časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo tiskem
8. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 8. 7. 2020.

Činnost odborných organizací
Oznam: LUMEN V4 2020 je zrušený
Co je nového v CIE, duben 2020

Příslušenství osvětlovacích soustav
Foxtrot jako „Master Control“ v Hotelu Breukelen
Regulátory osvětlení – řízení osvětlení na konstantní úroveň

Možnosti úspor při osvětlení interiéru – světelné zdroje MasterClassic a Master LED

|

Ing. Věra Kočišová, Philips Česká republika
 

Žárovky Philips MasterClassic

Žárovky MasterClassic umožňují osvětlit prostředí stejným světlem, jako mají klasické žárovky, ale spotřebovat přitom polovinu energie. Téměř každý uživatel, který byl nucen používat standardní nebo svíčkové žárovky a chtěl snížit spotřebu elektřiny, avšak nemohl pro nevyhovující velikost nebo špatné podání barev, nemožnost stmívat je a z mnoha jiných důvodů zvolit kompaktní zářivky, se nyní
dočkal vhodného výrobku.
 
Společnost Philips přichází s novinkou, která byla představena na veletrhu Light + Building 2008 ve Frankfurtu nad Mohanem. Jde o zdroj Philips MasterClassic, halogenovou jednostiskovou žárovku na malé napětí, která je s elektronickým transformátorem vestavěna do vnější baňky opatřené klasickou paticí a je určena jako přímá náhrada standardních a svíčkových žárovek (obr. 1).
 
Využít tento světelný zdroj je vhodné v prostorách, kde se dříve používaly klasické žárovky a je požadováno kvalitní jasné světlo, ale zároveň je třeba spořit elektrickou energii. Velkou výhodou žárovek Philips MasterClassic je také stejný tvar a design jako u klasické žárovky, takže jimi lze osadit všechna svítidla. Dokonce tento atraktivní design získal cenu IF Award.
 
Žárovka MasterClassic je dokonalým řešením pro osvětlení v hotelech a restauracích, kde si majitelé při důrazu kladeném na design a příjemné prostředí uvědomují i nepříznivý dopad tradičních světelných zdrojů na životní prostředí. Je vhodné je použít i ve svítidlech na chodbách, v halách, v domácnostech a v obchodech. Jejich speciální využití je zaměřeno např. na závěsné velké lustry, kde mohou
být přímou náhradou za klasické svíčkové žárovky (obr. 2).
 

Proč právě Philips MasterClassic?

Philips MasterClassic je možné zakoupit ve dvou provedeních: 30 W (přímá náhrada za 60W žárovku) a 20 W (přímá náhrada za 40W žárovku), s matnou nebo čirou baňkou, s paticí E27, E14 a B22 ve tvaru klasické nebo svíčkové žárovky. Popisovaná žárovka má ekologicky přínosnou konstrukci (EcoBoost technologii), s jejímž využitím se docílí stejného světelného toku jako u standardní žárovky, ale s úsporou 50 % elektrické energie. Její život je třikrát delší než život klasické žárovky, vykazuje nižší provozní náklady a brzkou návratnost investice. Další její velkou výhodou oproti kompaktním zářivkám je dokonalé odání barev (Ra = 100), jasné, jiskřivé halogenové světlo, okamžitý start a možnost stmívat ji.
 
Tento výrobek patří mezi tzv. produkty GreenFlagship, které jsou šetrné k přírodě a minimálně negativně ovlivňují životní prostředí.
 

Osvětlení zdroji Master LED – o stupeň výš

Velmi vhodné řešení bodového a všeobecného osvětlení poskytují také zdroje Philips Master LED s příkonem 7 W a životem 45 000 h, založené na výkonných světelných diodách Rebel. Vzhledem k různým typům (A55, NR63, GU10), světlu studené a teplé bílé barvy, výběru polovičního úhlu svítivosti (25° a 40°) je tento zdroj alternativou klasických a halogenových žárovek či kompaktních zářivek. Použité diody LED navíc nevyzařují UV ani IR záření (obr. 3).
 
Světelný zdroj Master LED využívá nejnovější konstrukci LED od Lumileds, čímž napomáhá těm, kdo chtějí snížit energetickou náročnost např. hotelu, restaurace, klubu nebo prodejny. Díky své dlouhé životnosti také zásadně spoří náklady na údržbu, a je tedy ideální pro použití v nepřetržitých provozech, jako jsou vestibuly, schodiště, chodby a parkovací haly. Uživatelům zvyšuje „ekologický kredit“ nejen pro značné úspory energie, ale i díky nulovému obsahu rtuti a olova. Bude dostupný od září 2008.
 

AccentLED – zvýrazňující, dekorativní a účelové osvětlení

AccentLED K2 4W je světelný zdroj využívající výkonnou diodu Luxeon® K2. Vyrábí se v provedení s paticí E27 a GU10 pro napětí 230 V a s paticí GU5,3 na napětí 12 V s možností stmívání. Díky možnosti vybrat si z mnoha typů patic, provedení s teplou či studenou bílou barvou a díky jasně stanovenému úhlu poloviční svítivosti je tento zdroj vhodný pro různorodé použití v interiéru, zejména jako akcentní, dekorativní a účelové osvětlení. Je ideální k osvětlování malých objektů na krátké vzdálenosti (1 m), např. v hotelu či restauraci. Velkou výhodou je rovněž pouhá náhrada současných zdrojů a okamžité použití světelných diod v již existujících instalacích a svítidlech.
 
Vzhledem k tomu, že tento zdroj nevyzařuje na osvětlovaný předmět UV ani IR záření, je velmi vhodný k osvětlování obchodů s vybranými potravinami, v galeriích, muzeích apod. Život 35 000 h provozovateli zaručí nízké náklady na údržbu (obr. 4).
 
Philips Česká republika s. r. o.
Šafránkova 1
155 00 Praha 5
tel.: +420 233 099 280
 
Obr. 1. Žárovka Philips MasterClassic a) s paticí E27, b) s paticí E14, c) s matovou baňkou a paticí E14
Obr. 2. Rameno lustru s žárovkou MasterClassic 20 W
Obr. 3. Vstupní hala hotelu Sofitel Cocagne Eindhoven (Nizozemí), v lustrech jsou použity zdroje MasterClassic
Obr. 4. NR63 Master LED Luxeon® Rebel 7W a) s paticí E27, b) s paticí GU10, c) šest LED s paticí E27
Obr. 5. Accent LED K2 Master LED Luxeon® Rebel 4W a) s paticí GU5, b) s paticí E27, c) s paticí GU10