklo (obr. 2) nebo matná skleněná kupole (obr. 2), popř. matné vypouklé sklo.

Typ Noctis Midi je dodáván s čirým rovným sklem (obr. 3) a matným rovným sklem (obr. 1), matným rovným sklem s průhledným kruhem ve středu a matným vypouklým sklem (obr. 3).

Obr. 6.

Varianta Maxi svítidla Noctis nabízí vedle rovného čirého skla (obr. 4), matného skla (obr.1) a matného skla s průhledným kruhem ve středu možnost vytvořit téměř libovolný gravírovaný piktogram (obr. 4), dále je možné vybavit toto svítidlo kupolí z korozivzdorné oceli s postranními průhledy (obr. 10).

Lineární zápustné svítidlo Linea je nabízeno s rovným čirým nebo matným sklem (obr. 5), popř. se skly s různými povrchovými úpravami.

Použití LED jako zdroje světla dává řadě svítidel Noctis neobyčejné možnosti. Zmíněné zdroje vynikají vlastnostmi, mezi které patří velmi dlouhý život zdroje v porovnání s klasickými zdroji, dále relativně velký výkon, jenž se bude nadále zvyšovat, malá spotřeba elektrické energie, téměř neomezené možnosti vytváření speciálních aplikací a zejména velký výběr barev. K dalším výborným vlastnostem LED patří možnost libovolně je řídit. Proto vyvinula firma Schréder vlastní program umožňující naprogramování obrovského množství efektů. Tento program, nazývaný Rainbow LED Driver, využívá k řízení protokol DALI, který je široce kompatibilní.

Obr. 7.

Barva světla je u svítidel Noctis omezena pouze možnostmi danými LED. V základní verzi jsou zápustná svítidla dodávána s LED červené, bílé, modré, zelené nebo žluté barvy (obr. 7). Další barvy nebo téměř libovolné barevné kombinace je možné sestavit podle přání zákazníka. Použitím různých barev světla lze vytvořit nezapomenutelné architektonické kreace, které vtisknou danému místu osobitý vzhled.

Příklad použití různých barev světla LED je možné vidět na obr. 7. Zde jsou použity optické kryty s vnější kruhovou maskou.

Variabilita zápustných svítidel řady Noctis je skutečně velmi široká. U modelů Midi, Maxi a Linea je možné použít gravírování povrchu pro vytvoření libovolných symbolů, nápisů, log a dalších obrazců (obr. 8). Další efekty lze získat použitím ozdobných vnějších krytů svítidel, příkladem může být kryt na obr. 9.

Obr. 8.

Zápustná svítidla řady Noctis byla konstruována tak, aby co nejvíce využila výhody LED a elektrického zařízení spočívající v dlouhé životnosti. Během provozu není zapotřebí vykonávat jakékoliv obslužné operace, zejména údržbu. Řadu svítidel Noctis je možné zařadit mezi svítidla nevyžadující žádnou údržbu.

Konstrukce svítidla je velmi jednoduchá. Kruhová verze zápustných svítidel je tvořena zápustným modulem a tubusem. Do otvoru vyhloubeného v zemi, ve zdi nebo stropu se vkládá tubus vyrobený z kompozitního materiálu nepodléhajícího korozi, který vytvoří lože pro zápustný modul.

Zápustný modul je absolutně těsný, o čemž vypovídá i jeho krytí IP67 proti vniku prachu a vody. Modul a určité komponenty elektrické části svítidla jsou také vyrobeny z kompozitního materiálu odolávajícího korozi a dalším nepříznivým vlivům vnějšího prostředí.

Obr. 9.

Pro velmi jednoduchou obsluhu je možné zápustný modul připojit buď klasicky kabelem přivedeným do tubusu, nebo přes konektor. V tomto případě je přívodní kabel zapojen do připojovací krabice v tubusu, ze které je vyveden přívod pro konektor.

Po ukončení života některé z komponent v modulu je tento modul vyjmut a nahrazen novým, který je vložen do tubusu na původním místě. Napájecí napětí svítidel je u typu Midi, Maxi a Linea 24 V nebo 230 V, u typu Mini je to pouze 24 V.

Obr. 10.

Konstrukce lineární verze zápustného svítidla je poněkud odlišná od konstrukce kruhové verze. V tomto případě je zápustný modul možné připevnit přímo na povrch (obr. 9) nebo zapustit v hranolovitém tělese (obr. 6).

Lineární verze svítidla je dodávána ve standardních délkách 400, 800, 1 200, 1 600 a 2 000 mm.

Řada zápustných svítidel Noctis patří mezi svítidla s největší variabilitou a nejširší oblastí použití. První aplikace těchto svítidel v ČR se připravují pro příští rok.

Artechnic – Schréder a. s.
Prvního pluku 12a
186 00 Praha 8
tel.: +420 222 314 997
fax: +420 222 314 794
mobil. tel.: +420 603 164 603
info@artechnic-schreder.cz
http://www.schreder.com
Member of Schréder Group G.I.E.