Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Na návštěvě společnosti Philips v Turnhoutu

číslo 4/2005

Na návštěvě společnosti Philips v Turnhoutu

Ing. Jiří Novotný, FCC PUBLIC s. r. o.

Divize Philips Lighting pozvala na 30. května t. r. do svého střediska v belgickém Turnhoutu evropské redaktory odborných časopisů i populárních magazínů, aby je seznámila se současným stavem a perspektivami výroby a vývoje světelných zdrojů a se strategií této renomované světové firmy v dané oblasti. Obr. 1. Účastníků jednání a exkurzí bylo asi 25, z toho šest ze střední a východní Evropy (po dvou z Česka, Maďarska a Polska). Za odborný tisk v ČR, jmenovitě za odborný časopis SVĚTLO, jsem měl tu čest se této akce zúčastnit. Nyní bych chtěl všechny naše čtenáře o hlavních poznatcích informovat. Program byl rozvržen na celý den: přednášky v pěkně vybavené konferenční místnosti, exkurze do výrobních provozů a laboratoří do 17 hodin, večer od 19 do 23 hodin večeře a exkurze historickým centrem Turnhoutu, které bylo zapsáno do seznamu chráněných památek UNESCO a společnost Philips jej začlenila do svého projektu „City Beautification„.

Přednáška p. T. Van Deursena, GŘ Philips Lighting, na téma divize Philips Lighting a progresivní osvětlovací technika byla věnována hospodářským ukazatelům výroby a prodeje světelných zdrojů, svítidel a příslušenství a dalším perspektivám tohoto oboru ve společnosti Philips a rovněž strategii dalšího rozvoje.

Z tiskové zprávy k tomuto tématu vyplývá:

Centrála PHILIPS LIGHTING je v nizozemském Eindhovenu, divize má asi 44 tisíc zaměstnanců, obchodní obrat v roce 2004 činil 4,9 mld. EUR, hlavní obchodní regiony Evropa, Severní Amerika a Jižní Amerika a jihovýchodní Asie.

Obr. 1. Generální ředitel divize Philips Lighting p. T. Van Deursen
Obr. 2. Z výroby kompaktních halogenidových výbojek s keramickým hořákem
Obr. 3. Z výroby speciálních výbojek UHP s velmi vysokým tlakem

Obr. 2. Obr. 3.

Obchodní charakteristika – Philips je špička v globálním světelnětechnickém obchodu. Tato pozice je podporována vedoucím postavením v inovacích a systematickém vyhledávání nových obchodních příležitostí. Philips Lighting usiluje o zlepšení života lidí pochopením jejich potřeb, požadavků a tužeb.

Výrobky této divize lze nalézt po celém světě, a to v domácnostech, ale i v mnohých odborných oblastech, např. ve 30 % kanceláří, v 65 % světových špičkových letišť, ve 30 % nemocnic, 35 % automobilů, 55 % hlavních fotbalových stadionů. Vlastně i 28 z 33 prostorů s trvalým osvětlením na loňské olympiádě v Aténách bylo osvětleno společností Philips.

Výrobní program zahrnuje celý sortiment žárovek, kompaktních a běžných zářivek, vysokotlakých výbojek, speciálních světelných zdrojů, svítidel, elektronických předřadníků, LED (luminiscenčních diod) a automobilových světelných zdrojů.

Obr. 4.

Obr. 4. Výstupní kontrola kvality vysokotlakých výbojek

Obchod je rozdělen do čtyř obchodních skupin:

  • světelné zdroje,
  • svítidla,
  • automobilové a speciální osvětlení a výbojky UHP (ultra high power),
  • osvětlovací elektronika.

Všechny obchodní skupiny jsou organizovány podle regionů:

  • Evropa
  • jihovýchodní Asie,
  • Severní Amerika a Jižní Amerika.

