Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Mezinárodní konference LUMEN V4 2018 v Třebíči Česká společnost pro osvětlování a Vysoké učení technické v Brně si Vás dovolují pozvat…

Kolektivní systémy Asekol a Retela spojují své síly Podpisem smlouvy o prodeji 100% podílu ve společnosti RETELA, s.r.o. mezi…

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví šedesátku s novým vizuálem Ozubené kolo, modrá a červená barva, šipky a uprostřed písmena MSV - česká zkratka,…

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Více aktualit

MODUS – český výrobce svítidel


MODUS – český výrobce svítidel

Ing. Rostislav Mičín

Výrobce svítidel pro interiérové i exteriérové osvětlení MODUS, spol. s r. o., sídlící v Třebíči, je na českém trhu velmi dobře znám. Firma zde působí již déle než deset let a stále udržuje dynamiku svého růstu a neustále doplňuje a inovuje sortiment produktů.

Obr. 1.

Obr. 1. Svítidlo Modus C

Významným mezníkem v historii společnosti byl rok 2003, kdy se jí podařilo realizovat několik investic, bez kterých by své postavení na trhu nemohla udržet.

Obchodní oddělení společnosti se přestěhovalo do nově vybudovaného administrativně-distribučního střediska v Jinočanech, ležících při Jižní spojce na západním okraji Prahy. Toto středisko poskytuje příjemné prostředí pro jednání s tuzemskými i zahraničními partnery a zajišťuje servis pro zákazníky z regionu Čechy. Jeho součástí je distribuční sklad pro zmíněnou oblast. Pro zákazníky z Moravy a části jižních Čech je určeno obchodní oddělení v Třebíči, kde je také účetní a ekonomická centrála.

Ve výrobním závodě v České Lípě byla do provozu uvedena automatická lakovací linka, zaručující vysokou kvalitu lakování vyráběných svítidel při dodržení přísných ekologických limitů a při vysoké efektivitě provozu. Dále bylo instalováno tvářecí centrum Salvagnini pro výrobu korpusů již existujících i nových typů svítidel bez nutnosti bodového svařování, při podstatném zvýšení denní výroby a 100% reprodukovatelnosti parametrů výrobků. Program investic předpokládá další rozvoj i v následujícím období; je zaměřen na zvyšování kvality svítidel a neustálou inovaci sortimentu s přihlédnutím k požadavkům zákazníků.

Obr. 2.

Obr. 2. Svítidlo Modus KS

Nové typové řady svítidel, které byly nyní uvedeny na trh, rozšiřují sortiment zejména směrem do oblasti nepřímého osvětlení, využívání nových typů světelných zdrojů a nových matriálů pro výrobu mřížek.

MODUS C (obr. 1)

Vestavná svítidla pro vrchní montáž do rastrových podhledů modulu 600 zastupují novou generaci svítidel pro osvětlování kanceláří, prezentačních místností, hal, výstavních prostor a dalších míst s požadavky na regulaci osvětlení a vysokou estetickou hodnotu svítidel. Jsou vyráběna ve verzi pro kompaktní zářivky TC-L 40 W a 55 W nebo pro lineární zářivky T5 14 W a 24 W. Díky variabilitě svítidla jsou možné různé způsoby jeho zapojení – např. svítidlo se dvěma nebo čtyřmi zdroji nebo kombinace zdrojů TC-L a T5. Svítidla jsou standardně vybavena elektronickými předřadníky. Je výhodné je osadit stmívatelnými předřadníky nebo je vystrojit jako dvouokruhové, kdy dva zdroje T5 ve svítidle zajišťují nepřímé osvětlení po stranách svítidla a dva zdroje T5 nebo TC-L tvoří přímou část osvětlení ve střední části svítidla. Tato přímá část osvětlení může být vyzařována prostřednictvím vysoce leštěné dvojitě parabolické mřížky ALDP, matové dvojitě parabolické mřížky MATDP, čirého či opálového krytu z materiálu PETG nebo difuzorem z perforovaného, bíle lakovaného plechu. Toto dvouokruhové zapojení umožňuje, při nízké pořizovací ceně – bez stmívatelných předřadníků, nastavit v místnosti tři hladiny osvětlenosti: pouze nepřímá složka, pouze přímá složka nebo obě složky osvětlení společně.

Obr. 3.

Obr. 3. Svítidlo Modus SPMA

MODUS KS (obr.2)

Přisazené svítidlo je vhodné pro všeobecné použití v bytech, obchodních, školních a kancelářských prostorách. Jeho základem je deska z ocelového bíle komaxitovaného plechu, na které jsou osazeny komponenty svítidla. Kryt je z čirého nebo opálového polymetylakrylátu, čela z bílého ABS. Svítidlo je možné montovat jako samostatné nebo je spojovat do řad. Pro tuto montáž jsou jednotky osazeny čely se spojovacími prvky a konektory pro propojení. Uvedená modelová řada svítidel navazuje na řadu MODUS K.

Je vyráběna v jednotném korpusu pro jednozdrojové i dvouzdrojové provedení v délkách pro zářivky T8 18 W, 36 W nebo 58 W.

Obr. 4.

Obr. 4. Svítidlo Modus NV

MODUS SPMA (obr. 3)

Tato vestavná svítidla pro kompaktní zářivky TC-S jsou k dispozici v celoplastové verzi, přičemž je možné zvolit mnoho různých doplňků. Jsou ideální pro instalace v chodbách, vstupních halách, obchodech, sociálních zařízeních apod. Lze je osadit klasickou tlumivkou nebo elektronickým předřadníkem, popř. stmívatelným předřadníkem. Je-li svítidlo opatřeno polykarbonátovým krytem, zejména pro osvětlení hygienických prostor, má krytí IP44. Pro zvýšení jejich dekorativnosti je možné tato přímá svítidla (typu downlight) osadit barevnými skleněnými doplňky.

Obr. 5.

Obr. 5. Svítidlo Modus Bellio (a – otevřené IP43, b – s krycím sklem IP65)

MODUS NV (obr. 4)

Exteriérové svítilo vyhovuje pro osvětlení komunikací, parkovišť, dvorů a dalších venkovních prostranství, kde uživatel klade důraz na jeho ekonomičnost a užitné vlastnosti. Je vyrobeno z polypropylenu a polykarbonátu, fixační konzola je tvořena hliníkovým odlitkem. Materiálem krytu svítidla je tvrzené sklo nebo z polykarbonát. Tato svítidla jsou ve dvou variantách: NV pro halogenidové nebo vysokotlaké sodíkové výbojky 70, 100 nebo 150 W a NVL pro vysokotlaké sodíkové nebo halogenidové výbojky 250 W. Jejich výhodou je malá hmotnost, snadná montáž a samostatně přístupná optická část.

MODUS BELLIO (obr. 5)

Závěsné výbojkové svítidlo pro průmyslové aplikace je charakteristické svým kompaktním tvarem, kvalitním zpracováním a univerzálností použití. Předřadníková skříň je tvořena dvoudílným hliníkovým odlitkem, reflektor je ve dvou variantách – hladký ALU nebo profilovaný AL. Svítidlo je možné vybavit krycím sklem pro dosažení stupně krytí IP65. Jeho elektrická výstroj je univerzální pro halogenidové nebo vysokotlaké sodíkové výbojky.

MODUS, spol. s r. o.
obchodní oddělení
Žižkova 273
252 25 Jinočany
tel.: 242 410 238
fax: 242 410 248
e-mail: trade@modus.cz
www.modus.cz