Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo tiskem
16. 3. 2018. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Interiérová elita opět po roce v Letňanech

Svítidla a světelné přístroje
Nouzové osvětlení
Budoucnost průmyslového osvětlení se jmenuje INNOVA
Svítidlo GOLY – praktické svítidlo high bay“
McLED® – značka kvalitního LED osvětlení
Svítidlo VOLGA EU – naše volba pro Evropu

Aktuality

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví šedesátku s novým vizuálem Ozubené kolo, modrá a červená barva, šipky a uprostřed písmena MSV - česká zkratka,…

60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu Zapište si do kalendářů 1. – 5. října 2018. V tomto termínu se totiž na brněnském…

Prezentace škol ve stánku FCC PUBLIC na veletrhu AMPER Pozvání nakladatelství a mediálního servisu FCC PUBLIC k prezentaci studentských aktivit…

Technika osvětlování XXVIII, Dny Josefa Lindy – 2. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Plzeň, pobočný spolek, a Zdravotní…

Více aktualit

LIGHT FROM SWEDEN – světlo ze Švédska opět v Praze

číslo 4/2003

LIGHT FROM SWEDEN – světlo ze Švédska opět v Praze

Ing. Dušan Hořínek,
NORDIC LIGHT s. r. o.

„Světlo ze Švédska“ a švédský design si zájemci mohou prohlédnout v nové budově firmy Kinnarps v Praze-Čestlicích. Švédská firma Kinnarps otevřela svou novou administrativně-provozní budovu v obchodní zóně Čestlice, několik metrů od dálnice D1, před dálniční odbočkou na Průhonice.

Úvod

Švédská firma Kinnarps je jedním z největších výrobců kancelářského nábytku ve Skandinávii. Může se pochlubit dodávkami nábytku nejen pro velké evropské společnosti, jako jsou British Airways, ABB, Hewlett Packard, Volvo, Scania atd., ale také dodávkami nábytku pro Český Telecom, televizní stanici Nova, Velux, Pfizer, Candy, Severočeskou Plynárenskou a. s., slovenské rádio Twist, Slovenský hydrometeorologický ústav a další.

Obr. 1.

Nové firemní administrativně-obchodní centrum je situováno vedle dálnice D1 směrem do Prahy před odbočkou na Průhonice. Oficiálně bylo otevřeno v červnu tohoto roku.

Budova Kinnarps svojí architekturou a designem symbolizuje Skandinávii a Švédsko nejen použitým materiálem – obklad ze severské borovice, kámen, sklo, hliník, ale i ztvárněním. Dva vysoké pilíře, které lanovými závěsy odlehčují střechu budovy, připomínají známý most spojující Dánsko se Švédskem, Kodaň s Malmö.

Osvětlení budovy navrhla společnost Nordic Light s. r. o., se sídlem v Praze, která je zástupcem firmy Fagerhult – Light from Sweden. Při návrhu osvětlení společnost Nordic Light úzce spolupracovala s ředitelem Kinnarps a. s., Praha, panem Anthonym Shee, dále s autorem projektu Ing. arch. Vladimírem Bidlem a jeho kolegy, a to již od vzniku myšlenky postavit novou budovu i během projektových prací.

Z několika vypracovaných návrhů byla vybrána alternativa přímo-nepřímého osvětlení s rozmístněním svítidel do struktury pravoúhlých buněk, které se v otevřeném předváděcím prostoru v přízemí a v otevřené velkoprostorové kanceláři v prvním podlaží pravidelně opakují.

Budova Kinnarps má dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní. Celková užitná plocha je téměř 3 000 m2.

Osvětlení interiéru

1. První nadzemní podlaží
Přízemí budovy slouží jako předváděcí prostor kancelářského nábytku. Hlavní vchod je situován od parkoviště. Rozměrná skleněná markýza zákazníky vede dovnitř budovy. Prostor vstupu je osvětlen svítidly typu downlight PLEIAD s dekoračními doplňky. Dekorační svítidla osazená diodami LED v modré barvě jsou zabudovaná v podlaze a lemují vchod.

