Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Mezinárodní konference SVĚTLO 2004

číslo 3/2004

Mezinárodní konference SVĚTLO 2004

doc. Ing. Jiří Plch, CSc.,
Česká společnost pro osvětlování

Ve dnech 22. až 23. června tohoto roku se v Brně konala šestá Mezinárodní konference SVĚTLO 2004, kterou připravila Česká společnost pro osvětlování ve spolupráci s Národním komitétem Mezinárodní komise pro osvětlování CIE. Přípravy této významné akce se dále zúčastnily Slovenská svetelnotechnická spoločnosť, Společnost pro rozvoj veřejného osvětlování a Moravský svaz elektrotechniků.

Akce se uskutečnila v prostorách hotelu Voroněž v blízkosti brněnského výstaviště. Kromě 60 přednášejících zde bylo téměř 150 odborníků z mnoha zemí.

Při slavnostním zahájení konference se svými uvítacími příspěvky vystoupili předsedové světelnětechnických společností České republiky, Německa, Polska a Slovenska.

Příspěvek Cirkadiálně účinné osvětlovací soustavy následně přednesl prof. D. Gall z TU Ilmenau. Všechny přednášky zahraničních účastníků, včetně diskusí, byly simultánně tlumočeny. Jednání se tudíž mohli aktivně účastnit všichni zájemci.

Ve večerních hodinách se uskutečnila společenská akce s bohatým rautem v salonku hotelu. Účastníky pozdravil i viceprezident Maďarské světelnětechnické společnosti. Kromě přání úspěchů konferenci a bohatých odborných zážitků vyslovil přesvědčení, že se s mnoha účastníky setká na první mezinárodní konferenci V LIGHT – konferenci višegrádského regionu. Ta se bude konat, podle dohody předsedů společností z roku 2003, ve Višegrádu v Maďarsku.

Program druhého dne jednání popisované akce byl rozdělen do čtyř základních bloků tak, aby si účastníci mohli podle vlastního uvážení zvolit optimální skladbu přednášek a témat.

Dopolední jednání 23. června bylo paralelně věnováno interiérovému osvětlení a venkovnímu osvětlování. Bylo předneseno i několik zajímavých příspěvků zahraničními účastníky.

Odpolední témata přednášek byla zaměřena na moderní principy měření, hodnocení výpočtové metody a modelování osvětlovacích soustav. V prvním odpoledním bloku nejvíce zaujala přednáška zástupce JETI Jena o mobilní spektrofotometrii a její aplikaci ve výrobních technologiích všeho druhu. Ve druhém bloku, věnovaném výpočtům a modelování, energetické úspory elektrické energie v technice osvětlování nevyjímaje, zaujala aplikace metody FORCE ATAK při návrhu a realizaci odrazných ploch pro reálné světelné zdroje.

Ve večerních hodinách, po náročném odborném programu, se uskutečnilo neformální setkání v Moravské rychtě. Účastnící měli možnost kromě specialit ochutnat kvalitní vzorky vín společnosti COMLUX Břeclav ČR.

Třetí den konference byl věnován problémům spojeným s rušivými účinky světla, s řízením provozu osvětlovacích soustav a otázkám legislativy světelné techniky.

Mnoho odborníků hovořilo o moderních systémech řízení provozu osvětlovacích soustav a o jejich významu pro úspory elektrické energie. Obsahem dalších přednášek byla problematika provozní spolehlivosti a bezpečnosti.

Významnou součástí konference byla doprovodná výstava SVĚTLO 2004, na které své novinky představili naši i zahraniční výrobci světelných zdrojů, svítidel, komponent a dalších výrobků pro provoz a řízení osvětlovacích soustav.

Exponáty předvedli tito výrobci: KRIEGER – Lichtsteuerungen, SRN, SITECO, SRN, JETI Jena, SRN, TRIDONIC, Dornbirn Rakousko, TYPHON, Bratislava, Slovensko, COMLUX, Břeclav, ELEKTRO-LUMEN, Hranice na Moravě, ABB, Jablonec nad Nisou, INGE, Opava, ELSTAV, Ostrava, ELEKTROSVIT, Svatobořice, LUXART, Blučina, EX-technik, Ostrava, MSE CZ, Brno, DEOS, Zlín, DNA Central Europe, Nehvizdy, VYRTYCH-Elektrotechnický závod, Březno, AKTÉ, Zlín, OLLI-Elektro, Brno, OBO Bettrmann, Praha, KANLUX, Třinec, ES Systém, Praha, LUX-plan, Brno.

Na závěr patří poděkování všem přednášejícím, účastníkům i vystavovatelům za jejich účast. Lze jim přát mnoha úspěchů a brzké setkání se všemi na dalších „světlonošských„ akcích.K úspěšnému konání šesté Mezinárodní konference SVĚTLO 2004, včetně společenských večerů, významně přispěli sponzoři: DNA Central Europe, Nehvizdy, OLLI-Elektro, ELEKTROSVIT-Svatobořice, ELSTAV Ostrava, VYRTYCH-ETZ a OBO Bettrmann. Za to jim náleží náš dík.

Všem účastníkům bude rozeslán dodatek ke sborníku v podobě pokonferenčního CD-ROM. Bude obsahovat souhrn všech přednášek (včetně těch, které se nepodařilo umístit do sborníku), seznam účastníků, vystavovatelů a vybrané prezentace firem, které se zúčastnily doprovodné výstavy.

V nejbližší budoucnosti se v oboru světlo a osvětlování předpokládá uskutečnění dalších akcí. V září 2005 se bude v Berlíně konat desátý Evropský kongres – LUX Europa, na přelomu měsíce září a října se ve Višegrádu uskuteční první konference višegrádského regionu (Maďarsko, Polsko, Slovensko, Česko), která bude věnována moderním trendům v osvětlování, a koncem roku 2005 to bude na Slovensku konference SVETLO 2005.