Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo tiskem
9. 6. 2017. V elektronické verzi na webu bude 10. 7. 2017.

Světelné zdroje
Terminologie LED světelných zdrojů 

Denní světlo
Denní osvětlení velkých obytných místností
Svetelnotechnické posudzovanie líniových stavieb

Aktuality

Finálové kolo soutěže EBEC přivede do Brna 120 nejlepších inženýrů z celé Evropy Co vše je možné stihnout navrhnout, smontovat a následně odprezentovat během dvou dní? To…

Co si akce „Světlo v praxi“ klade za cíle V České republice se prvním rokem koná akce v oblasti světelné techniky, která chce…

25. ročník elektrotechnické výstavy v Hradci Králové pořádá ve dnech 30. a 31. srpna 2017 společnost Sonepar Česká republika v prostorách…

Startuje hlasování veřejnosti o vítězích 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe V Praze byly 20. 6. 2017 slavnostně představeny nominované projekty 9. ročníku prestižní…

Více aktualit

Krátké zprávy

Světlo 2/01

prof. Ing. Pavol Horňák, DrSc., odborný garant výstavy LUX 2001

2. ročník medzinárodnej výstavy LUX 2001 v Moskve v oblasti LITE

V dňoch od 6. do 8. septembra t. r. sa v areáli Ústredného domu umelcov (ÚDU) v Moskve uskutoční 2. ročník výstavy s názvom LUX 2001.Organizátormi výstavy sú výstavnícká spoločnosť Profi-Expo a ROSTEST-MOSKVA. V areáli ÚDU sa pravidelne konajú medzinárodné výstavy dizajnu.

Cieľom výstavy LUX 2001 je v ruskej metropole presadiť kvalitný dizajn svietidiel s ohľadom na súčasný životný štýl a energeticky úsporné svetelné zdroje. Nemožno pochybovať o tom, že o osobitný význam pri posudzovaní vlastností výrobkov svetelnej a osvetľovacej techniky majú skúšobné laboratória ROSTEST-MOSKVA, ktoré zabezpečujú uskutočňovanie skúšobníctva a certifikácie v systéme GOST-R. Skúšobné laboratória ROSTEST-MOSKVA sú však nielen národne, ale aj medzinárodne (v systéme IECEE-CB1)) akreditované pre vykonávanie skúšok výrobkov v oblasti LITE2) – svietidlá a kompaktné žiarivky. V každom prípade sme pripravení vystavovateľom zorganizovať výkon skúšok, meraní, posudzovania a vyhodnotenia predloženej dokumentácie a skúšobných protokolov za účelom vydania certifikátov v systéme GOST-R, čo je neodmysliteľnou súčasťou nadviazania obchodných vzťahov s veľkoodberateľmi z Ruska.

Okrem bežných komerčných expozícií sa na výstave budú prezentovať i redakcie odborných časopisov zaoberajúcich sa svetelnou a osvetľovacou technikou.

Ešte treba povedať, že termín uzávierky výstavy LUX 2001 v Moskve je 30. júna 2001, pre možnosť vyhovieť Vaším požiadavkám treba sa prihlásiť čo najskôr na adrese:

Mgr. Oldřich Vodrážka, Progres partners
Opletalova 55
111 21 Praha 1
tel.: +420/02 21 68 24 24,
fax: +420/02 24 21 83 12
e-mail: vodrazka@ppadvert.cz
1) International Electrotechnical Commission System for Conformity Testing and Certfication of Electrotechnical Equipment – CB Scheme – světový certifikační systém CB Mezinárodní elektrotechnické komise pro elektrotechnické výrobky

2) Lighting Technology – světelná technikaIng. Jaroslav Kotek, Eltodo, a. s., Rozvoj světelné techniky

Světová světelná podívaná v Milánu

Součástí Mezinárodní výstavy elektroniky, elektrotechniky, osvětlování a komponent zařízení pro domácnost (International Exhibition for electronics, electrical technology, lighting and householding appliance components) byla INTEL-World Light Show (WLS), což je světová světelná show, kterou pořádala milánská společnost Associazione INTEL ve dnech 23. až 27. května 2001. Je zajímavé, že se v názvu akce neobjevilo slovo “veletrh” – snad jsou si pořadatelé vědomi menšího rozsahu exhibice, nebo je to tradice italské angličtiny.