Obchodní organizace Philips Lighting mají pobočky asi v 60 zemích. Obchodní aktivity v ostatních státech zajišťují dealeři, kteří spolupracují s Lighting International Sales Organization, řízenou společností Philips.

Prezentace, kterou přednesl p. Henk Coppens, první viceprezident divize Philips Lighting a ředitel pobočky v Turnhoutu, byla zaměřena na strategii udržitelného růstu v tomto výrobním a vývojovém závodě.

Tato komentovaná názorná prezentace, připravená v programu power point, vycházela z významu světla pro člověka a na výrobním programu turnhoutského závodu ukazovala pomocí grafů, čísel a obrázků úspěšné vývojové trendy ve výrobě, obratu, patentech apod.

Obr. 5. Osvětlení památkově chráněné čtvrti Beguinage Turnhout
Obr. 5.

Celkový úspěch podle p. Coppense stojí na třech základech:

  1. na nejméně 10% růstu počtu všech výrobků ve všech regionech,

  2. na systematických inovacích založených na potřebách konečných uživatelů, na partnerství s hlavními prvovýrobci, na plánování vycházejícím z rozboru minulého vývoje, na spolehlivých vývojových pracovnících, na dlouhodobém sledování nákladů a na jednoznačně definované komunikaci,

  3. na snižování nákladů uplatněním virtuální čínské srovnávací hladiny, na tzv. Mento-factoringu a nedílném hodnotovém řetězci.

Exkurze

V Turnhoutu se vyrábějí světelné zdroje (zejména halogenidové a vysokotlaké sodíkové výbojky) pro všeobecné, uliční i architekturní osvětlení, pro osvětlení sportovišť a speciální zdroje pro televizory s obrazovkami LCD, datové projektory, pro zábavní světelné přístroje a pro dezinfekci vody. Právě do provozu, kde se vyrábějí ty nejnovější světelné zdroje, byly směrovány tři dílčí exkurze.

První byla věnována vývojové řadě halogenidových výbojek s keramickým hořákem MASTER Colour CDM a názornému předvedení vlivu jejich světla na barevný vzhled předmětů ve srovnání s dřívějšími typy těchto výbojek (viz též SVĚTLO č. 3/2002, str. 34, č. 2/2004, str. 34).

Obr. 6.

Obr. 6. Stylové uliční osvětlení v Turnhoutu

Další prohlídka zahrnovala výrobu těchto výbojek. Odborný výklad byl přenášen bezdrátově do sluchátek účastníků, takže ho mohli všichni ve výrobních prostorech dobře sledovat. Mnoho výrobních operací je automatizováno a podrobnosti je možné sledovat a kontrolovat na speciálních monitorech.

Nejzajímavější byla návštěva plně automatizované výroby speciálních supervysokotlakých výbojek s krátkým obloukem označených UHP. Tyto výbojky, určené pro velkoformátové televizory, domácí kina a datové projektory, vyžadují velmi přesné vytvarování hořáku, dozování jeho náplně a nastavení vzdálenosti elektrod. Všechny tepelné operace, včetně dokončovacího řezání skleněných konců hořáku, se zde vykonávají s využitím laserů. Ochrana pracovníků, kteří kontrolují chod výroby, před jejich intenzivním zářením je zajištěna skleněným ohrazením a v kritických směrech pohledu ještě přídavnými filtry.

Výbojky se montují do speciálních eliptických nebo parabolických reflektorů, a to částečně v Turnhoutu a pro jihovýchodoasijské prvovýrobce spotřební elektroniky v Číně. Pro vysokonapěťové zapalování, stabilizaci výboje a stmívání těchto speciálních světelných zdrojů jsou k nim dodávány elektronické předřadníky Philips.

Večerní exkurze v historickém jádru města Turnhout, zařazeném do seznamu UNESCO, osvětleném historizujícími svítidly s vysokotlakými sodíkovými výbojkami Philips Master SON PIA Plus byla krásným završením dne u společnosti Philips.