Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2017 vyšlo tiskem
18. 9. 2017. V elektronické verzi na webu bude 18. 9. 2017.

Svítidla a světelné přístroje
MAYBE STYLE představuje LED designová svítidla německého výrobce Lightnet
TREVOS – nová svítidla pro průmysl i kanceláře
Kolik typů LED panelů vyrábí MODUS?
Inteligentní LED svítidlo RENO PROFI

Osvětlení interiérů
Světlo v bytovém interiéru – otázky a odpovědi

Aktuality

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

V českých zemích se svítí již 170 let 15. září 1847, tedy přesně před 170 lety se pražské ulice poprvé ozářily plameny z více…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Nejvyšší dřevěná stavba na světě zahájí konferenci Požární bezpečnost staveb 2017 Přípravy 2. ročníku konference odborného portálu TZB-info Požární bezpečnost staveb 2017,…

Více aktualit

Několik nových svítidel firmy Schréder

číslo 4/2005

Několik nových svítidel firmy Schréder

Ing. Jiří Černý, Artechnic – Schréder, a. s.

Belgická firma Schréder se vývojem a výrobou osvětlovací techniky zabývá téměř 90 let. Třicet šest sesterských poboček z celého světa dodává na trh důmyslné osvětlovací systémy nejvyšší technické a estetické úrovně. Atypický design, vytvořený v předních návrhářských ateliérech, splňuje i ty nejnáročnější požadavky architektů i uživatelů. Samozřejmostí u všech vyráběných svítidel jsou vynikající světelnětechnické parametry a dlouhá životnost. Ta je dána výběrem kvalitních materiálů a důmyslnou konstrukcí svítidel, zohledňující snadnou údržbu svítidla, odolnost proti různým vlivům, včetně vandalismu.

Obr. 1; Obr. 2; Obr. 6

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 6.

V tomto článku bude představeno několik nových dekorativních svítidel v nižší cenové úrovni (např. svítidlo Jasper), ale i luxusní typy (Francesca).

Obr. 1.

Obr. 3

V České republice svítidla Schréder dodává firmy Artechnic – Schréder.

Jasper

Návrháři firmy Schréder zkonstruovali nové svítidlo Jasper (obr. 1 a obr. 2) ladného tvaru, které spolu se sloupem tvoří jeden celek. Cenově dostupné svítidlo má vynikající všechny světelnětechnické parametry, včetně systému Sealsafe® (tj. zaručené dlouhodobé krytí optického bloku IP66), předřadníkové části a nastavitelných parametrů (symetrická či asymetrická charakteristika svítivosti).

Svítidlo je určeno pro veřejné osvětlování komunikací v obytných a pěších zónách, promenád, menších parkovišť apod. Nabídka těchto svítidel zahrnuje provedení pro různé světelné zdroje, např. vysokotlaké sodíkové výbojky 50 a 70 W, halogenidové výbojky 35 či 70 W nebo kompaktní zářivky 36 W.

Obr. 4; Obr. 5; Obr. 7

Obr. 4. Obr. 5. Obr. 7.

Francesca

Novým svítidlem vyšší kategorie prestižních výrobků je FRANCESCA (obr. 3 až obr. 5). Autorem designu je světově známé studio Pininfarina, které pro firmu Schréder navrhlo neotřelý typ svítidla vhodného pro všechny architektonické projekty. Svítidlo se dodává i se sloupem; výška je 4, 5 nebo 6 m, popř. lze objednat variantu, již je možné instalovat na zeď. Příkon výbojky může být do 150 W (s halogenidovou výbojkou s keramickým hořákem) nebo 70 W (vysokotlaká sodíková výbojka s čirou baňkou), krytí optické části je IP66 (patentované provedení Sealsafe®). Předřadníková část je umístěna v patě sloupu. Optiku vlastního svítidla tvoří reflektor MicroReflector (6), který svými fotometrickými vlastnostmi umožňuje konstruovat malá, avšak kvalitní svítidla a poskytuje tak návrhářům větší možnost uplatnit jejich kreativitu.

Obr. 8; Obr. 10; Obr. 11

Obr. 8. Obr. 10. Obr. 11.

Abahjur

Navodit atmosféru domova i na ulici má svítidlo Abahjur (obr. 7 až obr. 10). Svým tvarem připomíná klasické stojanové svítidlo do obývacího pokoje. Jeho závěsná výška je 4,2 m, příkon světelného zdroje do 150 W, krytí optické části je IP66 (Sealsafe®), předřadník je umístěn ve sloupu. Svítidlo se skládá ze světelné části s vysokým krytím (obr. 10), na níž je nasazen masivní klobouk (stínidlo) odolný proti vnějším vlivům; světelným zdrojem je halogenidová výbojka 35 až 150 W.

Obr. 9; Obr. 12; Obr. 13

Obr. 9. Obr. 12. Obr. 13.

Amaryllis

Amaryllis (obr. 11 až obr. 13) je svítidlo vhodné pro závěsné výšky od 4 do 6 m. Jeho základním optickým prvkem je dichroický reflektor, který jednak odráží světlo na odraznou plochu v horní části svítidla, jednak světlo částečně propouští přímo; tím je vytvořen velmi zajímavý světelný efekt (obr. 12). Náklon horní odrazné plochy je nastavitelný do 30° (po 5°), celý optický blok lze snadno vyjmout. Maximální příkon světelného zdroje ve svítidle je 150 W (halogenidová i vysokotlaká sodíková výbojka), krytí optické části je IP66 (Sealsafe®), předřadník je součástí svítidla.

Artechnic – Schréder a. s.
Vinohradská 74, 130 00 Praha 3
tel.: 222 522 930, fax: 222 521 722
mobil: 603 164 603
e-mail: info@artechnic-schreder.cz
http://www.schreder.com