Obr. 1.

Výstava World Light Show byla uspořádána v halách 15 a 16. Údajně by se měla střídat s WLS na veletrhu light + building ve Frankfurtu nad Mohanem (tzn. obě výstavy by se měly konat každé dva roky).

Loňský veletrh ve Frankfurtu jsem nenavštívil, mohu proto porovnávat pouze s Hannoverským veletrhem. Výstavní plocha pro osvětlovací techniku byla v Milánu, podle mého velmi hrubého odhadu, asi čtvrtinová. Pokud je mi známo, v tomto městě se WLS konala letos poprvé. V budoucnosti však lze předpokládat rostoucí význam zmíněného veletrhu. Nevím, je-li to v Milánu pravidlem a zda tomu tak bude i do budoucna, ale letos byl vstup na tuto akci volný. V rámci výstavy byl zajištěn i doprovodný odborný program, jehož jsme se však z časových důvodů nemohli zúčastnit.

Naše skupina se zaměřila především na standardní uliční svítidla, jež vystavovaly např. tyto firmy: Schréder, Siteco, Philips, iGuzzini, Cariboni, Disano, AEC, FAEL, Grechi, G.C., SBP, Nordex, Gewiss, Eclatec, Comiluce a Modus (ze San Marina).

Veletržní areál je situován nedaleko středu města, do jeho blízkosti se lze snadno dostat metrem. U jeho konečných stanic jsou k dispozici velké parkovací plochy.

Co se týče naší výpravy, mohu říci, že výstava splnila naše očekávání. Další podrobnosti o výstavě viz internet: www.intelshow.com


MODDOM, LUXDOM, TECHDOM, TZB a CLEANTECH

jsou názvy částí mezinárodní výstavy pořádané již tradičně ve Výstavním a kongresovém centru Incheba Bratislava. Letos se tato výstava bude konat 24. až 28. října. Uzávěrka přihlášek pro vystavovatele je 30. června, avšak k plánování návštěvy či zájezdy je právě vhodný čas. Pro zájemce uvádíme základní nomenklaturu výrobků.

Mezinárodní výstava nábytku, bytových doplňků a bytového designu MODDOM (6. ročník) představí nábytek do bytů, veřejných i jiných interiérů, interiérové doplňky ze dřeva, podlahové krytiny, materiály na výrobu nábytku, bytový textil, bytovou architekturu a design.

Sortiment výrobků na Mezinárodní výstavě svítidel, skla keramiky, porcelánu a bižutérie LUXDOM (2. ročník) vyplývá ze samotného názvu.

Na Mezinárodní výstavě domácích spotřebičů a potřeb pro domácnost TECHDOM (2. ročník) bude možné uvidět elektrické spotřebiče a potřeby pro domácnost, spotřební elektroniku a zabezpečovací systémy.

Mezinárodní výstava technických zařízení budov TZB (9. ročník) zahrnuje sanitární techniku, otopná, větrací a klimatizační zařízení, měřicí regulační a kontrolní techniku, elektroinstalační a osvětlovací techniku, solária, sauny a bazény, čerpadla a armatury.

Mezinárodní výstava čisticí techniky, čisticích pomůcek, přípravků a služeb CLEANTECH (3. ročník) představí stroje a zařízení na čištění exteriérů, průmyslovou i speciální techniku, malou čisticí techniku, stroje a zařízení pro domácnost, chemické čisticí prostředky, hygienické a sanitární systémy, zpracování komunálního odpadu, úpravu pitné a odpadní vody, úklidové a čisticí služby.

[Tiskové informace Incheba.]

Kontakt pro další informace:

INCHEBA, a. s.
Viedenská cesta 3
852 51 Bratislava 5
Slovensko
tel.: +421 7 67 27 21 40
fax: +421 7 67 27 20 55
e-mail: lnagyova@incheba.sk
www.incheba.sk

jný