Obr. 2. Obr. 3.

Vedle recepce ze světlé břízy je malé sezení s příjemnou skandinávskou pohovkou. Pro měkké osvětlení těchto prostor je využita kombinace stropního svítidla TERES a nástěnných svítidel SHARK. Je zde také dětský koutek se skluzavkou a hračkami. Předváděcí prostor je členěn na samostatné ukázky kancelářských pracovišť. Ta jsou kompletně vybavena i stolními svítidly ICON. K osvětlení jednotlivých ukázek kanceláří jsou použita přímo-nepřímá svítidla TEN° CIRCLE pro nepřímou složku a svítidla MULTIFIVE BETA pro přímé osvětlení. Pro zvýraznění některých částí a detailů jsou do soustavy osvětlení přidány malé světlomety typu ART, osazené v liště GLOBAL TRAC.

Komunikační část předváděcího prostoru s půdorysem nepravidelného křivkového tvaru návštěvníky přivede z jedné strany do zimní zahrady, z druhé strany ke konferenční a výstavní místnosti. Jako nit se touto částí vine křivka stropních svítidel MATROS, jež je doplněna dekoračními svítidly PLEIAD MURALO umístěnými na stěnách.

Z průchozí části je možné vejít do několika prostor, v nichž jsou umístěny ukázky manažerských kanceláří vyššího standardu. K osvětlení v těchto prostorech jsou instalována svítidla typu LOOP LIGHT BETA a LOOP LIGHT WALL, která jsou „vlajkovou lodí“ nabídky firmy FAGERHULT. Vedle kanceláří je i tzv. denní místnost s kuchyňkou a sociálním zařízením pro návštěvníky. Toalety jsou na české zvyklosti řešeny velmi nadstandardně. Uvnitř dominuje modrá mozaika v kombinaci se zrcadly a dalším vybavením z nerezavějící oceli. Jemné osvětlení s modrým nádechem vytvářejí svítidla typu downlight PLEIAD s modrými dekoračními kužely. Zrcadla jsou osvětlena zářivkovými svítidly AQUA se zářivkami T5 (průměr 16 mm) od známé nizozemské designérky Wilmy Daemenové.

Obr. 4. Obr. 6.

Všechna svítidla v předváděcím prostoru jsou vybavena stmívatelnými digitálními předřadníky. Jednotlivé obvody jsou stmívatelné samostatně, takže je možné vytvořit požadovanou atmosféru jednotlivých ukázek. Ve večerních hodinách při jemném osvětlení předváděcího prostoru návštěvníky upoutá světelný barevný kanálek v podlaze před recepcí. Je „vytvořen„ měnícími se barvami světlovodných kabelů, které jsou napájeny zdroji světla umístěnými na stropě podzemního podlaží.

2. Druhé nadzemní podlaží
Přímo od recepce a hlavního vstupu je možné širokým skleněným schodištěm vystoupat do prvního patra. Jeho schodnice tloušťky 40 mm jsou vyrobeny z lepeného bezpečnostního skla; každá schodnice je samostatně nasvětlena svítidlem se zářivkovou T5, 35 W. Schodiště, ve dne osvětlované denním světlem přes rozměrný světlík, je za tmy osvětleno závěsnými svítidly SONATRA a ISOLA PARABOL.

Druhé nadzemní podlaží je téměř stejného půdorysu jako první. Světlá výška je zde ale větší. Strop tvoří dřevěná konstrukce s obkladem z velmi světlého dřeva. Myšlenka přímo-nepřímého osvětlení s využitím pravoúhlého rastru jako v přízemí byla realizována v podobě závěsných svítidel umístěných ve výšce 3 m. Tato svítidla spolu s osvětlovacími lištami zavěšená na tenkých lankových závěsech tvoří jakousi pomyslnou průhlednou rovinu, která neruší celkový pocit velikosti prostoru. Na rozdíl od přízemí jsou zde pro přímo-nepřímé osvětlení použita závěsná svítidla TERES, pro přímé osvětlení liniová svítidla BASIC se zářivkami T5 s dvojitou parabolickou matnou mřížkou BETA a pro zvýrazňující osvětlení jsou tu instalovány již zmíněné světlomety z řady ART.

