Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 6/2016 vyšlo tiskem
5. 12. 2016. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2017.

Osvětlení interiérů
Seminář Interiéry 2016 – páté výročí
Součinnost bytového interiéru a osvětlení 

Normy, předpisy a doporučení
Nové normy pro osvětlení pozemních komunikací

Aktuality

Společnost ABF převzala značku projektu SVĚTLO V ARCHITEKTUŘE Specializovanou výstavu svítidel, designu a příslušenství s názvem SVĚTLO V ARCHITEKTUŘE…

Chytré lampy v Praze Do hlavního města Prahy vstoupily „chytré lampy“. Nová technologie je součástí chytrých…

Svítící fasáda FEL ČVUT nabídne veřejnosti interaktivní program s názvem Creative Colours of FEL Dne 13. prosince v 16.30 hodin se v pražských Dejvicích veřejnosti představí interaktivní…

Češi v domácnostech více svítí a experimentují se světlem, doma mají přes 48 milionů svítidel Češi začali v domácnostech více svítit a snaží se vytvořit lepší světelné podmínky:…

Více aktualit

MODUS na Light+Building ve Frankfurtu nad Mohanem

Milan Bedřich, Modus, spol. s r. o.
 
Ve dnech 6. až 11. dubna 2008 se na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem konal již pátý ročník veletrhu Light+Building. Tento veletrh se v několika poslední letech stal nejprestižnější celosvětovou akcí věnovanou osvětlování. Poskytuje možnost získat přehled o nabízené produkci jednotlivých významných výrobců svítidel ve světě.
 
Stejně jako v minulých ročnících, i na letošním veletrhu bylo zastoupeno mnohem více vystavovatelů svítidel než vystavovatelů z oblasti stavebnictví. Společnost Modus, jeden z největších výrobců svítidel v České republice, se na tomto veletrhu prezentuje již od prvního ročníku, který se uskutečnil v roce 2000. Její výstavní expozice byla umístěna, tak jako v minulých ročnících, ve druhém patře haly č. 4. Ostatní čeští výrobci svítidel měli své expozice v nedalekém sousedství, většinou také v hale č. 4.
 
V letošním roce společnost vsadila na novou koncepci stánku, kdy důraz kladla hlavně na představení společnosti jako ryze českého výrobce. Tento způsob prezentace se jeví jako velmi důležitý, zejména z důvodu zaplavování našeho i evropského trhu levnými čínskými výrobky. Prezentace společnosti zdůrazňovala zejména nový výrobní areál závodu v České Lípě, používání kvalitních materiálů ve výrobě a vlastní výrobu na odpovídajícím moderním výrobním zařízení. Z videoprojektoru byl neustále promítán film s ukázkami z výroby v novém výrobním závodě společnosti. Mnoho návštěvníků se zájmem zhlédlo videosnímek a tak se přímo seznámilo s některými postupy při výrobě svítidel. Videoprojekce přiblížila zájemcům společnost Modus i z jiné stránky, než jak ji znali doposud.
 
Z reakcí návštěvníků expozice lze usuzovat, že se nová koncepce stánku nejen setkala s pozitivním ohlasem současných zákazníků, ale že oslovila i potenciální zákazníky nové.
 

Představené novinky

Na rozdíl od předchozích ročníků, společnost letos ve stánku neprezentovala svoji kompletní produkci, ale pouze absolutní novinky. Svítidla vystavená v její expozici měla současným zákazníkům představit rozšíření stávajícího sortimentu společnosti, případné nové zákazníky měla zaujmout jejich moderním designem.
 
Bylo tedy možné prohlédnout si například řadu svítidel z profilového hliníku – Era, Exa, Exa Solo (stojanové svítidlo), nové verze svítidel typu downlight a svítidel pro veřejné osvětlení odvozené od svítidla Modus LV, dále svítidlo LVN/R se zvýšenou světelnou účinností a svítidlo LVS.
 
Dnešní směr ve vývoji interiérových svítidel, na který se začíná zaměřovat většina výrobců, se obrací ke svítidlům pro zářivky T5 vyrobeným ze speciálních zákaznických profilů, zejména hliníkových. Samozřejmostí se stává používání svítidel s elektronickými předřadníky. Celkově lze říci, že u všech výrobců je patrná snaha vyrábět svítidla nejen s novým designem, ale také v co nejekonomičtější verzi, kde je minimalizováno množství použitého materiálu a dosahováno maximálního světelnětechnického účinku.
 
Dalším trendem je výroba svítidel využívajících jako světelné zdroje diody LED. V současné době tyto zdroje někteří výrobci již použili v jimi nabízených svítidlech buď jako hlavní zdroj nebo jako tzv. doplňkový zdroj. Je zřejmé, že diody LED se stále více prosazují a že počáteční překážka nízkého světelného toku pomalu ustupuje. Zmíněné zdroje osazené ve svítidlech si začínají postupně nacházet své místo na trhu.
 
Během veletrhu probíhalo ve stánku společnosti Modus množství obchodních jednání, především se současnými zahraničními zákazníky. Přicházeli však také zákazníci noví s perspektivou obchodních vztahů uskutečňovaných v budoucnosti.
 
Z ohlasů návštěvníků expozice bylo zřejmé, že prezentace společnosti byla letos pojata mnohem působivěji než v minulých letech. Společnost Modus doufá, že její účast na letošním veletrhu přispěla k posílení pozitivního povědomí o kvalitě české výroby svítidel i v mezinárodním měřítku.
 
MODUS, spol. s r. o.
Žižkova 273
252 25 Jinočany
tel.: 242 410 237, fax: 242 410 248