Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2017 vyšlo tiskem
18. 9. 2017. V elektronické verzi na webu bude 18. 9. 2017.

Svítidla a světelné přístroje
MAYBE STYLE představuje LED designová svítidla německého výrobce Lightnet
TREVOS – nová svítidla pro průmysl i kanceláře
Kolik typů LED panelů vyrábí MODUS?
Inteligentní LED svítidlo RENO PROFI

Osvětlení interiérů
Světlo v bytovém interiéru – otázky a odpovědi

Aktuality

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Institut světelného designu vás zve na dvoudenní workshop PROSTOR – SCÉNA – SVĚTLO – BARVA

Výroční SIGNAL festival provede diváky po nových trasách i svou historií Festival světla SIGNAL divákům předvede 20 instalací od umělců z České republiky i…

Tradiční podzimní akce pro odborníky - seminář Interiéry 2017 Šestý ročník odborného semináře INTERIÉRY 2017 se koná ve čtvrtek 9. listopadu 2017 na…

Více aktualit

Mood Light – nová dimenze osvětlení a stylu

číslo 3/2004

Mood Light – nová dimenze osvětlení a stylu

Alena Neumanová,
Osvětlovací technika Vít Pavlů

Mood Light je programovatelný svíticí systém s proměnnou barvou světla s diodami LED. Jedná se o prostorové panely, dekorativní předměty a vestavné (nábytkové) panely, které využitím škály barev RGB získají co do osvětlení nový rozměr a změní atmosféru prostoru.

Změny nálad se řídí dálkovým ovladačem nebo řídicí jednotkou DMX. Lze vybírat z naprogramovaných světelných módů nebo vytvořit individuální programy.

Obr. 1. Obr. 2.

Aplikovat tento systém je vhodné pro interiéry restaurací a zábavních podniků, výstavních prostor, hotelů, zdravotnických zařízení, ale i pro nasvícení interiérů domácností. Je možné jej využít všude tam, kde je zapotřebí dosáhnout atraktivního, dynamického nasvícení, a naproti tomu i zklidňujícího efektu.

Klasické panely LED (obr. 1) jsou dodávány v rámech o rozměru 500 × 500 × 30 mm a jejich hmotnost je 3 kg. Lze je velmi jednoduše sestavovat do libovolných velikostí. Dálkovým ovladačem se mění barvy a nastavují se jednotlivé světelné sekvence. Systém lze propojit s hudebním systémem pro využití změny nálad v souvislosti s rytmem hudby nebo hlasovým impulsem.

Deskové panely LED (obr. 2) jsou bezrámové panely rozměrů 500 × 500 × 70 mm, o hmotnosti 3,2 kg. Je možné z nich sestavovat povrchy bez spár a tak vytvořit jednotnou plochu s navozením světelné nálady, kdy měnící se barvy pulsují a vytvářejí různé atmosféry. Řídit tento systém je též velmi jednoduché: dálkovým ovladačem.

Obr. 3. Obr. 4. Obr. 5.

Zrcadlové panely LED (obr. 3) jsou zrcadla rozměru 500 × 500 × 70 mm a hmotnosti 6,4 kg. Opět dálkovým ovladačem je lze proměnit v programovatelné barevné osvětlení. I v tomto případě je možné velmi jednoduše měnit nebo vytvářet barevné světelné scénáře. Jejich instalace je variabilní.

Výhodou uvedených systémů je jednoduchá montáž a snadná obsluha, nízké provozní náklady (odběr 3 A max/panel), dlouhá životnost světelných zdrojů (50 000 h) a provozní teplota –15 až +55 °C.

Páskové moduly LED lze využít pro architektonický design. Díky jejich krytí IP65 je možné jejich venkovní využití. Život světelných zdrojů je velmi dlouhý – 75 000 h a příkon velmi nízký – max. 8 W. Délka tohoto zdroje činí 330 mm, provozní teplota se může pohybovat mezi –20 a +50 °C.

Obr. 6.

Dekorativní předměty LED (obr. 4 a obr. 5) jsou vyrobeny z kvalitního skla Parnaterra a osvětlovací systém je osazen diodami LED. Barvy a barevné programy mohou být ovládány z dálkového ovladače (dvacet programů) nebo stisknutím tlačítka umístěného na spodku předmětu (dva programy). Všechny objekty jsou vybaveny dobíjecí baterií s dobou svícení asi 10 h.

V tomto případě si lze vybrat z různorodého designu – různé tvary váz, misek, stolních svítidel, svíček. Zajímavostí je funkční chladič na šampaňské.

Montážní (vestavné) panely LED (obr. 6) lze zakomponovat do nábytku. Dodávají se v hliníkovém rámu o rozměrech 600 × 600 × 30 mm nebo 1 900 × 350 × 30 mm. Dálkové ovládání opět zajišťuje jejich snadnou obsluhu.

Veškerý sortiment lze zakoupit ve firmě Osvětlovací technika Vít Pavlů, Bronzová 24/2, Praha 5, tel. 235 517 311, e-mail: otvpavlu@czn.cz