Obr. 5.

V jedné polovině otevřeného prostoru tohoto podlaží je výstava interiérového designu od různých výrobců. Zde má svou kancelář i firma NORDIC LIGHT. Ve druhé polovině jsou kanceláře firmy Kinnarps. Z výstavního prostoru je možné vyjít na terasu, kde je zajímavým způsobem řešeno prosvětlení skleněného zábradlí. Svítidla jsou s konstrukcí zábradlí spojena do jednoho celku. Po návratu z terasy a po prohlídce výstavy může návštěvník posedět u malého baru. Ten je osvětlen závěsnými svítidly TINARA, která při svém vysokém clonění vytvářejí příjemnou atmosféru. Ta může být umocněna pohledem na okolní krajinu skrz obrovskou prosklenou stěnu, v níž se jemně odrážejí siluety závěsných svítidel.

3. Suterén
Z prvního poschodí se můžeme pohodlně svézt luxusním výtahem do suterénu, kde je umístěn prodejní sklad nábytku. Ten je osvětlen jednoduchými liniovými svítidly typu BASIC T5 s nízkou spotřebou elektrické energie. Pro zakoupené zboží lze z parkoviště přijet přímo ke skladu. Příjezdová rampa je osvětlena světlomety BEGA.

Venkovní osvětlení

1. Parkoviště
Parkoviště před budovou je navrženo pro parkování zákazníků i zaměstnanců. K jeho osvětlení jsou využita venkovní svítidla BEGA. Uvedená svítidla s nepřímým vyzařováním světla získala v Hannoveru ocenění za design – cenu iF (industriForm).

2. Budova
Symbolické pilíře stojící samostatně na protilehlých rozích budovy jsou z úrovně terénu osvětleny světlomety BEGA s halogenidovou výbojkou.

Kompletní osvětlení budovy využívá pouze svítidla firmy FAGERHULT a firmy BEGA. Návrh byl zpracováván s důrazem na správné osvětlení a maximálně úsporný provoz. Přednostně jsou použita svítidla se zářivkovými zdroji T5 a kompaktními zářivkami. Všechna svítidla jsou vybavena elektronickými předřadníky, resp. elektronickými transformátory. Celkově je asi 80 % svítidel vybaveno digitálními stmívatelnými předřadníky.

Závěr

Podle dohody firmy NORDIC LIGHT a firmy Kinnarps jsou jednotlivé kanceláře vybaveny různými typy svítidel. Návštěvník tak může srovnávat odlišné způsoby osvětlení v kombinaci s různým designem moderních interiérových svítidel od firmy FAGERHULT. Proto místnosti firmy Kinnarps slouží i jako předváděcí prostory firmy NORDIC LIGHT s. r. o.

Obr. 7. Obr. 8.

Těchto pár řádků nedovoluje popsat vše, co lze v nové budově Kinnarps vidět. Proto v těchto prostorách nedaleko Průhonic rádi osobně přivítáme všechny zájemce.

Jak nás najít?

Po dálnici D1 ve směru od Prahy se sjede výjezdem EXIT 6 – Průhonice a na kruhovém objezdu se odbočí do obchodní zóny Čestlice a pokračuje se hlavním tahem kolem budovy Hypernovy k budově Kinnarps (ve směru od Bratislavy EXIT 6 – Průhonice a z kruhového objezdu do obchodní zóny Čestlice).

Kontakt:
tel.: +420 257 326 703, mobil +420 721 849 549
tel./fax: +420 227 202 215–6 (showroom)
e-mail: elis@netax.sk, nordiclight@seznam.cz
http://www.elisinternational.sk