Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2017 vyšlo tiskem
18. 9. 2017. V elektronické verzi na webu bude 18. 9. 2017.

Svítidla a světelné přístroje
MAYBE STYLE představuje LED designová svítidla německého výrobce Lightnet
TREVOS – nová svítidla pro průmysl i kanceláře
Kolik typů LED panelů vyrábí MODUS?
Inteligentní LED svítidlo RENO PROFI

Osvětlení interiérů
Světlo v bytovém interiéru – otázky a odpovědi

Aktuality

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

V českých zemích se svítí již 170 let 15. září 1847, tedy přesně před 170 lety se pražské ulice poprvé ozářily plameny z více…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Nejvyšší dřevěná stavba na světě zahájí konferenci Požární bezpečnost staveb 2017 Přípravy 2. ročníku konference odborného portálu TZB-info Požární bezpečnost staveb 2017,…

Více aktualit

Louis & Poulsen – světlo jako z pohádky H. CH. Andersena


Louis & Poulsen – světlo jako z pohádky H. CH. Andersena

Michal Rod,
Bulb by HORIZONT spol. s r. o.

„Light is much more than measurable entity,„ takto zájemce uvítá aktuální katalog dánské firmy Luis & Poulsen (LP); česky lze snad říci „Světlo je mnohem víc nežli měřitelná věc„. Avšak ponechme stranou tento těžko vyvratitelný fakt a představme stručně značku, která si jistě zaslouží více pozornosti.

Obr. 1.

Obr. 1. Svítidlo Ph Artichoke
design: Louis Poulsen, rozměr: Ć 480, 600, 720, 840 mm, světelný zdroj: halogenidová výbojka HIT 35 až 150 W/G12, halogenová žárovka 200 W, 500 W, materiál: měď, korozivzdorná ocel, bílá

Těžko hledat na trhu osvětlení firmu s delší tradicí, než má dánská ikona Louis & Poulsen. Společnost, která od třetí dekády minulého století definuje pojem „skandinávský design„, působí na trhu již více než 80 let. Značka Louis & Poulsen však má kořeny mnohem delší, sahající až do roku 1890. V současné době má firma pobočky ve třinácti zemích se sítí distributorů po celém světě.

Společnost, resp. její světelná divize, nabízí svítidla do interiéru i exteriéru pro soukromý i veřejný sektor a přitom se zaměřuje na náročnou klientelu. LP se snaží držet krok s dynamicky se rozvíjejícím trhem v oboru osvětlení a kromě svých tradičních, dobře zavedených svítidel na klasické světelné zdroje (žárovka, zářivka, kompaktní zářivka a výbojka) nabízí dnes tolik populární a ve velké míře používaný zdroj LED.

Obr. 2.

Obr. 2. Svítidlo Cambell
design: Louise Cambell, rozměr: Ć 275 × 371 mm (vnější), 229 × 370 mm (vnitřní), světelný zdroj: halogen 75 W R80, materiál: foukané čiré sklo s mléčným (vnitřní a vnější stínidlo)

Charakterizovat LP není jednoduché – je zde patrný sklon ke skandinávsky chladnému (místy industriálnímu) designu, nenápadnost až odměřenost tolik typická pro severní země nebo v posledních letech snaha držet krok s aktuálními trendy – viz spolupráce se současnými dánskými i světovými designéry (Louise Cambellová a její novinky Collage a Cambell, Shoichi Uchiyama se zavěšeným svítidlem Enigma). Na první místo ale patří především funkcionalita spojená s prvotřídním designem s použitím osvědčených soudobých materiálů jako hliník, měď nebo sklo.

Z názvů některých svítidel (Nyhavn, Oslo, Malmo) se může zdát, že LP je náležitě hrdá na svůj severský původ, nicméně otevřená spolupráce s uvedenými designéry svědčí o pravém opaku. LP chce oslovit nejen svou historií, ale i moderními a novátorskými postupy.

Obr. 3.

Obr. 3. Svítidlo Collage
design: Louise Cambell, rozměr: 600 × 360 mm, světelný zdroj: žárovka standard 100 W/E27, materiál: akrylová pryskyřice upravená laserem

Co nelze značce Louis & Poulsen upřít, je nadčasovost a specifický design jednotlivých svítidel. Při pohledu na čas jako na ukazatel kvality jistě více než dvě třetiny současného sortimentu tyto požadavky splňuje. Architekt a designér Arne Jacobsen jistě netušil, že některá jím navržená svítidla přežijí jeho samého i konec milénia.

Z významných staveb poslední doby, na kterých se značka LP podílela, jmenujme např. Dům opery v Kodani, přístav Dunkerque ve Francii, letiště v Kodani, vlakové nádraží v německém Ludwigshafenu nebo hotel a kasino Mandalay Bay v Las Vegas.

Na českém trhu by firma Louis & Poulsen prostřednictvím svého distributora chtěla oslovit potenciální zákazníky svým jménem, tradicí, kvalitou a nezaměnitelným, těžko napodobitelným designem svých produktů. Ty bude možné v krátké době vidět i v naší metropoli v Praze-Holešovicích, v prezentačních prostorách výhradního distributora této společnosti, firmy Bulb by HORIZONT spol. s r. o., a v nákupním centru Palladium (např. svítidla Ph Artichoke, Cambell atd.).

Showroom Designového osvětlení Bulb by Horizont
Komunardů 32
170 00 Praha 7
tel.: 220 805 410
fax: 266 710 389
e-mail: info@bulb.cz
http://www.bulb.cz